«قلعه محمدیه» نائین؛ میراث ۱۵۰۰ ساله

25 اوت 2022 - 17:10 dsfr.ir/ix4ja

«قلعه محمدیه» نائین؛ میراث ۱۵۰۰ ساله
دریافتی
«قلعه محمدیه» نائین؛ دوره ساسانیان

قلعه محمدیه نائین که در زمان ساسانیان ساخته شده دژی دفاعی و مستحکم در برابر حملات راهزنان و بیگانگان بوده است.

به گزارش «دنیای سفر» رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین، در گفت و گو با ایسنا درباره قلعه محمدیه نائین، اظهار کرد: قلعه محمدیه که در محله محمدیه نائین قرار گرفته به عنوان یک قلعه نامنظم و دفاعی محسوب می شود که روی یک بلندی قرار گرفته است. قلعه های دفاعی در قدیم سد مستحکمی در برابر حمله بیگانگان و راهزنان محسوب می شدند و به همین دلیل این نوع از قلعه ها را روی بلندی احداث می کردند.

محمود مدنیان افزود: در شهر نائین و روستاهای اطراف آن معمولا یک قلعه یا برج دفاعی وجود دارد که در گذشته در برابر حملات راهزنان مورد استفاده قرار می گرفتند و قلعه محمدیه این کاربرد مهم را داشته به طوری که هنگام حملات راهزنان مردم شهر به داخل آن پناه می بردند و برای هر یک از خانواده ها یک اتاق در داخل قلعه وجود داشته که آذوقه کافی از قبل در آن پیش بینی می شده است.

وی گفت: خارج از شهر نائین و در چند کیلومتری آن برج های دیدبانی وجود داشته که هنگام حملات دشمن، نگهبانان این برج ها با دود حمله بیگانگان را به مردم شهر خبر می دادند تا مردم فرصت پناه گرفتن در داخل قلعه محمدیه را داشته باشند. معمولا در این قلعه ها یک راه مخفی متصل به قنات وجود داشته تا مردم در مدت زمان محاصره دشمن از آب کافی بهره مند باشند.

مدنیان تصریح کرد: تاریخ ساخت قلعه چند برجی محمدیه به دوره ساسانیان و ۱۵۰۰ سال قبل بر می گردد و در ارتفاع کافی برای تسلط بر دشمن ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه، خشت و چینه است و مساحت این بنای تاریخی بیش از هزار متر مربع است.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین، با بیان اینکه قلعه محمدیه به ثبت ملی رسیده است، افزود: مرمت این قلعه در سال های گذشته به شکل جزئی انجام شده و مشکل اصلی این قلعه نداشتن صاحب و مالک مشخص است که در تلاش هستیم با کمک اداره ثبت اسناد، مالکیتِ قلعه تحت اختیار اداره میراث فرهنگی درآید که در این صورت بهتر می توانیم اعتبارات دولتی برای مرمت قلعه جذب و حمایت سرمایه گذاران بخش خصوصی را نیز برای مرمت آن جلب کنیم. با توجه به موقعیت خوب این قلعه که در بافت قدیمی محله محمدیه قرار گرفته در صورت داشتن متولی، سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری روی قلعه محمدیه تشویق خواهند شد.

مدنیان خاطرنشان کرد: قبل از کرونا شهرستان نائین بعد از شهرستان های اصفهان و کاشان بیشترین تعداد گردشگر را داشته است و در سال ۱۳۹۸ بیش از ۴۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از جاذبه های تاریخی این شهر بازدید کردند.

وی با بیان اینکه ارتفاع دیوارهای این قلعه در نقاط مختلف متفاوت و از ۵ متر تا ۸ متر متغیر است، افزود: اتاق های تخریب شده قلعه محمدیه و دیوارهای آن نیاز به مرمت و استحکام بخشی دارند و چون این قلعه روی بلندی قرار گرفته که در نتیجه مرمت آن را سخت تر می کند برای یک مرمت اصولی به اعتباری حدود ۱۰ میلیارد تومان نیاز است.

1