12 ژوئیه 2024 - 20:20

کشف سکونتگاه ۸۰۰۰ ساله در عربستان

11 اوت 2022 - 16:40 dsfr.ir/nv8ku

کشف سکونتگاه ۸۰۰۰ ساله در عربستان
آرت نیوز
کشف سکونتگاه ۸۰۰۰ ساله در عربستان

گروهی از باستان شناسان عربستانی و فرانسوی بقایای به جای مانده از یک سکونتگاه هشت هزار ساله را در عربستان کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از آرت نیوز، گروهی از باستان شناسان فرانسوی و عربستانی موفق شدند یک سکونتگاه هشت هزار ساله را در جنوب غربی «ریاض» پایتخت عربستان سعودی کشف کنند.

باستان شناسان، این محوطه متعلق به دوران نوسنگی را با استفاده از اسکن لیزری، عکاسی هوایی و روش های مختلف تحقیقاتی کشف کردند. این سکونتگاه در محوطه باستانی «ٱلْفَاو» کشف شده است. پیش از این نیز شواهدی از وجود یک شبکه قدرتمند تجاری که نیازهای یک شهر باستانی را تامین می کرد کشف شده بود.

محققان با کاوش در امتداد کوهستان «طویق»، یک معبد سنگی و بقایای یک محراب را کشف کردند. باستان شناسان معتقدند: این اکتشاف اطلاعات بیشتری درباره آیین های مذهبی شهر باستانی ارائه می دهد.

در این سکونتگاه باستانی دو هزار و ۸۰۷ قبر متعلق به دوره های مختلف تاریخ نیز وجود دارد.

کاوشگران همچنین به بقایای چهار بنای یادبود، برج و حیاط نیز دست یافتند که در همگی آن ها مخزن های زیرزمینی برای ذخیره آب مورد استفاده در کشاورزی وجود داشته است. علاوه بر این شواهدی از وجود یک سیستم آبیاری پیچیده شامل کانال و مخزن آب کشف شده است که برای آبیاری چندین زمین کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت. دسترسی به آب، این امکان را فراهم کرد تا این شهر در یکی از خشک ترین صحراها پیشرفت کند.

سنگ نگاره هایی که در روی کوهستان «طویق» حکاکی شده اند، فعالیت های روزمره ای همچون شکار، مبارزه و سفر را به تصویر می کشند.

1