22 ژوئن 2022 - 13:38
هرج و مرج در قیمت هتل ها

اقامت در هتل های ایران شبی ۲۰۰ یورو

1 ژوئن 2022 - 13:20 dsfr.ir/ms9hj

اقامت در هتل های ایران شبی ۲۰۰ یورو
میثم رودکی
هرج و مرج در قیمت هتل های ایران

قیمت یک شب اقامت در هتل های ایران به ۲۰۰ یورو، معادل حدود شش میلیون تومان رسید.

به گزارش «دنیای سفر» برخی اقامتگاه ها قیمت اقامت را نه تنها افزایش داده اند که برخلاف دستور وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این هزینه را ارزی با مسافران خارجی حساب می کنند.

آژانس دارانی که مسافر خارجی دارند می گویند: برخی از هتل ها و اقامتگاه ها معادل ریالی نرخ ارزی را از آن ها می گیرند، طوری که هزینه اقامت یک مسافر خارجی تقریبا دو برابر یک مسافر ایرانی می شود. بیشتر هتل داران دلیل دونرخی کردن هزینه اقامت برای مسافر خارجی و ایرانی را نه تنها به تورم و کاهش ارزش ریال ربط می دهند که این اقدام را الگوگرفته از رفتار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در موزه ها و سایت های تاریخی با دونرخی کردن قیمت بلیت ها می دانند. بیشتر هتل ها در واکنش به اعتراض آژانس داران اغلب می گویند اگر دونرخی کردن رویه ای بد است، چرا وزارت میراث فرهنگی، قیمت بلیت موزه ها را دونرخی کرده است!؟

بیشتر هتل ها در شهرهای توریستی، از جمله کاشان، اصفهان و شیراز و حتی شهرهای کوچک تر در حاشیه این مناطق، قیمت ها را برای مسافران خارجی متفاوت تعیین کرده و آن را ارزی محاسبه می کنند، این درحالی است که پیش تر اداره کل نظارت و ارزیابی بر تاسیسات گردشگری، به هتل داران درباره تعیین قیمت ارزی اخطار داده و این اقدام را تخلف شمرده است، اما با وجود گزارش های متعدد و پرتکرار از دونرخی و ارزی شدن قیمت هتل ها برخورد جدی صورت نمی گیرد. این درحالی است که در بسیاری از سایت های رزرواسیون بیشتر هتل ها به طور واضح نوشته اند «قیمت برای مسافر خارجی متفاوت است».

نابسامانی و هرج و مرج در تعرفه اقامت در بین اقامتگاه های سنتی بیشتر است، برخی از این اقامتگاه ها با این ادعا که در رسته هتل بوتیک قرار گرفته اند قیمت ها را گران تر از حد تعیین شده برای مسافر خارجی و حتی ایرانی محاسبه می کنند. این درحالی است که هنوز ضابطه هتل بوتیک ها در کشور به درستی اجرا نشده و بیشتر اقامتگاه های سنتی از ناآگاهی مسافران به نفع خود استفاده کرده و بدون گواهی مستند یا رسمی، خود را هتل بوتیک معرفی می کنند و بدون آن که خدمات ویژه و انحصاری به مسافر بدهند، فقط به خاطر قدمت ساختمان یا معماری و تزیینات بنا، قیمت ها را بیشتر از حد مصوب تعیین کرده اند.

در کاشان یکی از عمارت ها که سال ها با عنوان هتل سنتی فعالیت می کرده اینک با ادعای هتل بوتیک نرخ ها را تا شش میلیون تومان برای هر شب افزایش داده است!

هتل دیگری در کاشان که تا یک سال پیش اقامتگاه سنتی بود حالا با ادعای هتل بوتیک، می گوید برای اقامت تعرفه ثابتی ندارد و قیمت ها هر ماه متفاوت است، مثلا برای تعطیلات خردادماه به قیمت هر اتاق ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان اضافه کرده است. 

یا در شیراز یک اقامتگاه سنتی که قیمت اتاق دوتخته اش برای مسافر ایرانی درحال حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، به مراجعانش گفته است تا هفته دیگر این قیمت را افزایش می دهد و برای مسافر خارجی هم معادل ارزی ۵۰ یورو را می گیرد. این درحالی است که طبق مقرراتی که تشکل های صنفی از آن تبعیت می کنند و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری آن را تایید کرده، قیمت هتل ها و مراکز اقامتی تا یک سال باید ثابت باشد و از ماه مهر تا مهر سال بعد جاری است.

هتل داران مدت هاست در تلاش اند تا به نرخ ارزی رسمیت بدهند؛ سیادتان، یکی از اعضای جامعه هتل داران ایران در این باره گفته است: «یک هتل پنج ستاره در ایران از گردشگر خارجی ۲۵ تا ۳۰ دلار می گیرد، در حالی که این نرخ در کشورهای اروپایی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار است. بنابراین یکی از درخواست های ما که انتظار داریم هر چه زودتر نسبت به آن تصمیم گیری و راهگشایی شود، تعیین تکلیف در ارتباط با نرخ ارزی است. اگر نرخ ارزی متناسب با خدمات هتل ها باشد، می توانیم برای هموطنان مان در ازای آن تخفیف هایی قائل شویم. نرخ ارزی هتل ها باید با استاندارد جهانی متناسب باشد. البته نرخ ارزی در کشورهای مختلف تفاوت هایی دارد. ما می توانیم در سطح خدمات هتل های خودمان نرخ ارزی متناسبی تعیین کنیم که عواید آن هم به صنعت گردشگری و هتلداری برسد و هم به مردم و هم این که هتل ها دست شان برای در نظر گرفتن تخفیف های ویژه برای گردشگران داخلی و هموطنان بازتر باشد. معنای حرف من این است که ما به جای این که سوبسید را به گردشگران خارجی بدهیم، آن را برای هموطنان خودمان در نظر بگیریم. اگر نرخ ارزی هتل ها افزایش یابد، گردشگران داخلی می توانند از تخفیف های ویژه هتل ها بهره مند شوند.»

او همچنین درباره اثر تورم در هتلداری گفته است: «ما در زمینه صبحانه مسافران در حال حاضر دچار مشکل هستیم. صبحانه هتل ۵ ستاره در ازای هر یک نفر ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان درمی آید. این مشکل باید برطرف شود تا از فشاری که اثر آن روی دوش هتل هاست کاسته شود، در غیر این صورت یکی از راه ها این خواهد بود که هزینه اتاق را از هزینه صبحانه جدا کنیم، کما این که در خیلی از کشورها این اتفاق افتاده است. مثلاً در کشور امارات مسافر بابت صبحانه هزینه می پردازد، اما با ۵۰ درصد تخفیف. همین طور خیلی از کشورهای اروپایی از الگوهای مشابه استفاده می کنند.»

اگرچه افزایش هزینه نگهداری و خدمات هتل ها در کنار خسارت دوران کرونا و کاهش ارزش ریال توجیهی بر تعیین تعرفه ارزی در مراکز اقامتی شده است، اما در واقعیت نوعی نابسامانی و ناپایداری قیمت در مراکز اقامتی مشاهده می شود؛ با تعیین هزینه ارزی، برخلاف اظهارات عضو هیات مدیریت جامعه هتل داران ایران، نه تنها یارانه و تخفیفی به مسافران ایرانی داده نمی شود که قیمت ریالی مسافر ایرانی تدریجا درحال نزدیک شدن به نرخ ارزی است و با این رویه نه تنها سفر برای ایرانی ها گران تر شده که تور ایران نیز برای خارجی ها گران خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1