2 دسامبر 2022 - 04:55
معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور:

فعالیت «مهاجرتی و اقامتی» در آژانس ها ممنوع است

28 ژوئیه 2022 - 12:40 dsfr.ir/l9537

فعالیت «مهاجرتی و اقامتی» در آژانس ها ممنوع است
دریافتی
Agency Immigration Canada

به دنبال کلاهبرداری و جعل اسناد و مدارک ویزای کانادا از سوی یک شرکت خدمات مسافرتی در تهران، معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور با ارائه توضیحاتی درباره آخرین وضعیت این شرکت که حدود یک ماه پیش تعلیق مجوز شده بود، گفت: هرگونه فعالیت مهاجرتی و اقامت دائمِ کشورهای دیگر در آژانس های مسافرتی، غیرمجاز و ممنوع است.

به گزارش «دنیای سفر» اسماعیل برات درباره خبر منتشر شده مبنی بر شکایت حدود ۳۰۰ نفر از یک شرکت خدمات مسافرتی در تهران که با ادعای داشتن مجوز رسمی در زمینه مهاجرت، با عنوان ایجاد موقعیت کاری در کانادا با دریافت مبالغی به دلار از حدود ۸۰۰ تا ۱۴هزار دلار از حدود ۳۰۰ نفر، به جعل مدارک مهاجرتی و ویزا اقدام کرده است، به ایسنا گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته و گزارش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، مشخص شد که قرارداد مسافران و متقاضیان این نوع ویزا، با واحد دیگری بسته شده که آن شرکت اساساً از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوزی نداشته است، اما درباره شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری که اکنون از آن به خاطر جعل اسناد و مدارک ویزای کانادا شکایت شده است، باید گفت که مجوز این آژانس مسافرتی حدود یک ماه پیش، به دلیل شکایات متعدد و همچنین رعایت نکردن برخی ضوابط آئین نامه ای همچون تعطیل بودن، تعلیق شده است.

او افزود: آن ۳۰۰ نفر متضرر که در خبرها اعلام شده است نیز تا کنون برای ثبت شکایت از شرکت خدمات مسافرتی مذکور، به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، مراجعه ای نداشته و شکایتی را هم ثبت نکرده اند که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جریان و پیگیر موضوع باشد.

برات گفت: رسیدگی به شکایات از دفاتر خدمات مسافرتی فرآیندی دارد؛ با توجه به این که مجوز این شرکت حدود یک ماه پیش تعلیق شده است، اگر در فاصله تعیین شده رفع اشکال نکند، مطابق مقررات، لغو مجوز می شود. لذا بدیهی است اگر از این آژانس در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران شکایتی ثبت شود، در روند لغو مجوز سرعت بخشیده خواهد شد.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور در ادامه تاکید کرد: بر اساس قوانین و مقررات، آژانس های خدمات مسافرتی می توانند خدمات گردشگری از جمله اخذ روادیـد، تنظـیم و انجـام مـسافرت گروهـی داخلی و خارجی، ذخیره مکان اقامتی و هرگونه خدمات مرتبط با سفرهای گردشگری را ارائه دهند، لیکن در حال حاضر مجاز به ارائه خدمات مهاجرات و اقامت دائم نبوده و در صورت احراز با متخلف برخود خواهد شد.

برات یادآور شد: بر اساس ماده ۳۰ آئین نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی مصوب ۱۳۸۰، دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی موظف به رعایت سیاست ها و خط مشی های وزارت گردشگری هستند.

1