3 دسامبر 2022 - 19:35

نام نویسی اربعین کِی به پایان می رسد؟

4 اوت 2022 - 07:30 dsfr.ir/nm95u

نام نویسی اربعین کِی به پایان می رسد؟
دریافتی
نام نویسی اربعین 1401

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت اعلام کرد: پیش ثبت نام اربعین تا هفدهم مردادماه ادامه دارد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام و المسلمین صحبت الله رحمانی گفت: پیش ثبت نام سفر اربعین از دهم تیرماه ۱۴۰۱ در سامانه «سماح» آغاز شده و تا دوشنبه هفدهم مردادماه برابر با دهم ماه محرم و روز عاشور ادامه دارد.

وزارت کشور نیز پیش تر، ثبت نام در سامانه «سماح» را شرط عبور از مرز برای زیارت اربعین اعلام کرده بود. علاوه بر این، داشتن گذرنامه معتبر و تزریق دو دُز واکسن یا واکسن یادآور بر اساس اعلام سامانه «ایران من»، از مدارک مورد نیاز برای زائران اربعین به شمار می آید. سفر به عراق در اربعین بدون ویزا نیز امکان پذیر است.

بنابر اعلام معاون سازمان حج و زیارت، تاکنون بیش از ۹۵۰ هزار نفر در سامانه سماح برای اربعین نام نویسی کرده اند که ثبت نام قطعی متقاضیان نیز بعد از پایان پیش ثبت نام صورت می گیرد.

به گفته او، حدود ۶۲ درصد ثبت نام کنندگان اربعین آقا و ۳۸ درصد دیگر بانوان هستند. بیشترین آمار ثبت نام کنندگان نیز با ۲۲ درصد از تهران است.

رحمانی افزود: حدود ۶۲ درصد درخواست ها نیز برای خروج از مرز زمینی مهران است. تمایل به خروج از مرزشلمچه ۲۳ درصد، مرز چذابه ۸ درصد و مرز خسروی ۱ درصد و مرز هوایی ۶ درصد متقاضی دارد.

معاون امورعتبات عالیات درسازمان حج وزیارت گفت: برنامه ریزی های لازم برای ثبت نام قطعی و سایر اقدامات انجام شده بزودی اعلام می شود.

سامانه سماح + هزینه و نحوه ثبت نام اربعین ۱۴۰۱

ثبت نام کربلا اربعین ۱۴۰۱، از طریق سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir انجام می شود. ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع)، مهلت پیش ثبت نام برای زائران اربعین حسینی را تا تاریخ ۱۷ مرداد تمدید کرد.

شرایط پیش ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی 1401

سامانه سماح شرایط پیش ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی 1401 را این گونه اعلام کرده است:

 • پیش ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی از تاریخ 1401/04/10 ساعت ۹ صبح لغایت 1401/05/17از طریق همین سامانه (سماح) انجام می شود.
 • در این مرحله صرفا پیش ثبت نام انجام می شود و به منزله ثبت نام قطعی نیست.
 • پیش ثبت نام از متقاضیان هیچگونه تعهدی برای سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام نخواهد داشت و متعاقباً اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی انجام خواهد شد.
 • چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، نحوه ثبت نام قطعی متقاضیان از بین افرادی که پیش ثبت نام کرده اند تعیین و اعلام خواهد شد.
 • تأکید می نماید زایرینی که قصد عزیمت به صورت گروهی را دارند در مرحله پیش ثبت نام نیز حتماً به صورت گروهی و با معرفی یک نفر به عنوان سرگروه اطلاعات خود را در سامانه ثبت نمایند.
 • با توجه به اینکه نکات و موارد مهم از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه اطلاع رسانی خواهد شد، لذا در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را به عمل آورید.
 • طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی تزریق حداقل دو دز واکسن کرونا از شرایط تشرف می باشد و در صورتی که از زمان تزریق آخرین دز، شش ماه گذشته باشد، متقاضیان محترم می بایست نسبت به تزریق دز یادآور اقدام  نمایند؛ که در زمان ثبت نام قطعی از وزارت بهداشت استعلام صورت می پذیرد؛ بدیهی است از ثبت نام قطعی متقاضیانی که شرایط واکسیناسیون اعلامی را نداشته باشند، جلوگیری می گردد. لذا از هم اکنون نسبت به تکمیل مراحل واکسیناسیون اقدام شود.
 • داشتن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام شود.

طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:

الف) بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری نمایند:

 1. بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
 2. بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
 3. بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
 4. بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
 5. بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای 250 و بالاتر دارند.
 6. بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
 7. بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
 8. بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
 9. افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
 10. افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا 5 روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد.
 11. افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می باشند تا حداقل 48 تا 72 ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.

ب) افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از تشرف به زیارت اربعین و ثبت نام خودداری نمایند:

 1. زنان باردار.
 2. سالمندان بالای 60 سال.
 3. افراد دارای بیماری های زمینه ای.
 4. افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
 5. افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.
 6. افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از 40
 7. افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.
 8. افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می نمایند.

در خاتمه تاکید می نماید: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تشرف به زیارت اربعین حسینی منوط به ثبت نام در سامانه سماح است، لذا از کلیه مشتاقان عزیز دعوت می نماید حداکثر تا 17 مرداد مصادف با روز عاشورای حسینی، در سامانه سماح پیش ثبت نام خود را انجام دهند.

تکمیل فرایند پیش ثبت نام منوط به مشاهده عبارت "زایر گرامی، پیش ثبت نام شما با موفقیت ثبت گردید." است.

1