1 آوریل 2023 - 03:50

کشف یک کشتی تاریخی سلطنتی

11 ژوئن 2022 - 15:50 dsfr.ir/bm8bq

کشف یک کشتی تاریخی سلطنتی
رویترز
کشف یک کشتی تاریخی سلطنتی

محققان از بقایای یک کشتی چندصدساله سلطنتی رونمایی کردند که سال ها پیش کشف شده است.

به گزارش «دنیای سفر» و به نقل از رویترز، روز جمعه، محققان از بقایای کشتی سلطنتی رونمایی کردند که حامل یک ولیعهد بوده و بیش از ۳۰۰ سال پیش در سواحل شرقی بریتانیا غرق شده است. البته خبر کشف این کشتی با هدف حفاظت آن، به مدت ۱۵ سال مخفی نگه داشته شده بود.

زمانی که کشتی به نام «گلاستر» در سال ۱۶۸۲ میلادی پس از برخورد با یک ساحل شنی در سواحل شرقی بریتانیا غرق شد، پادشاه «جیمز دوم» انگلستان، که در آن زمان به عنوان «دوک یورک» شناخته می شد توانست از آن نجات پیدا کند. او در نهایت به پادشاه انگلستان تبدیل شد و سه سال بعد به عنوان پادشاه «جیمز هفتم» در اسکاتلند شناخته شد.

به گفته «کلر جوویت» استاد دانشگاه رشته تاریخ فرهنگ دانشگاه «ایست آنگلیا»، این اکتشاف تغییرات اساسی را در برداشت ما از تاریخچه اجتماعی، سیاسی و دریانوردی قرن هفدهم ایجاد خواهد کرد.

«جوویت» بیان کرد: « این اکتشاف نمونه بارزی از یک میراث فرهنگی مربوط به دریا است که از اهمیت ملی و بین المللی برخوردار است.»

این کشتی غرق شده در «گریت یارموث» قرار داشت و پیش از آنکه دو برادر غواص آن را در سال ۲۰۰۷ کشف کنند، کسی از موقعیت مکانی این کشتی اطلاعی نداشت.

با کاوش در داخل این کشتی غرق شده آثار تاریخی مختلفی کشف شده است. از جمله این آثار، به یک بطری شیشه ای می توان اشاره کرد که نشان خاندان «لگ»، اجداد «جورج واشنگتن» نخستین رئیس جمهور ایالات متحده بر روی آن وجود دارد.

به گفته «جوودیت» به دلیل اینکه کشتی با سرعت زیادی غرق شده است، هیچ یک از خدمه فرصت حمل وسیله ای را نداشتند و به همین دلیل این کشتی غرق شده را یک کپسول زمان حیرت انگیز می توان در نظر گرفت.

از دیگر آثار تاریخی که در این کشتی کشف شده اند به تجهزیات دریانوردی، اموال شخصی و لباس می توان اشاره کرد.

محققان تخمین می زنند در حادثه غرق شدن این کشتی حدود ۱۳۰ تا ۲۵۰ نفر جانشان را از دست داده اند.

1