13 ژوئیه 2024 - 01:20

شناسایی قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران

16 اوت 2022 - 14:30 dsfr.ir/f26ci

شناسایی قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران
دریافتی
غار «قلعه کرد آوج» در استان قزوین

سومین فصل از کاوش مشترک باستان شناسان ایران و فرانسه در غار «قلعه کرد آوج» در استان قزوین آغاز شد. این غار قدیمی ترین سکونتگان انسان در ایران معرفی شده است؛ جایی که دندان شیری یک کودک انسان نئاندرتال به قدمت ۱۵۵ هزار سال در آن کشف شد.

به گزارش «سرویس اخبار میراث فرهنگی دنیای سفر»، از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کاوش در غار «قلعه کرد آوج» به سرپرستی سرپرستی مشترک حامد وحدتی نسب از دانشگاه تربیت مدرس و ژیل بریون از موزۀ انسان شناسی پاریس با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

حامد وحدتی نسب سرپرست هیأت باستان شناسی قلعه کرد آوج در این باره توضیح داد: این غار از زمره مهم ترین محوطه های پارینه سنگی در ایران و خاورمیانه است که قبلا توسط باستان شناسان استان قزوین، شناسایی و مطالعۀ مقدماتی شده بود.

او افزود: نخستین و دومین فصل کاوش این محوطه در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ توسط هیأت مشترک ایران و فرانسه، در حالی پایان یافت که بیشترین زمان کاوش صرف خواناسازی گودال های ایجاد شده توسط حفاران غیرمجاز شد.

این باستان شناس، مهمترین دستاورد فصل دوم کاوش غار قلعه کرد را کشف دندان کودک انسان نئاندرتال با قدمت ۱۵۵ هزار سال پیش، اعلام کرد و یادآور شد: این دندان هم اکنون در موزۀ قزوین قابل بازدید است.

سرپرست هیأت باستان شناسی قلعه کرد آوج در ادامه گفت: وقفه ای سه ساله در کاوش به خاطر وقوع کرونا، این فرصت را به پژوهشگران داد تا مطالعات سن سنجی مطلق را با روش های متنوعی در این غار انجام دهند.

وحدتی نسب این توضیح را اضافه کرد: به دلیل قدمت بالای مواد فرهنگی غار قلعه کُرد، انجام سن سنجی به روش معمول کربن ۱۴ که تنها تا گسترۀ ۴۵۰۰۰ سال امکان پذیر است، در این غار ممکن نبود، از همین روی از دو روش تشدید چرخش الکترون (ESR) و اورانیوم/توریم استفاده شد.

این باستان شناس گفت: نتایج مقدماتی حاکی از سنی فراتر از ۴۰۰ هزار سال برای نهشته های فرهنگی این محوطه است که این سن، غار قلعه کُرد را مبدل به قدیمی ترین سکونتگاه بشر در ایران کرده است.

او با بیان این که سن یادشده در کنار دست افزارهای سنگی به دست آمده از این غار، حاکی از این است که غار قلعه کُرد، پیش از انسان نئاندرتال نیز محل سکونت گونه های دیگر انسانی همچون انسان «هایدلبرگ» و یا احتمالا نوعی از انسان راست قامت بوده است، اظهار کرد: تاکنون دو نوع اسب پیش از تاریخِ منقرض شده، گوزن، خرس قهوه ای و کرگدن در بقایای جانوری به دست آمده از این محوطه شناسایی شده است.

وحدتی نسب با اشاره به اینکه بودجۀ کاوش های یادشده توسط ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تأمین شده است، گفت: سه فصل کاوش در غار قلعه کُرد به روشنی حاکی از این امر است که این محوطه حداقل نیازمند ۱۰ سال کاوش مستمر است.

به گفته این باستان شناس، انسان نئاندرتال نوعی از انسان است که قبل از ما در این محدوده جغرافیایی زندگی می کرده است، این انسان ها که از ۲۵۰ هزار سال تا ۴۰ هزار سال پیش در این منطقه زندگی می کردند، شکارچی بودند و در دسته های کوچک زندگی می کردند و احتمالا بعد از ورود انسان هوشمند منقرض می شوند. در بازسازی های انجام شده این انسان از نظر حجم بدن و رفتارشناختی شبیه ما بودند و بیش از آنچه که تصور می شد به ما شبیه هستند، اما از نظر جمجه با ما تفاوت دارند، از نظر قامتی نیز کوتاه تر و عضلاتی تر بودند.

1