مدير عامل شرکت راه آهن اعلام کرد؛

رونمایی از سند جامع حمل و نقل ریلی

25 می 2022 - 16:10 dsfr.ir/wu74a

رونمایی از سند جامع حمل و نقل ریلی
محبوب یگانه
ایستگاه راه آهن رشت

مدیر عامل شرکت راه آهن گفت: اطلس کامل و سند جامعی از نیازها و وضعیت فعلی صنعت ریلی به منظور جهش حمل و نقل ریلی گردآوری شده و به زودی رونمایی خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر» از پایگاه وزارت راه و شهرسازی، میعاد صالحی مدیر عامل شرکت راه آهن در حاشیه بازدید از نمایشگاه حمل و نقل ریلی در جمع خبرنگاران درباره ظرفیت صنعت  ریلی برای جابجایی بار و مسافر گفت: در ماده ۵۷ قانون برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که ۲۰ درصد از حمل مسافر و ۳۰ درصد حمل بار توسط حمل ونقل ریلی انجام گیرد ولی متاسفانه در طول ۵ ساله قانون برنامه ششم توسعه بر اساس آمارها این درصد نه تنها افزایش نیافته بلکه در برخی سال ها کاهش یافته است چرا که الزامات آن از جمله تزریق نقدینگی در صنعت حمل و نقل ریلی محقق نشده است.

صالحی ادامه داد: برای مثال طبق بند الف ماده ۵۷  که یکی از الزامات تحقق بند ب یعنی همین افزایش جابجایی ها توسط حمل و نقل ریلی است، باید یک درصد منابع نفتی برای حوزه حمل و نقل ریلی در نظر گرفته شود که در طول ۵ سال برنامه، سهم صنعت ریلی از این عدد تقریبا صفر بوده است.

وی تاکید کرد: امروزه علی رغم تاکید مقام معظم رهبری بر اولویت قرار دادن بخش ریلی و اتصال بخش ریلی باری به مراکز صنعتی و تجاری در سیاست های کلی ابلاغی، این اتفاق برای صنعت ریلی رخ نداده است.

وی با بیان اینکه عزم دولت سیزدهم ارتقاء صنعت حمل و نقل ریلی است، ابراز امیدواری کرد که هم در حوزه تزریق نقدینگی و هم اولویت بخشی به صنعت ریلی بتوان به نتایج مطلوب دست یافت.

صالحی خاطر نشان کرد: هفته گذشته تفاهم فی مابین توسط وزارت راه   و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شد که طی آن بخش ریلی اولویت اول حمل کالاهای اساسی قرار گرفت. بر این اساس در حیطه های مختلف از گفتمان سازی تا تزریق منابع و تغییر مسیر از سایر شقوق حمل و نقل به بخش ریلی در حال ایفای نقش هستیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ رکورد ۱۱۰ ساله حمل و نقل ریلی بین المللی کشور را با یک میلیون و ۹۱۳ هزار تن بار ترانزیت شکستیم که این عدد نسبت به سال قبل ۲.۵ برابر شده است.

صالحی ادامه داد: صادرات ریلی نیز سال گذشته با حمایت های مقام عالی وزارت و تلاش های اصحاب حمل و نقل ریلی به یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن رسید و رکوردی در تاریخ صادرات حمل و نقل ریلی به ثبت رساند.

وی افزود: پیش بینی می شود با توجه به تفاهمات مطلوبی که طی روزهای گذشته با کشورهای همسایه و کشورهای حوزه CIS به ویژه کشور قزاقستان منعقد شد، ترانزیت ریلی کشور در حوزه بین المللی را افزایش دهیم.

صالحی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با کشور قزاقستان گفت: بر این اساس برای ترانزیت ۵ میلیون تن بار بین المللی تفاهم شد که برای ماه اول و به صورت آزمایشی تعهدی کمتر از این رقم را با توجه به ظرفیت خطوط ریلی و لکوموتیوهای موجود شروع خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با تزریق لکوموتیو کشور چه در بخش تولید داخل و چه بخش تزریق منابع و نقدينگی برای سرعت دادن به تعمیر لکوموتیوهای زمین گیر موجود که قابلیت بهره برداری دارند، ظرفیت ترانزیت را ارتقا دهیم. 

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تاکنون هیچ سند جامع و عملیاتی برای حمل ونقل ریلی نداشتیم و امروزمطالعه عمیقی انجام شده تا یک اطلس کامل از نیازهای موجود و وضعیت فعلی حمل و نقل ریلی اعم از میزان کیلومتراژ خطوط ریلی اصلی و فرعی و ریل های آنتنی که باید به مناطق تجاری و صنعتی متصل شود، توسعه خطوط اصلی و اتصال های ترانزیتی گردآوری شده، وضعیت موجود ارزیابی و هدفگذاری ها نیز انجام گرفته است.

وی ادامه داد: به زودی این سند  رونمایی می شود که با حمایت اصحاب حمل و نقل ریلی، ذینفعان و حاکمیت بتوانیم به این سند پایبند بوده و آن را عملیاتی کنیم تا موجب جهش حمل و نقل ریلی شود.

1