6 دسامبر 2023 - 05:22

سفر و گردشگری بعد از کرونا چه خواهد بود؟

17 اوت 2022 - 10:40 dsfr.ir/m1734

سفر و گردشگری بعد از کرونا چه خواهد بود؟
دریافتی
گردشگران طبیعتگرد

مجمع جهانی اقتصاد اولین شاخص توسعه سفر و گردشگری خود را منتشر کرد.

به گزارش «سرویس گردشگری دنیای سفر»، مجمع جهانی اقتصاد اولین شاخص توسعه سفر و گردشگری خود را منتشر کرد. به گفته سازمان جهانی گردشگری، بهبود این بخش نابرابر است و ورود گردشگران در ژانویه ۲۰۲۲ همچنان ۶۷ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ بود.

قرنطینه های COVID-۱۹ به شدت به بخش مسافرت و گردشگری (T&T) ضربه زد. تنها در سال ۲۰۲۰، با از دست دادن ۴.۵ تریلیون دلار و ۶۲ میلیون شغل مواجه شد که بر استانداردهای زندگی و رفاه جوامع در سراسر جهان تأثیر گذاشت.

در حالی که رونمایی از واکسن های کووید-۱۹ و کاهش محدودیت ها به این معنی است که بهبودی اکنون آغاز شده است، به دلیل تغییرات در توزیع واکسن، و به دلیل Omicron و زیرشاخه BA.۲ آن، این روند تدریجی و ناهموار است و مشتریان نه تنها در مورد سلامتی محتاط تر هستند، بلکه در مورد تأثیر سفر بر محیط زیست و جوامع محلی نیز محتاط هستند.

تعداد گردشگران بین المللی در ژانویه ۲۰۲۲ در مقایسه با سال قبل ۱۸ میلیون افزایش یافت. بر اساس گزارش UNWTO، این برابر با افزایش کل سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ است، اما اعداد ژانویه همچنان ۶۷ درصد کمتر از ماه مشابه در سال ۲۰۱۹ بود.

جنگ در اوکراین به بی ثباتی و اختلالات اقتصادی در این بخش افزوده است. در برابر این پس زمینه، شاخص توسعه سفر و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد نشان دهنده نقش رو به رشد پایداری و انعطاف پذیری در رشد T&T و همچنین نقش این بخش در توسعه اقتصادی و اجتماعی به طور گسترده تر است.

شاخص توسعه سفر و گردشگری ۲۰۲۱

این شاخص ۱۱۷ اقتصاد را پوشش می دهد که حدود ۹۶ درصد از تولید ناخالص داخلی مستقیم T&T جهان را در سال ۲۰۲۰ تشکیل می دادند. این شاخص عوامل و سیاست هایی را می سنجد که توسعه پایدار و انعطاف پذیر این بخش را ممکن می کند.

اینها شامل همه چیز از تجارت، شرایط ایمنی و بهداشت، تا زیرساخت ها و منابع طبیعی، فشارهای محیطی، اجتماعی-اقتصادی و تقاضا می شود.

از آنجایی که بخش به آرامی بهبود می یابد، بسیار مهم است که از بحران های اخیر و کنونی درس گرفته شود و گام هایی برای گنجاندن جامعیت طولانی مدت، پایداری و انعطاف پذیری در بخش سفر و گردشگری برداشته شود، زیرا با چالش ها و خطرات در حال تحول مواجه است.

۹ کشور از ۱۰ کشور برتر دارای اقتصادهای پردرآمد در اروپا یا آسیا و اقیانوسیه هستند. ژاپن در صدر این رده بندی قرار دارد و ایالات متحده در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن اسپانیا، فرانسه، آلمان، سوئیس، استرالیا، بریتانیا و سنگاپور قرار دارند. ایتالیا ۱۰ تیم برتر را تکمیل می کند و از رتبه دوازدهم در سال ۲۰۱۹ صعود می کند.

ویتنام با افزایش ۴.۷ درصدی بیشترین پیشرفت را در امتیاز تجربه کرد و از رتبه ۶۰ به ۵۲ در شاخص کل ارتقا یافت. اندونزی بیشترین پیشرفت را در رتبه کسب کرد و امتیاز خود را با افزایش ۳.۴ درصدی از ۴۴ به ۳۲ رسید، در حالی که عربستان سعودی با افزایش ۲.۳ درصدی امتیاز از رتبه ۴۳ به رتبه ۳۳ رسید.

1