اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟

15 اوت 2022 - 22:20 dsfr.ir/gy467

اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟
محمدعلی قاسمی
اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: سؤالات نمایندگان مجلس به صفر رسیده و دیگری نیازی به مطرح شدن سوالات در صحن مجلس نیست.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سیدعزت الله ضرغامی پس از جلسه با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز برای پاسخ گویی به سوالات تخصصی نمایندگان محترم مهمان کمیسیون فرهنگی بودیم. تمام نمایندگانی که طرح سوال کرده بودند، یا تقریبا قانع شدند یا زمان دیگری برای پاسخگویی تفصیلی مشخص شد و تقریبا سؤالات نمایندگان به صفر رسید و نیازی به مطرح شدن سوالات در صحن نیست و البته این موضوع وظیفه من را سنگین تر می کند.

او با بیان این که ما در سال های گذشته در حوزه میراث فرهنگی گرفتار غفلت بودیم، افزود: کارهای زیادی که در این یک سال در حوزه زیرساخت ها انجام داده ایم، نیاز به زمان دارد تا اثرات خود را نشان دهد.

ضرغامی ادامه داد: امروز گزارش عملکرد یک ساله وزارتخانه را ارائه دادم و سعی کردم اقداماتم در راستای وعده هایی که در زمان رأی اعتماد داده بودم، توضیح دهم. یکی از مهم ترین مشکلات ما در حوزه میراث فرهنگی، مسأله بافت ها و بناهای تاریخی است. ضمن این که ارزش بناهای تاریخی بسیار بالاست و ما وظیفه داریم میراث فرهنگی را حفظ کنیم، اما متقابلا در حوزه تملک، باید پول ابنیه تاریخی که ثبت وزارت می شود را به صاحبانش پرداخت کنیم و این اعتبار در سال های گذشته در نظر گرفته نشده است؛ لذا همین الان صاحبان بناهای زیادی منتظر دریافت پولشان هستند. البته به دنبال راهکار مشترکی با کمیسیون فرهنگی هستیم تا خدا نکرده ظلمی در حق کسی صورت نگیرد.

او در ادامه با اشاره به بحث حریم های در نظر گرفته شده برای بناهای تاریخی، اظهار کرد: این حریم ها برای مردم در شهرهای مختلف مشکلاتی ایجاد کرده است. آقای رئیس جمهور هم در سفرهای استانی با این مشکلات مواجهند. بعضی از نمایندگان مجلس که به عنوان سوال کننده آمده بودند به طور جدی در مورد این حریم ها معترض بودند و من توضیح دادم که ما حریم های مختلفی داریم.

ضرغامی بیان کرد: یکی از وظایف ما این است که حریم ها را درست روشن کنیم؛ چراکه بعضی حریم ها در سال های گذشته به صورت کارشناسی تنظیم نشده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت: در یکسری حوزه هایی که مشکل بافت داریم با همین نگاهی که به تعیین حریم ها داریم، مسأله نمایندگان حل شد، اما در مورد بافت های تاریخی که اصولا نمی شود دستکاری کرد تلاش داریم تا برای هر استان با توجه به ویژگی های خاص آنجا نسخه مخصوصی بپیچیم.

او افزود: مثلا در جایی مثل یزد یا میبد، آن بافت باید حفظ شود و خود مردم هم این را می خواهند و ما باید با اعطای وام و تسهیلات به مردم کمک کنیم تا خودشان در حفظ بنا مشارکت کنند و در عین حال مشکلاتشان نیز حل شود.

ضرغامی با بیان این که در بسیاری جاها مشکل جدی نداریم و با استفاده از ظرفیت محلی می توانیم مشکلات را حل کنیم، گفت: قوانین میراث فرهنگی به نوعی شاغول ما هستند و معتقدم ضمن این که این شاغول همیشه باید برقرار باشد، مشکلات مردم را نیز باید رفع کنیم.

پیش تر اعلام شده بود ضرغامی برای پاسخگویی به سوالات تعدادی از نمایندگان مجلس درباره عملکرد یک ساله او در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت شده است. حدود ۱۸ نماینده از ضرغامی طرح سوال کرده بودند که پیرو آن، احتمال استیضاح او در مجلس نیز مطرح شده بود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گردهمایی مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی یکشنبه ۲۲ مردادماه در گردهمایی مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی به موضوع اختلاف نظر نمایندگان مجلس و استیضاح او اشاره کرده و گفته بود: برخی نمایندگان مجلس که می خواهند استیضاح کنند، می گویند مردم می خواهند در کنار میراث فرهنگی ساخت وساز کنند، چرا ما به فکر آن ها نیستیم. قطعا که حریم ها باید منطقی تعیین شود، اما وقتی می گوییم بافت تاریخی با هویت شهری تعارض ندارد، خیلی ها متوجه نیستند و فکر می کنند بافت تاریخی بافت فرسوده است و با یک بولدوزر می توانند، تخریب کنند.

1