13 ژوئیه 2024 - 01:42

پل «سیکاپل» مرمت می شود

15 اوت 2022 - 22:50 dsfr.ir/9e7cx

پل «سیکاپل» مرمت می شود
وب سایت خبری «در حاشیه»
پل «سیکاپل» جویبار معروف به پل درویش محمد شاه - قدمت: اواخر دوره صفویه

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران از مرمت پل «سیکاپل» و بیش از ۳۰ اثر تاریخی تا آخر شهریورماه ۱۴۰۱ خبر داد و درباره خسارت های سیل به بناهای تاریخی و گردشگری توضیحاتی داد.

به گزارش «دنیای سفر» مهدی ایزدی در گفت و گویی با ایسنا درباره وضعیت پروژه های مرمتی در استان مازندران گفت: در حال حاضر بیش از ۳۰ پروژه مرمتی، از جمله پل سیکاپل (معروف به پل درویش محمد شاه و بنیان آن به اواخر دوره صفوی نسبت داده شده است)، پل و موزه کلبادی (با قدمتی در حدود ۲۰۰ سال)، مجموعه برج مقبره ها (قرن هشتم قمری) در حال اجرا است که تا پایان شهریورماه ۱۴۰۱ اعتبارات آن ها جذب می شود. همچنین در تلاشیم با همکاری شهرداری، موزه تاریخی قائم شهر را تا ۲۲ بهمن ماه به بهره برداری برسانیم. برای این موزه تاریخی و مردم شناسی دو بخش باستان شناسی و سکه درنظر گرفته شده است.

او درباره خسارت سیل اخیر مازندران به بناهای تاریخی و تأسیسات گردشگری توضیح داد: براساس بررسی ها و پایش های انجام شده، بناهای تاریخی مازندران در سیل اخیر آسیب ندیده است و همانطور که قبلا اعلام کردیم خسارت هایی در چند مجموعه گردشگری و رستوران در محور چالوس بوده است. با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی، به زیرمجموعه هایی، از جمله تأسیسات گردشگری برای جلوگیری از حوادث ناشی از سیل اطلاع رسانی می کنیم و در مسیرهایی که سیل مهار نشدنی است، هشدار تخلیه می دهیم. در سیل اخیر هم اطلاع رسانی ها انجام شد و خسارت مالی در برخی تأسیسات داشتیم، اما خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران درباره دیگر فعالیت های مربوط به هفته دولت نیز اظهار کرد: بیش از ۳۰ پروژه را در هفته دولت افتتاح می کنیم. قصد داریم در این هفته گزارش کاملی از اقدامات یک سال اخیر مازندران در چهار حوزه سرمایه گذاری، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه دهیم. علاوه بر آن، تعدادی هتل، امکانات اقامتی و پذیرایی افتتاح و کلنگ پروژه های جدید در زمینه گردشگری به زمین زده می شود.

ایزدی افزود: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران در حال برنامه ریزی هایی برای هفته گردشگری نیز هست. قرار است همایشی ملی در هفته گردشگری با حضور مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها برگزار کنیم و در حاشیه آن نمایشگاهی با حضور استان ها برپا خواهد شد.

1