5 دسامبر 2023 - 16:40

از آیین «شاق شاقو» زرین شهر چه می دانید؟

21 اوت 2022 - 09:00 dsfr.ir/cr3ev

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لنجان گفت: گردشگری مذهبی در شهرستان لنجان یکی از شاخه های مغفول گردشگری است که باید با ایجاد بستر مناسب، امکان بهره مندی مردم شهرستان از این گونه گردشگری را فراهم آورد.

به گزارش «دنیای سفر» احمد فتحی در گفت و گو با ایسنا درباره ظرفیت های طبیعی، فرهنگی و مذهبی شهرستان لنجان، اظهار کرد: شهرستان لنجان به دلیل قرار گرفتن در مسیر رودخانه زاینده رود و جریان دائمی آب رودخانه با وجود خشکی های فصلی آن در سایر نقاط استان، دارای مناظر طبیعی بسیاری است که هر ساله خیل عظیم گردشگران حوزه اکوتوریسم را به خود فرا می خواند.

وی افزود: در سال های اخیر اداره میراث فرهنگی لنجان تلاش کرده تا با شناسایی پتانسیل های شهرستان زمینه ایجاد و توسعه سایر شاخه های گردشگری را در این شهرستان فراهم کند. از جمله می توان به گردشگری صنعتی مبتنی بر حضور صنایع بزرگی چون ذوب آهن اصفهان، فولاد سبا و سایر صنایع موجود در این شهرستان و همچنین گردشگری ورزشی مبتنی بر حضور استعدادهای ملی و بین المللی ورزشکاری در شهرستان، مانند سهراب مرادی و علیرضا مختاری و ... اشاره کرد که برنامه ریزی لازم جهت ساماندهی و استفاده از این پتانسیل ها آغاز شده است.

وی تصریح کرد: در این میان گردشگری مذهبی در شهرستان لنجان یکی از شاخه های مغفول گردشگری است که باید با ایجاد بستر مناسب، امکان بهره مندی مردم شهرستان از این گونه گردشگری را فراهم آورد. در راستای هموار کردن دستیابی به گردشگری مذهبی در شهرستان لنجان، سال گذشته پرونده آیین «شاق شاقو» (سنگ زنی) زرین شهر تهیه و در فهرست مواریث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی ادامه داد: همچنین پرونده آیین سلامِ ظهر عاشورای باغ بهادران توسط شهرداری این شهر تدوین شده و آماده بررسی در شورای ثبت استان اصفهان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لنجان افزود: از دیگر از آیین های شناسایی شده برای ثبت در فهرست مواریث ناملموس کشور، آیین نذر گلاب هفتم محرم روستای چمعلیشاه است که روند مستندنگاری آن در هفتم محرم امسال انجام شده و به زودی پرونده آن به شورای ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی اصفهان ارسال می شود.

فتحی خاطرنشان کرد: در کنار موارد فوق، آیین رونمایی قرآن سعیدآباد در ماه محرم و رمضان و آیین های مربوط به زیارت امامزادگان عظیم الشان شهرستان لنجان که مقبره و حرم ایشان مورد احترام و زیارت گردشگران داخلی و خارجی است نیز از مواردی هستند که معرفی صحیح آنها در دستیابی به صنعت گردشگری پایدار در شهرستان لنجان کمک زیادی می کند.

وی گفت: با تلاش های انجام شده انتظار داریم شرایط حضور هدفمند گردشگران مذهبی در شهرستان لنجان فراهم شود و با هم افزایی این شاخه از گردشگری، در کنار گردشگری صنعتی و گردشگری طبیعی، شاهد رونق گردشگری پویا و پایدار در این شهرستان باشیم.

به گزارش «دنیای سفر» آیین «شاق شاقو» (سنگ زنی) زرین شهر یکی از آیین های کهن عزاداری است که هر ساله در روز عاشورا با شکوهی بیشتر برگزار می شود و همچنان نیز یکی از آیین های مهم این شهر در ماه عزاداری ایام محرم به شمار می رود.

1