29 نوامبر 2022 - 23:19

کلیسای نوتردام در موعد مقرر باز می شود

31 ژوئیه 2022 - 19:10 dsfr.ir/t48yh

کلیسای نوتردام در موعد مقرر باز می شود
دریافتی
کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

وزیر فرهنگ فرانسه اعلام کرد: با توجه به روند کنونی بازسازی کلیسای «نوتردام»، این کلیسا در سال ۲۰۲۴ به روی عموم مردم بازگشایی خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از رویترز، «ریما عبدالملک» وزیر فرهنگ فرانسه، سه سال پس از این که سقف کلیسای «نوتردام» در جریان آتش سوزی نابود شد، اعلام کرد: روند بازسازی «نوتردام» برای بازگشایی در سال ۲۰۲۴، با موفقیت درحال انجام است.

به گفته «عبدالملک» مرحله پاکسازی پروژه مرمت با موفقیت به پایان رسیده است و امکان آغاز مرحله بازسازی در پایان تابستان فراهم شده است.

کلیسا نوتردام از سال ۲۰۱۹ تاکنون برای انجام پروژه مرمت تعطیل است. در سال ۲۰۱۹، این کلیسا دچار آتش سوزی مهیبی شد و سقف و مناره این کلیسای تاریخی در مقابل چشم ساکنان پاریس و مردم سراسر جهان که آتش سوزی را از تلویزیون و فضای مجازی تماشا می کردند، ویران شد.

«عبدالملک» در جریان بازدید از «نوتردام» بیان کرد: ما اطمینان داریم که ۲۰۲۴ سالی خواهد بود که بخش اعظمی از این پروژه به پایان می رسد و در این سال شاهد بازسازی این کلیسا به روی عبادت کنندگان و عموم مردم خواهیم بود.

امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه بلافاصله پس از آتش سوزی ماه آوریل اعلام کرد این کلیسا که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی باز می گردد بازسازی خواهد شد. او سپس وعده داد کلیسای «نوتردام» تا سال ۲۰۲۴، یعنی سالی که فرانسه میزبان بازی های المپیک است، به روی عبادت کنندگان بازگشایی خواهد شد.

کلیسا «نوتردام» و مناره ۹۶ متری آن قرار است همچون معماری گذشته بازسازی خواهد شد.

گفتنی است، کلیسای نوتردام که به کلیسای نوتردام دوپاری نیز شهرت دارد، از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر پاریس و حتی کشور فرانسه به شمار می آید که در جزیره ی «Île de la Cité» واقع در رودخانه ی سن قرار گرفته است. این بنای خارق العاده ی مذهبی که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری سبک گوتیک فرانسه شناخته می شود، از عظمت و شکوهی مثال زدنی بهره می برد و دارای ارتفاعی در حدود 130 متر است.

1