سند ملی گوهرسنگ ها تدوین و ابلاغ شد

8 ژوئن 2022 - 12:00 dsfr.ir/ty3wu

سند ملی گوهرسنگ ها تدوین و ابلاغ شد
میثم رودکی
مشهد شهر جهانی گوهرسنگ ها

معاون سابق صنایع دستی گفت: ۲۶۶ رشته صنایع دستی اعلانی محور اعلام شد، سند ملی گوهرسنگ ها را تدوین و ابلاغ کردیم و مراحل تفویض اختیار به استان ها نیز به خوبی انجام شد.

به گزارش «دنیای سفر»، مراسم تکریم پویا محمودیان و معارفه مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

در این مراسم که علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور، مشاوران وزیر و مدیران کل ستادی وزارتخانه حضور داشتند، پویا محمودیان معاون سابق صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: در پنج محور مشخص از جمله حمایت و سامان دهی تولید، حفظ و ایجاد اشتغال، آموزش و ترویج، حفظ و صیانت صنایع دستی فعالیت خود را آغاز کردم. طی این مدت برای ۱۷۱ هزار و ۱۶۶ نفر شغل مشخص از محل صدور ۲۲۴ هزار و ۸۲۲ مجوز اداره کل حمایت از تولید معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ایجاد شد.

محمودیان تصریح کرد: طی این مدت ۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۷۴ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره پرداخت شد. در سال ۹۷ بیمه صنعتگران بعد از پنج سال توقف دوباره آغاز شد. در حوزه بیمه صندوق روستایی و عشایری ۴ هزار نفر را بیمه کردیم و ۱۷ هزار نفر در نوبت بیمه قرار دارد.

معاون سابق صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: از حذف ماده ۱۴۲ قانون معافیت از بیمه جلوگیری کردیم و این امتیاز را برای صنایع دستی کشور حفظ کردیم. بزرگ ترین دستاورد ما معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای خانواده بزرگ صنایع دستی بود. تعرفه برق و آب کارگاه ها را از تجاری تبدیل به صنعتی و بسیاری از مجوزهای دست و پاگیر را حذف کردیم.

او ادامه داد: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون ۲۷۱۸ روستا که شامل ۲۴۵ روستای هدف اقتصاد مقاومتی و ۲۴۷۳ روستای خارج از این پروژه، از لحاظ مجوزها، پرداخت تسهیلات، آموزش و … پایش شد.

محمودیان گفت: امضای تفاهم نامه ای برای استفاده از بند الف تبصره ۱۸ دستاورد بزرگی بود و ما به عنوان اولین دستگاه و معاونت از این تبصره برای حمایت از تولید و تحریک تقاضا استفاده کردیم و ۳۴۰ میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده شد.

معاون سابق صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: ۲۶۶ رشته صنایع دستی اعلانی محور اعلام شد، سند ملی گوهرسنگ ها را تدوین و ابلاغ کردیم و مراحل تفویض اختیار به استان ها نیز به خوبی انجام شد.

او تصریح کرد: برای ۱۵۱ هزار و ۹۵۴ نفر دوره آموزشی برگزار کردیم، اولین هنرستان ایرانی اسلامی را در مشهد راه اندازی کردیم. با تفاهم نامه های متعددی که با دانشگاه های مختلف امضا کردیم، آموزش را در اولویت خود قرار دادیم.

ثبت ملی ۶۷ روستا و شهر صنایع دستی

محمودیان گفت: ۴۵ شهر و ۲۲ روستا ثبت ملی کردیم. با ثبت هایی که انجام شد، گامی برای برندسازی و هویت بخشی برداشتیم. خوشبختانه این ثبت ها به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.

معاون سابق صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ادامه داد: پرونده سه شهر و روستای دیگر را برای ثبت جهانی آماده کردیم. ۱۴۲۶ اثر مهر اصالت ملی و ۸۴ اثرمان مهر اصالت بین المللی دریافت کردند.

او از برگزاری همایش ها، مسابقات و جشنواره های مختلف طی این مدت خبر داد و گفت: سه دوره فیلم مستند دست آفریده ها ساخته شد و بانک اطلاعاتی برندها نیز تدوین شده است. همچنین در راستای حفظ و صیانت از صنایع دستی برای احیای ۱۳۴ رشته در استان ها برنامه ریزی کردیم.

محمودیان تصریح کرد: بانک طراحی و نقوش تدوین شده است، همچنین اطلس صنایع دستی در آینده رونمایی می شود. ۹ نشان جغرافیایی ثبت بین المللی و ۲۹ نشان جغرافیایی ثبت ملی شده است.

معاون سابق صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بیان کرد: این معاونت همواره از کمبود واحدی به نام هنرهای سنتی رنج می برد که خوشبختانه با پیگیری هایی که انجام شد، در چارت جدید وزارتخانه اداره هنرهای سنتی در نظر گرفته شده است.

او افزود: در سال ۹۷ در حوزه رونق کسب و کار از واردات صنایع دستی از خارج از کشور جلوگیری کردیم و شیوه نامه مقابله با قاچاق را ابلاغ کردیم. بر اساس اعلام آمار گمرک بالغ بر یک میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار صادرات صنایع دستی بوده که نشان دهنده ظرفیت صادرات مان است. همچنین صادرات چمدانی ما ۸۶۶ میلیون دلار بر اساس اعلام رسمی ۳۱ استان کشورمان است.

اجرای طرح تجاری سازی در ۳۱ استان

محمودیان عنوان کرد: طرح تجاری سازی در ۳۱ استان انجام شد. در این حوزه همایش ها و اطلاع رسانی های مختلفی انجام شد. دو خانه در طرح اقدام ملی مسکن با صنایع دستی تجهیز شد که مورد استقبال همه قرار گرفت. همچنین با ایران خودرو برای سوزن دوزی جلد قرآن ها که در اختیار مشتریان قرار می گیرد، قرارداد امضا کردیم و در حال حاضر با شرکت سایپا در حال مذاکره هستیم.

معاون سابق صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: ۹۷ نمایشگاه منطقه ای، ملی و بین المللی و ۱۰۱ نمایشگاه صنایع دستی در هشتی وزارتخانه برگزار کردیم.

او ادامه داد: امسال بازارچه های نوروزی صنایع دستی بیش از ۱۲۳ میلیارد تومان فروش داشته است. طی این سال ها فروش صنایع دستی بر اساس خوداظهاری که انجام شد، ۷ هزار میلیارد تومان بوده است. بازراچه های صنایع دستی رشد ۹۳ درصدی نسبت به سال ۹۸ و رشد ۹۷ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشتند. همچنین جایگاه ما در حوزه بین الملل ارتقا پیدا کرد. جایگاه ویژه ای در غرب آسیا به عنوان کشور مرجع داریم.

محمودیان تصریح کرد: برنامه ریزی هایی برای جام جهانی قطر انجام شده است. صنایع دستی را طی این مدت از گوشه نشینی بیرون آوردیم و توجه دولتمردان را به این موضوع جلب کردیم. به طوری که تفاهم نامه های مختلفی با دستگاه های مختلف امضا کردیم.

1