12 آوریل 2024 - 23:05
توضیحات سازمان حج و زیارت

حج گران تر شد

1 ژوئن 2022 - 14:00 dsfr.ir/9d2vn

حج گران تر شد
عبدالرحمن رفعتی
زائران حج در فرودگاه

سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدام عربستان برای افزایش هزینه های حج به بیش از ۳۰۰ درصد، درباره تغییر قیمت حج زائران ایرانی توضیحاتی داد و از آن ها خواست مابه التفاوت هزینه سفر حج را پرداخت کنند.

به گزارش «دنیای سفر»، در اطلاعیه سازمان حج و زیارت آمده است: وزارت حج و عمره عربستان در روزهای اخیر در اقدامی دیرهنگام افزایش قابل توجهی را در هزینه های ارزی خدمات حج در حوزه مشاعر مقدس، خیام (چادرهای اقامتی مسافران در منطقه منا) و خدمات عمومی، اعلام کرده است و لزوما باید این هزینه ها همزمان با دریافت ویزا پرداخت شود.

از آنجا که سازمان حج و زیارت بعد از اعلام برگزاری عملیات حج تمتع در امسال برنامه ریزی لازم را با سرعت در دستور کار خود قرار داده و با توجه به ضیق وقت فرایند ثبت نام کاروان ها را آغاز کرده است، بنابراین مراتب اعتراض خود را درباره افزایش هزینه اعلام کرده و در مذاکرات و گفت وگوهای صورت گرفته با بررسی موضوع و کارشناسی که توسط کمیته نرخ گذاری سازمان حج و زیارت انجام شده مقرر شده است با هدف رعایت حال زائران ارجمند بخش قابل توجهی از این هزینه ها با تدابیر اندیشیده شده توسط سازمان حج و زیارت تأمین شود و بخش دیگری نیز با رایزنی همکاران اعزامی به عربستان کاهش یابد و بخش اندک آن را نیز زائران محترم پرداخت کنند.

از این رو، با توجه به محدودیت زمانی به منظور دریافت ویزا تقاضا دارد در اسرع وقت با راهنمایی مدیران محترم کاروان ها نسبت به پرداخت فیش تکمیلی مابه التفاوت اقدام مقتضی را به عمل آورند تا اختلالی در دریافت ویزا به عمل نیاید.»

صادق حسینی، رییس سازمان حج و زیارت نیز در توضیحات دیگری درباره افزایش هزینه سفر حج گفته است: به طور غیر منتظره با افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه خدمات و نیز افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی اقلام تدارکاتی مواجه شده ایم که بعد از اعزام همکاران حج و زیارت به عربستان اعلام شد. البته مراتب اعتراض از این افزایش هزینه ها کتبا به وزارت حج عربستان اعلام شده و منتظر پاسخ کشور میزبان هستیم، اما به منظور برنامه ریزی مقرر شد بخش اندکی از این هزینه های تحمیلی را زائران متحمل شوند، بر همین اساس از زائران درخواست همراهی داریم، این در حالی است که برخی از کشورها مجبور به انصراف از حج شده اند.

حج پس از دو سال توقف به خاطر کرونا، امسال با حدود یک میلیون نفر زائر قرار است برگزار شود. سازمان حج و زیارت با توجه به سهمیه محدود حج ایران، اولویت حج امسال را به گروهی از زائران اختصاص داده که در سال ۹۸ ثبت نام کرده و هزینه این سفر را کامل پرداخته کرده بودند و بارها نیز به آن ها اعلام شده بود با توجه به تثبیت نرخ ارز، هزینه حج تغییری نخواهد کرد.

قیمت حج سال ۱۴۰۱ قبلا رقمی بین ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان تا ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده بود که اکنون این قیمت تا حدود ۳۷ میلیون تومان و ۴۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

1