بی حرمتی به ایرانیان در بلغارستان

16 اوت 2022 - 14:20 dsfr.ir/xq8jw

بی حرمتی به ایرانیان در بلغارستان
synotrip.com
دیپورت گردشگران ایرانی در فرودگاه وارنا بلغارستان

ده مسافر ایرانی که به تازگی قصد سفر به بلغارستان را داشتند در فرودگاه وارنا مورد بی احترامی و برخورد فیزیکی قرار گرفتند و با ممنوعیت ۵ ساله ورود به اروپا دیپورت شدند.

به گزارش سرویس حمل و نقل «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، کشور بلغارستان در دوران قبل از کرونا هر ساله تعداد زیادی مسافر ایرانی جذب می کرد. مسافرانی که شهر وارنا را انتخاب می کردند تا بتوانند تاریخچه ویزاهایی که در پاسپورت شأن زده شده را معتبرتر کنند. به همین دلیل شاید بتوان گفت هدف ۵۰ درصد مسافران ایرانی به وارنا همین است چون ویزای معتبری دارد و پس از سفر به این کشور اتحادیه اروپا راحت تر می تواند ویزای شینگن صادر کند.

۲۹ هزار ایرانی به بلغارستان رفتند؛ هزار بلغاری به ایران آمدند

در سال ۹۷ کریستو پولنداکوف سفیر بلغارستان در ایران به خبرنگار مهر گفته بود: سال گذشته بیش از ٢٩ هزار نفر از اتباع ایرانی درخواست ویزا کردند که ٩۵ درصد آنها ویزای توریستی بوده است آمار امسال هم باید شبیه به سال گذشته بوده باشد.

سفیر بلغارستان در ایران همچنین در این مصاحبه درباره همکاری با ایران در توسعه گردشگری دو کشور نیز صحبت کرده و گفته بود: در نظر داریم تا فرصتهای گردشگری دو کشور را برای ایران و بلغارستان معرفی کنیم چون در حوزه گردشگری تجربه های زیادی به خصوص درباره آموزش داریم می توانیم در این باره نیز همکاری کنیم ما برای فرستادن گردشگران ایرانی به بلغارستان از شرکتهای توریستی ایرانی استفاده می کنیم که با آژانس های بلغاری مشارکت می کنند این ارتباط مستقیمی که آنها بین یکدیگر ایجاد می کنند به حضور بیشتر گردشگران کمک می کند.

در حال حاضر بعد از بازگشایی مرزها و آغاز سفرهای دوباره به این کشور؛ دو ایرلاین ایرانی هر هفته به وارنا مسافر می برند. در عین حال یکی از آژانس های مسافرتی مشهور در ایران حجم زیادی از این سفرها را هماهنگ می کند آن هم با یک کارگزار در شهر وارنا. اما این سفرها با اتفاقات ناخوشایندی رو به روست. مسافران ایرانی گزارش می دهند که در فرودگاه این کشور برخوردی با آنها می شود که برایشان عجیب است.

در تازه ترین اتفاق که هفته گذشته رخ داد. توری از کشور ایران با هماهنگی آژانس ایرانی که همیشه به این کشور تور برگزار می کند. راهی وارنا شد. مرتضی موسوی راهنمای گردشگری که خودش از مسافران حاضر در این تور بوده و البته آژانس مسافرتی نیز دارد و کارگزار کشورهای آفریقایی، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی است این اتفاقات را روایت کرده و به خبرنگار مهر گفت: ما در ایران بابت گرفتن تور و حتی ویزا و انگشت نگاری هیچ مشکل خاصی نداشتیم. تور سفر را به قیمت ۳۰ میلیون تومان خریدیم. البته همان جا جلوی در سفارت بلغارستان می دیدیم که برخورد نامناسبی با متقاضیان می شود با این حال سفر انجام شد و به فرودگاه وارنا رسیده و حتی مهر ورود به کشور نیز در پاسپورت ما زده شد.

ضربه زدن به سینه افراد و تهدید با اسلحه

او ادامه داد: یک باره به ما گفتند به اتاقی بروید در آنجا فردی ایرانی در کنار پلیس فرودگاه نشسته و از افراد مصاحبه می گرفت. به من می گفت چرا لیوان تاشو داری. به مسافر دیگری گفت چرا موهایت را انقدر کوتاه زده ای. من متوجه شدم که حدود ۲۵ نفر منتظر مصاحبه هستند. از این تعداد افراد حدود ده نفر باقی ماندند با آنها مانند مسافران خطاکرده رفتار می شد. چندین ساعت در فرودگاه ماندیم. می خواستیم تعیین تکلیف شویم. اما پلیس فرودگاه برخورد نامناسبی با افراد داشت. به ما تنه می زدند و هل می دادند. حتی به سینه یکی از مسافران خانم ضربه ای وارد کردند و به عقب انداختند. در نهایت گفتند که پلیس مرزی تشخصی داده که دیپورت شوید. هواپیمای ایرانی را یک ساعت و نیم درحالی که پر از مسافر بود نگه داشتند تا ما سوار شدیم و با همان پرواز برگشتیم.

موسوی در ادامه گفت: پس از آمدن به ایران متوجه شدیم مهری که روی پاسپورت ما به عنوان مهر ورود زده شده دارای چهار خط است به این معنی که تا ۵ سال نیز نمی توانیم به اتحادیه اروپا برویم و ویزای شینگن بگیریم. فرد ایرانی که از ما مصاحبه می گرفت نیز همان کارگزار ایرانی بود که آژانس مسافرتی با آن همیشه کار می کرد. به آژانس مراجعه کردیم و گفتند که پول شما سوخت شده و ما دیگر کاری نمی توانیم انجام دهیم. به انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و وزارت میراث فرهنگی نیز رفته و شکایت کردیم. ولی با این وجود هم دیگر نمی توانیم پول مان را پس بگیریم و هم اینکه شأن و شخصیت مان را لگدمال کردند و از طرفی به بهانه ای که نمی دانیم چیست دیپورت شده ایم.

علامت ممنوعیت سفر به کشورهای اتحادیه اروپا پس از مهر ورود به کشور بلغارستان

وی بیان کرد: ما قبل از سفر می دانستیم که نمی توان از وارنا به شهر دیگری رفت. حتی در قرارداد ما سفر به شهر دیگر هم تعریف نشده بود ضمن اینکه آنقدر سفر کرده بودیم که سابقه سفرمان را سفارت داشته و می دانسته که از سفر به ایران برمی گردیم. به همین دلیل هم ویزا گرفتیم اما با چنین برخوردهایی در فرودگاه مواجه شدیم.

زیبا فرزانه از دیگر مسافرانی بود که روز ۲۰ مرداد ماه از بلغارستان دیپورت شد. او هم به خبرنگار مهر گفت: من دیدم که پلیس فرودگاه بلغارستان دست به اسلحه یک زن و شوهر ایرانی را تهدید کرد و آنها را به عقب انداخت. من از آژانس دیگری تور را خریدم ودرحالی که باید ۳۰ میلیون تومان پول می پرداختم اما چون در اتاق سینگل باید اقامت می کردم از من ۴۵ میلیون تومان هزینه گرفتند.

سربندی نیز از مسافران دیگری بود که او هم از سفر به اروپا به مدت ۵ سال منع شده است او نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از برخورد فیزیکی، تهدید و رفتار نامحترمانه پلیس فرودگاه بلغارستان با مسافران ایرانی و مصاحبه کارگزار ایرانی با افراد خبر داد.

هشدار مسافرتی سفارت ایران در بلغارستان

حالا با گذشت یک هفته از این اتفاق سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان با توجه به برخی مشکلات به وجود آمده برای تعدادی از هموطنانی که اقدام به خرید تور وارنا از طریق آژانس های گردشگری کرده و با پروازهای چارتر ایرانی به وارنا سفر کرده اند، هشدار داده: ویزای گردشگری بلغارستان دریافتی از این طریق صرفاً مختص استفاده در شهر وارنا و در محدوده های در نظر گرفته شده از سوی تورگردان بوده و امکان استفاده از این ویزا برای سفر به دیگر شهرهای بلغارستان وجود ندارد؛ همچنین حسب مقررات موجود الزامی است کلیه مسافران محترم در بدو ورود و استقرار در هتل گذرنامه های خود را تحویل هتل کنند؛ در زمان مدت اقامت گذرنامه ها نزد هتل باقی می ماند و در پایان تور و هنگام بازگشت به کشور گذرنامه ها تحویل مسافران محترم می شود.

مجدداً تأکید می شود هموطنان گرامی از هر گونه رفتار مغایر با مقررات مذکور جداً خودداری کنند؛ بی اعتنایی به این مقررات پیگرد قانونی مقامات محل (بازداشت، اخراج و ممنوعیت ورود به بلغارستان و اتحادیه اروپا از ۳ تا ۵ سال) را به همراه خواهد داشت.

1