21 ژوئن 2024 - 02:02

سوغات شیراز چیست؟

18 اوت 2022 - 17:10 dsfr.ir/vl9c7

سوغات شیراز چیست؟
دریافتی
فالوده شیرازی از بهترین سوغاتی های شیراز

درست است که، شهر شیراز از نظر مکان های دیدنی در صدر قرار دارد اما، از سوغاتی های ناب شیراز نمی توان گذشت.

به گزارش «سرویس اخبار صنایع دستی دنیای سفر» شهر شیراز از منظر زیبایی، فرهنگ، هنر، ادبیات، معماری و ... شهری کامل و تمام عیار است. درست است که، شهر شیراز از نظر مکان های دیدنی در صدر قرار دارد اما، از سوغاتی های ناب شیراز نمی توان گذشت. سوغاتی های شهر شیراز آن قدر متنوع و ناب هستند، که برای نام بردن و صحبت از آن ها باید فهرستی طولانی تهیه کنیم.

به جرات می توان گفت که هیچ شهری در زمینه سوغاتی توان رقابت با شیراز را ندارد. برای یافتن پاسخ خود مطلب «سوغات شیراز چیست؟» را مطالعه کنید.

شیراز و سفره ای رنگارنگ از سوغات

شیراز شهری با قدمت و تمدنی طولانی است. به همین دلیل شیراز از منظر سوغات دارای تنوع بسیاری است. شما در زمینه خواراکی و یا به اصطلاح شیرینی، نوشیدنی و یا عرقیجات و دست آخر در زمینه صنایع دستی، با سفره رنگارنگ سوغات شیراز رو به رو هستید.

شیراز خوشمزه

در یک کلام شیرینی ها شیراز بی نظیر هستند. اگر به شیراز سفر کرده اید، بی شک طعم و مزه فوق العاده مسقطی، فالوده شیراز و رنگینک شیرازی را از یاد نبرده اید.

مسقطی شیراز

برای شروع بیاید با یک شیرینی خوشمزه با بافتی نرم شروع کنیم. مسقطی شیراز با ساختار ژله ای مانند به شکل لوزی، یکی از دلپذیرترین خوراکی های شیراز است. مسطقی در مدل های مختلف نظیر پسته ای، زرشکی و گل محمدی پخته می شود. شما می توانید متناسب با ذائقه خود هر یک از مدل های مسقطی را امتحان کنید. اما امتحان تمامی مزه ها خالی از لطف نیست.

معرف ترین نوع مسقطی در شیراز، مسقطی لاری است. در سفر به شیراز حتما به شهر لار بروید، و مسقطی با کلی خلال آجیل را مزه کنید.

کلوچه شیرازی

کلوچه شیرازی، را می توان مکمل مسقطی نام برد. در بیشتر موارد کلوچه شیراز را با مسقطی خورده می شود، زیرا کلوچه شیراز مغزدار نیست. برای از بین بردن خشکی و سختی کلوچه، شما می توانید از مسقطی استفاده کنید. کلوچه شیراز دارای ماندگاری بالایی نیز است، و شما می توانید برای مدت طولانی از این کلوچه استقاده کنید.

کلوچه شیراز ظاهری شبیه به نان یرنجی دارد و برای تزیین آن از خرفه و پودر نارگیل استفاده می شود. کلوچه شیراز از قدیمی ترین سوغات شیراز است. به همین دلیل کلوچه شیراز در بیشتر شهرها و روستاهای شیراز پخته می شود.

فالوده شیرازی

شاید مناسب ترین خوراکی شیراز در تابستان فالوده شیرازی باشد. خوراکی خوشمزه و خنک!. فالوده شیرازی ار معروف ترین سوغاتی شهر شیراز است، که طعم و مزه فوق العاده ای دارد. شما می توانید فالوده شیراز در کنار چاشنی هایی همچون عرقیات مخصوص شیراز، شربت آلبالو و آبلیموه مزه کنید. البته فالوده شیرازی با بستنی نیز سرو می شود.

اگر با تست فالوده شیرازی از طعم آن لذت بردید، می توانید فالوه شیرازی را با خود به سوغات ببرید. رشته های فالوده در قنادی های شهر شیراز وجود دارد، و شما می توانید در شهر خودتان، فالوده شیرازی را درست کنید.

رنگینک شیرازی

دسر خوشمزه و پر مغز شیرازی که در ماه مبارک رمضان سرو می شود. اگر از مزه کردن شیرینی های پر مغز لذت می برید، رنگینک پیشنهاد بسیار لذیذی برای شما است. رنگینک در شیراز با استفاده از ز آرد، روغن، خرما یا رطب، پودر دارچین و هل تهیه می شود.

شیراز معطر

ممکن نیست پای در شهر شیراز بگذراید و از بوی بهار نارنج مست نشوید. شیراز همواره قدمت طولانی در تولید عرقیجات داشته و یکی از قطب های ایران در تولید عرقیات مختلف است.

عرق بهارنارنج

چشم های خود را ببندید، در کوچه پس کوچه های شیراز قدم بگذارید و بوی بهارنارنج را استشمام کنید. بهارنارنج به عنوان عرق، دمنوش و گل خشک شده آن در مربا و شربت استفاده می شود. عرق بهارنارج دارای ارزش بالایی از منظر طب سنتی است. خاصیت های فراوانی برای عرق بهارنارنج ذکر شده است. از جمله خاصیت های عرق بهارنارنج: کاهش سردرد، رفع مشکل کم خوابی و برای درمان سرفه.

دمنوش بهارنارنج برای آرامش اعصاب معجون فوق العاده ای است. شما می توانید گل خشک شده بهارنارنج و یا عرق بهارنارنج را به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

عرق نسترن

عرق نسترن از گل پائیزی نسترن گرفته می شود. گل نسترن بسیار خوشبو و معطر است. عرق نسترن از منظر طب سنتی بسیار مفید است و برای درمان بسیار از دردها از عرق نسترن استفاده می­شود. عرق نسترن دارای خاصیت هایی نظیر: دفع سنگ کلیه، تسکین درد معده و مناسب برای دستگاه گواراش است.

شیراز دارای عرقیجات بسیاری است و می توان لیستی بلند و طولانی از عرقیات آن تهیه کرد. چند نمونه از عرقیات شیراز: عرق بیدمشک، گلاب شیراز و ...

شیراز هنرمند

هنر و فرهنگ آمیخته به شهر شیراز است. به همین دلیل شهر شیراز دارای صنایع دستی بسیار زیبا و چشم نوازی است. صنایعی نظیر: خاتم کاری، منبت کاری و قلم زنی.

1