8 دسامبر 2023 - 10:13

انصراف روسیه از میزبانی «اکسپو» و نامزدی آمریکا

30 ژوئیه 2022 - 15:20 dsfr.ir/r53of

Expo 2030 Mosscow

در حالی که کشور روسیه از نامزدی اکسپو جامع جهانی ۲۰۳۰ انصراف داده است، ایالات متحده آمریکا بار دیگر برای میزبانی اکسپو تخصصی بین المللی در سال ۲۰۲۷ نامزد شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، روسیه که تا پیش از جنگ اوکراین برای کسب میزبانی نمایشگاه جهانی ۲۰۳۰ خیلی مصمم به نظر می رسید، تصمیم خود را مبنی بر انصراف داوطلبانه از نامزدی میزبانی این نمایشگاه در مسکو، به دفتر بین المللی نمایشگاه ها (BIE) اعلام کرده است.

میخاییل میشوستین - نخست وزیر فدراسیون روسیه - در نامه ای خطاب به دبیرکل BIE، دیمیتری اس کرکنتز، دلایل انصراف این کشور را از نامزدی اکسپو ۲۰۳۰ بیان و ابراز امیدواری کرده است که این کشور در آینده بار دیگر نامزد میزبانی اکسپو باشد.

میزبان هر دوره از اکسپوهای جامع جهانی معمولا هفت سال زودتر، از میان پنج نامزد نهایی انتخاب می شود. کشور میزبان نمایشگاه جهانی ۲۰۳۰ نیز توسط ۱۷۰ کشور عضو BIE طی یکصد و هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان که قرار است در اواخر سال ۲۰۲۳ برگزار شود، انتخاب خواهد شد. نامزدهای میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ تا ۷ سپتامبر ۲۰۲۲ فرصت دارند تا پروژه اکسپو خود را در قالب یک پرونده توجیهی، برای حضور در این رای گیری ارایه کنند. سپس BIE از اوایل سال ۲۰۲۳ امکان سنجی و بررسی دوام هر پروژه نامزدی را ارزیابی می کند.

روسیه (برای مسکو)، در کنار کره جنوبی (برای بوسان)، ایتالیا (برای رم)، اوکراین (برای اودسا) و عربستان سعودی (برای ریاض) یکی از پنج نامزد میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ محسوب می شد. فعالیت جدی روس ها برای به دست آوردن این میزبانی، بویژه تبلیغات پاویون این کشور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی (که به دلیل همه گیری بیماری کووید در ۶ ماه از سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ برگزار شد)، به گونه ای بود که بسیاری تصور کردند پس از میزبانی ژاپن برای اکسپو ۲۰۲۵ (در شهر اوزاکا)، میزبانی روسیه (مسکو) برای اکسپو ۲۰۳۰ حتمی است. حالا اما با این انصراف مشخص شد که نه تنها این طور نیست، بلکه در رقابت میزبانی آن دوره از اکسپو که همانند میزبانی جام جهانی یا المپیک، با رای گیری رسمی از نمایندگان کشورها برگزار خواهد شد، روسیه اصلا دیگر حضور نخواهد داشت.

این درحالی است که درباره انصراف یا تداوم نامزدی دیگر نامزد پنج گانه ی این دوره از اکسپو، یعنی اوکراین که درگیر جنگ با روسیه است، هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است.

از سوی دیگر، برای اکسپو تخصصی بین المللی (میان دوره ای) ۲۰۲۷ نیز که آن هم قرار است بنا بر شرایط جغرافیایی کشور برنده میزبانی، در ماه هایی از سال ۲۰۲۷ یا ۲۰۲۸ برگزار شود، ایالات متحده آمریکا (برای مینه سوتا)، اسپانیا (برای مالاگا)، تایلند (برای پوکت)، صربستان (برای بلگراد)، و آرژانتین (برای باریلوچه) پرونده های نامزدی خود را به BIE ارایه کرده اند.

بنا بر اعلام، پرونده های نامزدی ایالات متحده با موضوع "افراد سالم، سیاره سالم: تندرستی و رفاه برای همه" ، تایلند با موضوع "آینده زندگی: زندگی در هماهنگی، به اشتراک گذاری رفاه"، صربستان با موضوع "بازی برای بشریت: ورزش و موسیقی برای همه"، اسپانیا با موضوع "عصر شهری: به سوی شهر پایدار" و آرژانتین با موضوع "طبیعت + فناوری = انرژی پایدار" ارایه شده است.

در پایان مرحله بررسی پروژه ها، کشورهای عضو BIE، بر اساس اصل یک کشور یک رای، کشور میزبان این دوره از اکسپو را با رای مخفی، در طول یکصد و هفتاد و دومین مجمع عمومی BIE در ماه ژوئن آتی انتخاب خواهند کرد.

نامزدی آرژانتین برای این دوره از اکسپو تخصصی بین المللی در حالی است که پس از آخرین نمایشگاه اکسپو از این جنس در سال ۲۰۱۷ و در شهر آستانه (نورسلطان) قزاقستان با موضوع «انرژی آینده»، قرار بود دور بعدی آن در سال ۲۰۲۳ در بوینوس آیرس آرژانتین برگزار شود. این کشور در رای گیری ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۷ برای میزبانی این دوره از اکسپو برنده شده بود. این برای نخستین بار بود که قرار بود نمایشگاه BIE در آرژانتین برگزار شود و همچنین برای نخستین بار در آمریکای لاتین از زمان تاسیس BIE. با این حال در اکتبر ۲۰۲۰ سال، آرژانتین در آغازین هفته های همه گیری COVID-۱۹ اعلام کرد که به دنبال این اتفاق و بحران مالی قابل پیش بینی متعاقب آن، برای این کشور مقدور نیست که اکسپو ۲۰۲۳ را طبق برنامه برگزار کند.

جالب است که در آن دوره از رقابت کسب میزبانی، آرژانتین برای میزبانی بوینوس آیرس، ایالات متحده آمریکا را برای میزبانی میناپولیس در ایالت مینه سوتا، به طور قاطع شکست داده بود. اما حالا آرژانتین برای کسب میزبانی در شهر دیگری از این کشور، باید دوباره با ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از کشورهای نامزد میزبانی برای همان شهر انتخابی خود در چند سال پیش، رقابت کند.

1