30 سپتامبر 2023 - 20:29

موزه فرش تعطیل کرد

20 ژوئن 2022 - 12:40 dsfr.ir/vs1mm

موزه فرش تعطیل کرد
دریافتی
موزه فرش

موزه فرش اطلاع داد از ۲۹ خردادماه تا ۵ تیرماه ۱۴۰۱ تعطیل است.

به گزارش «دنیای سفر»، موزه فرش ایران در اطلاعیه ای که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است، اعلام کرد: از یکشنبه ۲۹ خردادماه تا یکشنبه ۵تیرماه به علت تعطیلات و بازسازی تعطیل است.

این تعطیلی پس از اعتراض هایی نسبت به وضعیت موزه فرش اتفاق افتاده است. بسیاری از بازدیدکنندگان درباره نمایش فرش ها در سالن هایی با چراغ های خاموش، گرمای داخل سالن ها، خرابی ترانسفورماتور برق و سیستم تهویه، وجود گرد و خاک و نظافت نکردن موزه معترض شده اند. برخی از بازدیدکنندگان همچنین گفته اند در موزه فرش، گنجینه های نفیس و اهدایی، همچون آنچه پرویز تناولی اهدا کرده بود، را نتوانسته اند در این موزه ببینند.

رییس موزه فرش از مهرماه سال ۱۴۰۰ تغییر کرد که در نخستین اقدام، حوض موزه به باغچه تبدیل شد. میثم امامی، راهنمای گردشگری همچنین گفته است فرش های بزرگ موزه که شاهکار فرش بافی ایران است، از یکی از تالارها جمع شده. گزارش های زیادی هم از غیبت های طولانی مدت مدیر موزه فرش به ایسنا رسیده است.

موزه فرش از جمله مجموعه هایی بود که عزت الله ضرغامی پس از حضور در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستورهایی درباره اعمال برخی تغییرات در آن داده بود. او گفته بود: منزل من نزدیک موزه فرش است و برای قدم زدن زیاد حوالی موزه فرش می روم، می دیدم که ورودی موزه بسیار کثیف است، گربه ها از سر و کول هم بالا می روند و کودکان کار آن جا تجمع می کنند، درخواست کردم ورودی موزه را پاک کنند و دستور دادم بخشی از فضای گسترده محوطه موزه فرش را به بازارچه دائمی صنایع دستی تبدیل کنند، الان هیچ کجا محلی برای عرضه صنایع دستی وجود ندارد.

موزه فرش در سال ۱۳۵۶ با هدف توسعه فرهنگی شهر تهران با معماری عبدالعزیز فرمانفرمائیان در حاشیه پارک لاله تهران، پس از موزه هنرهای معاصر ساخته شد. به گفته احمد محیط طباطبایی مورخ، پژوهشگر و رییس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه های ایران) موزه فرش ۲۲ بهمن سال ۵۶ افتتاح شد و فقط یک سال تا قبل از انقلاب فعالیت کرد. طرحِ محوطه موزه فرش نیز توسط کامران دیبا انجام شد که مجموعه ­ای شامل حوضچه های وضو در دو نبش چهارراه و پیاده راه به موزه، نمازخانه، پله های ورودی به موزه ی فرش و دروازه ی ورود به پارک است که در سال ۱۳۵۷ آماده شد.

1