از گزارش خواص درباره گنج تا حاشیه های جام جهانی

16 ژوئن 2022 - 12:00 dsfr.ir/259tj

از گزارش خواص درباره گنج تا حاشیه های جام جهانی
محسن عبدالقاسم
عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری

عزت الله ضرغامی درباره «حق الکشف» اشیای تاریخی ایران و آخرین وقایع بافت تاریخی شیراز اعلام موضع کرد و در مورد حواشی سفر تماشاچیان جوان جام جهانی و بیانیه های کشورهای کانادا و فرانسه برای منع سفر به ایران، واکنش نشان داد.

به گزارش «دنیای سفر»، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه نشست هتلداران، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایسنا درباره دستورالعمل «حق الکشف» که با توجه به تبعات آن برای گسترش گنج یابی در کشور، انتقاد جامعه باستان شناس را برانگیخته، با این وجود یگان حفاظت میراث فرهنگی از به سرانجام رساندن آن خبر داده است، اظهار کرد: حفاری وظیفه انحصاری ما (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) است و هیچ دستگاهی، نه دولتی، نه حاکمیتی و نه اشخاص حقیقی اجازه حفاری برای کشف دفینه و اشیای تاریخی ندارند و حتما خلاف قانون است و حتما باید توسط ما انجام شود، مجوزش را ما باید بدیم و ضوابطی هم برای این کار داریم.

حفاری در انحصار ما است

او در عین حال گفت: گزارش های زیادی به ما می رسد که در فلان منطقه، دفینه ارزشمندی وجود داد. هر روز تقریبا از این گزارش ها از خواص می گیرم؛ حتی همین امروز یکی از خواصِ مشهور با من تماس گرفت و گفت در استانی چنین اتفاقی افتاده است که پاسخم به تمام این افراد این است که هیچ کسی نباید دخالت کند. اداره کل میراث فرهنگی ما منطقه را شناسایی می کند، اطلاعات را جمع می کند و اگر تشخیص داد آن منطقه نیاز به حفاری [کاوش] و مطالعه دارد، اکتشاف انجام می شود.

ضرغامی اضافه کرد: اگر هر کسی در حین فعالیت دیگری به گنجینه و دفینه رسید، درخواست می کنیم آن ها را بلافاصله تحویل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دهد. ما برای کسانی که به آثار باستانی دسترسی پیدا می کنند و کشف می کنند، حتما به عنوان همکاری با وزارتخانه، برنامه تشویقی داریم، اما به منزله این نیست که هرکسی خودش جایی را حفاری کند و اثری را کشف کند، این اقدام صد درصد خلاف قانون است.

او همچنین درباره خلاء این دستورالعمل که شاخص و ضابطه ای برای اثبات "کشف تصادفی" ندارد و زمینه را برای جویندگان گنج فراهم می کند تا زمین هایی را تنها به انگیزه گنج یابی خریداری کنند و با خیالی آسوده حفاری کنند، اظهار کرد: این کار حتما خلاف قانون است. ما به طور دائم گزارش های کشفیات را اعلام می کنیم، این ها مربوط به همین افرادی است که زمین هایی را می خرند و غیرقانونی حفاری می کنند و دنبال کار نادرست و خلاف هستند، حتما با این افراد برخورد می کنیم، قانون هم برخورد می کند. گاهی هم گزارش های ناراحت کننده ای می رسد، مثل نمونه ای که در گورستان کلیمیان اتفاق افتاد که طبق گفته نماینده آن ها در مجلس، این گورستان (به انگیزه یافتن آثار تاریخی) شخم زده شده است و سگ ها استخوان مردگان از خاک بیرون آمده را به دهان گرفته اند. ما حتما با این موارد برخورد می کنیم. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره این که ضمانت قانون برای برخورد با این افراد چیست، درحالی که به خاطر همین خلاء قانونی، افرادی در فضای مجازی، آزادانه گنج یابی را تبلیغ می کنند و آموزش می دهند، بیان کرد: این کارها حتما خلاف است. ما برای برخورد با متخلفان در این زمینه هیچ منعی نداریم، آن ها را به دادگاه معرفی می کنیم. در قانون جدید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به دولت تقدیم شده و به زودی آخرین مراحله را طی می کند و به عنوان لایحه به مجلس فرستاده می شود، درباره این موارد جهت گیری شده و در آیین نامه های مربوطه، جزئیات آن تشریح می شود.

به خاطر بافت شیراز هزینه دادم!

ضرغامی که در حاشیه نشست هتلداران سخن می گفت، در پاسخ سوال دیگری درباره تغییر وسعت طرح شاهچراغ از ۵۷ هکتار به ۳۶۰ هکتار و موافقت پژوهشگاه میراث با طرح تفصیلی آن، اظهار کرد: ما بافت های تاریخی را حفظ می کنیم، به همین دلیل داریم هزینه می دهیم. برخی از موضع گیری های سیاسی که علیه ما انجام می شود به این خاطر است که ما بافت تاریخی را حفظ کرده ایم و حاضر نشده ایم به دلایلی آن را از بین ببریم. هرچند آن کسانی که پیگیری می کنند این اتفاق رخ دهد هم به خاطر مردم است، مثلا نماینده مجلس اصرار می کند ما کنار بیاییم و اجازه ساخت وساز بدهیم.

او اضافه کرد: درباره بین الحرمین (شیراز) طرحی را کمیسیون مربوطه در وزارت راه و شهرسازی داشت که هر زمان ارائه کرد ما مخالفت کردیم. آن طرحِ باز کردن راه باید در حداقل بناهای تاریخی انجام شود که به هیچ وجه معنای آن تخریب حتی بخشی از این بناها نیست. وضعیت بافت تاریخی شیراز واقعا افتضاح و غیرقابل قبول است. باید این بناها را مرمت و بازسازی کنیم و در آنجاهایی که از بین رفته است، در حداقل فضای ممکن راه را باز کنیم تا گردشگران بناهای تاریخی موجود را ببینند.

ضرغامی تاکید کرد: هدف ما حفظ و تقویت بافت تاریخی است، هر گونه خبر درباره این که قرار است در بافت تاریخی پاساژ و مجتمع تجاری ساخته شود را نیز تکذیب می کنم. قصدی وجود ندارد.

او درباره خرید پنهانی برخی املاک ثبتی در بافت تاریخی شیراز به انگیزه اجرای طرح بین الحرمین شیراز، گفت: در این باره چیزی نمی دانم، ولی تملک جزو برنامه های ما است، اگر دستگاهی ۲۰۰ ملک را تملک کند، خیلی خوب است، چون ما پول نداریم، وگرنه این کار را انجام می دادیم.

ضرغامی درباره احتمال مطرح شده از سوی افراد مطلع و پیگیر مبنی بر این که انگیزه این تملک ها تخریب است، تاکید کرد: تصمیم گیری در این باره با وزارت میراث است. اصلا یکی از مشکلات جدی ما این است که مردم می گویند وقتی جایی را بافت تاریخی اعلام می کنید و دیگر اجازه ساخت و ساز نمی دهید، دست کم آن را تملک کنید، ما این کار را می کنیم، اما در مناطقی که پول داریم، مثل تبریز که با زحمت زیاد اعتبار آن را تامین کرده بودند و سه بنا را تملک کردند که موزه شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: ما به مردم ظلم می کنیم. این حق مردم است که وقتی صاحب خانه ای هستند و ما آن خانه را بنای تاریخی اعلام می کنیم، یعنی دیگر نمی توانند به آن خانه دست بزنند، ضمن این که وقتی ما پول خرید این خانه را هم نداریم، به او ظلم می کنیم. این مورد درباره تپه تاریخی کلاردشت وجود داشت. در دولت صحبت کردم، قانع شدند و مصوبه ای صادر کردند که زمینِ معوض بدهد و این مشکل که از سال ۱۳۴۲ وجود داشت، حل شد.

او یادآور شد: درباره خانه های بافت تاریخی شیراز هر اتفاقی افتد، اول باید تملک شود؛ حالا اگر دستگاهی خواب نما شده و ۴۰ خانه خریده است، ۸۰ خانه بخرد، اما به آن بناها نمی تواند دست بزند. هر خانه ای که در بافت تاریخی است، بخواهند به آن دست بزنند و تخریب شود، خلاف قانون است؛ چه کار اشخاص حقیقی باشد چه حقوقی یا حاکمیتی.

ضرغامی در واکنش به تاکید خبرنگاران درباره این که چنین اظهاراتی به تنهایی نمی تواند مانع تخریب های شبانه همین بناها شود، گفت: تخریب شبانه بحث دیگری است. آن قدر ملک شبانه تخریب شده ولی کسی صدایش بلند نشده است. من خودم بعضی ها را دیده ام و پرسیده ام یک نفر مسلمان نبوده جلوی این تخریب شبانه را بگیرد؟ گفتند شب بولدوزر انداخته اند و صبح هم صاف کرده اند. مرتب این اتفاقات را در کشور می بینم. ما تلاش می کنیم این اتفاق نیافتد.

او همچنین خطاب به رسانه ها درخواست کرد: هرکجا بنایی تاریخی تخریب می شود، به ما اطلاع دهید؛ ما پیگیری می کنیم.

اطلاعیه کانادا و فرانسه از ترس است

ضرغامی در ادامه، درباره خریداری کشتی های مورد استفاده در دوران جام جهانی قطر، بیان کرد: من متخصص کشتی نیستم، وظیفه من حل مشکل سوخت کشتی ها بود که حل شد و آن خبری که اعلام کردم مبنی بر این که در سراسر دنیا بسیار علاقمند شده اند حالا که مقرون به صرفه شده در حوزه ما کشتیرانی مسافری داشته باشند، کاملا جدی و مبتنی بر اطلاعاتی است، به همین دلیل تلاش می کنند اتفاق نیافتد. موضع گیری امریکایی ها، کانادایی ها و فرانسوی ها را در این دو هفته ببینید که چقدر بر طبل ایران هراسی می کوبند، رسما اطلاعیه می دهند که کسی ایران نرود، چون آن ها احساس می کنند گردشگری در ایران در حال رونق گرفتن است. هر وقت دیدید ایران هراسی جدی شده است بدانید گردشگری درحال رونق گرفتن است، از گذشته همین روال بوده است.

او افزود: درباره شناورها با خود من تماس های زیادی گرفته شده است، افرادی صاحب شناور هم در ایران و هم در کشورهای دیگر هستند که به آن ها گفتم اصلا معطل نکنید، این کار حتما سودآور خواهد بود و کشتی های خود را به این منطقه بیاورید، ما هم کمک می کنیم خطوط راه بیفتد. با نهادهایی همچون بنیاد مستضعفان نیز وارد مذاکره شدیم و قرار شد کروز شایسته مسافر ایران تهیه کنند و در سواحل شمالی استفاده کنند، این کشتی ها هم در داخلی و برون مرزی قابل استفاده است. 

ضرغامی گفت: مانع مهم در گردشگری دریایی را اسکله ها می دانم. معتقدم به سرمایه گذاری جدی در اسکله ها نیاز داریم. درحال بررسی آخرین ظرفیت و توانایی اسکله های کشور برای پهلوگیری کشتی های بزرگ هستم تا اگر این امکان فراهم نبود، دیگر شرایط برای سرمایه گذاری بررسی شود.

حمایت نهادهای نظامی از گردشگری دریایی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تشکیل جلسه با نهادهای نظامی، سپاه و ارتش درباره شناورها و جابه جایی مسافران از طریق دریا در دوران جام جهانی نیز توضیح داد: نیروهای مسلح در بخش مهمی از گردشگری دریایی می توانند به ما کمک کنند. سواحل مکران یک موقعیت استثنایی است که ارتش اعلام آمادگی کرد و قرار شد با امیر سیاری که کارشناس این حوزه هستند، برنامه های مشترک تنظیم کنیم و سفری به منطقه داشته باشیم و برنامه ریزی خاص کنیم.

او اضافه کرد: نیروهای دریایی ارتش و سپاه آمادگی دارد در این حوزه سرمایه گذاری کند. حتی وزارت نفت که اخیرا اعلام کرد نفت کش هایی دارد که به تدریج از رده خارج می شود، یعنی ایمنی لازم برای جابه جایی سوخت را ندارد. آقای اوجی - وزیر نفت - در صحبتی که داشتیم، گفتند این ها نفت کش های عظیمی است که سرمایه گذاری زیادی روی آن ها شده است و شاید ما نخواهیم با آن ها نفت جابه جا کنیم و شاید برای گردشگری خوب باشد. از آقای اوجی خواستم یک شرکت گردشگری تاسیس کند، این نفت کش ها را در اختیار آنجا قرار دهد، در حد خودش. الان نمی خواهیم اعلام کنیم که نفت کش را به کروز مسافربری تبدیل می کنیم، بعد کسی که توجیه نیست بگوید کروز مسافری ویژگی دیگری دارد و نفت کش ها ویژگی دیگر. بالاخره نفت کش عظیم با آن عرشه و امکانات خودش یک جاذبه گردشگری است. اصلا همین که جوان ها می توانند سوار یک نفت کش شوند و در جریان ماموریت های آن قرار بگیرند، حتی در آن رستوران بروند یا درون این نفت کش یکسری امکانات تفریحی وجود داشته باشد، جذاب است. فکر می کنم با حرکتی که آغاز شده است، همه نهادها علاقه مندند در این حوزه سرمایه گذاری کنند، امیدوارم عجله کنند تا این کار رونق بگیرد.

توافق درباره کشف حجاب و سرو مشروب برای توریست ها دروغ است

ضرغامی در پاسخ به نگرانی هایی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی درباره سفر احتمالی تماشاچیان جام جهانی به ایران وجود دارد و مذاکره با نهادها و دستگاه های ذی ربط برای دستیابی به نقطه نظر مشترک درباره سفر این گردشگران به ایران، اظهار کرد: این اتفاق در نوع خود بی نظیر است، چون این گردشگران همه جوان و پرشور و نشاط هستند و با توریست های دیگر که در این سال ها تجربه شان را داشتند، فرق دارند و درکشان می کنیم. ما کار خودمان را انجام می دهیم و ان شاءالله مشکلی پیش نمی آید. اخباری هم منتشر می شد درباره این که ما از حداقل های فرهنگی خود عدول می کنیم. مرتب در فضای مجازی می بینیم اخباری در این باره منتشر می شود، مثلا گفته می شود با روس ها توافق شده که توریست های روسی حجاب نداشته باشند یا در منطقه خاص مشروب برای آن ها سرو شود؛ همه این ها دروغ است و صحت ندارد.

1