12 ژوئن 2024 - 04:48
رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران پاسخ داد

چرا صنایع دستی از زندگی خانواده ایرانی حذف شده است؟

30 ژوئیه 2022 - 11:40 dsfr.ir/j43c8

چرا صنایع دستی از زندگی خانواده ایرانی حذف شده است؟
میثم رودکی
دکوراسیون صنایع دستی در خانه

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران گفت: یک از دلایل حذف صنایع دستی از زندگی خانواده ایرانی این است که بخشی از این صنایع به عنوان کالاهای لوکس شناخته می شود و اکثر خانوار ایرانی توان تهیه آن را ندارند.

به گزارش «دنیای سفر» فرید جواهرزاده در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سوال که چرا صنایع دستی از زیست مردم حذف شده، خاطرنشان کرد: یک از دلایل آن فاخر بودن صنایع دستی است. با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه نه تنها صنایع دستی بلکه گردشگری هم در سبد خانوار ایرانی جایی ندارد. موضوعاتی مانند خوراک، تحصیل، سلامتی و معیشت به اولویت های زندگی خانوارهای ایرانی تبدیل شده است. با این شرایط نمی توان توقع داشت که صنایع دستی میان خانوار ایرانی جایگاه بالایی داشته باشد و در اولویت آنان قرار بگیرد.

وی در خصوص نقش برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در رونق این صنعت اظهار کرد: فلسفه برگزاری نمایشگاه معرفی، اطلاع رسانی و بازاریابی محصولات صنایع دستی است. در حال حاضر صنایع دستی بخش مغفول مانده از معرفی جاذبه های گردشگری است که بی توجهی های زیادی به آن صورت گرفته است.

جواهرزاده افزود: اگر بتوانیم از صنایع دستی فاخری که در نقاط مختلف ایران تولید می شود به عنوان نماد سوغات یا برای استفاده خانواده ها در فرایند روزمره زندگی شان استفاده کنیم، در رونق این صنعت مساعدت کرده ایم.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران تصریح کرد: بخشی از صنایع دستی ما عامه پسند نیست یا معرفی عامه پسندی ندارد. همچنین به وجه کاربردی آن توجه نشده است. گردشگری و توریسم ۶ رکن اصلی دارد که یک بخش آن به هدایا و سوغات سفر مربوط می شود. در واقع اگر گردشگر به خرید و تهیه سوغات مبادرت نکند، سفرش به سرانجام نرسیده است. اگر این موضوعات را در کنار یکدیگر قرار دهیم صنایع دستی ما می تواند از جایگاه بالاتری برخوردار باشد.

جواهرزاده یادآور شد: نمایشگاه صنایع دستی باید چند هدف اصلی را دنبال کند. ۲ سال شرابط کرونایی کسب و کارهای مختلف اعم از صنایع دستی و گردشگری را با تعطیلی مواجه کرده است. در این ۲ سال مشکلاتی برای بخشی از کسب و کارها به وجود آمده که صنایع دستی هم از این وضعیت ضرر و زیان زیادی دیده است. یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه می توانست بازگشت مجدد صنایع دستی به جریان رونق اقتصادی باشد.

وی ادامه داد: همچنین یکسری هنرهای صنایع دستی کشور در بخشی از شهرها و استان ها کمتر شناخته شده و نیاز به معرفی بیشتری دارد. این نمایشگاه فرصتی برای عرض اندام همین صنایع کمتر شناخته شده است. 

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران گفت: همچنین نمایشگاه صنایع دستی فرصت مغتنمی برای پر کردن اوقات فراغت زائران و گردشگران ایجاد کرد. در حال حاضر مشهد در پیک سفر و ورود زائران به سر می برد. خیلی اوقات انتقاد می شود که مشهد برای پر کردن اوقات فراغت زائران برنامه ای ندارد؛ در حالی که نمایشگاه صنایع دستی می توانست یکی از این برنامه ها برای زائران باشد.

جواهرزاده عنوان کرد: شهرداری و مدیریت شهری مشهد باید در این خصوص تبلیغات لازم را در شهر انجام می دادند. با توجه به بودجه های محدود اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی انتظار نمی رود این سازمان نسبت به نصب بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر اقدام کند. معاونت صنایع دستی استان در حد توان خود در خصوص برگزاری نمایشگاه اطلاع رسانی خوبی داشته اما با تک صدایی نمی توان این اتفاق را رقم زد. شهرداری مشهد، صداوسیمای استان و سایر مراکز اثرگذار باید به موضوع ورود کنند و دست به دست یکدیگر دهند تا در برگزاری چنین برنامه هایی اطلاع رسانی لازم انجام شود.

جواهرزاده ادامه داد: صنایع دستی نباید به فراموشی سپرده شود. نگاه به این بخش باید همراه با حمایت گری باشد. آیین نامه ها و ضوابطی در این خصوص تدوین شده که باید به آن پرداخته شود. به عنوان مثال در گذشته دستگاه های اجرایی ملزم شده بودند برای تهیه هدایا از صنایع دستی استفاده کنند. اگر می خواهیم برای خانواده و فرزندان خود هدیه ای برای تولد و یا تقدیر از آنان بگیریم، چه اشکالی دارد از صنایع دستی استفاده کنیم. یک زمانی برای اینکه فرهنگ کتاب خوانی در ایران باب شود، از کتاب برای هدیه و تقدیر استفاده می شد که نتیجه خوبی هم در پی داشت. این رویه در صنایع دستی نیز باید فرهنگ سازی شود تا صنایع دستی به زندگی خانوار ایرانی باز گردد.

1