کشف اشیاء تاریخی در شهرستان کوار

22 اوت 2015 - 13:10 dsfr.ir/1y0sl

20 سکه و چند قطعه سنگ قدیمی از یک منزل مسکونی واقع در شهرستان کوار کشف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، عوامل یگان حفاظت شهرستان کوار پس از دریافت خبر مردمی مبنی بر نگه داری اشیا عتیقه درون منزلی واقع در روستای نوروزان طی چند روز تحقیق و بررسی و صحت و سقم موضوع، ضمن هماهنگی و همکاری با عوامل انتظامی و اخذ مجوز قضایی به محل عزیمت، در بازرسی درون منزل تعداد 20 سکه، چند قطعه سنگ قدیمی (کارشناسی نشده) کشف کردند. پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی گردید و اشیاء مذکور توسط کارشناسان میراث فرهنگی در دست بررسی قرار گرفت.

بنا بر گزارش یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، حفاران غیرمجاز  که قصد انجام حفاری در کوه های عمری شهرستان پاسارگاد را داشتند ناکام ماندند در همین راستا عوامل یگان حفاظت شهرستان پاسارگاد پس از دریافت خبر مبنی بر قصد حفاری غیرمجاز توسط عده ای سودجو در کوه های عمری، سریعا به منطقه مورد نظر اعزام و پس از چند ساعت گشت زنی و کمین در منطقه محل اختفای حفاران شناسایی و طی عملیاتی غافلگیرانه، یک نفر از حفاران همراه با ادوات حفاری از قبیل: یک عدد موتور برق، بیل، کلنگ، پتک، طناب، کابل برق، چنگک دستگیر شد.

همچنین عوامل یگان حفاظت این اداره کل در حین بازدید از منطقه تنگ بلاغی (دارای ارزش تاریخی فرهنگی) هم به یک دستگاه خودرو سمند مشکوک شدند که پس از بررسی منطقه متوجه انجام حفاری درون غاری مشهور به حاج بهرامی (غیرثبتی) توسط سرنشینان خودرو مذکور می شوند، بلافاصله ضمن هماهنگی و همکاری با پاسگاه انتظامی پاسارگاد طی عملیاتی غافلگیرانه حفاران غیرمجاز را در حین حفاری همراه با ادوات حفاری از قبیل: بیل، کلنگ، چراغ قوه، دیلم، طناب، پتک و یک دستگاه فلزیاب دستگیر، متهمین به همراه پرونده متشکله جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی گردیدند.

بنا بر این گزارش، بر اساس قوانین میراث فرهنگی اموال تاریخی-فرهنگی را برحسب تصادف به دست آورد و طبق مقرارت سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم می گردد. خرید و فروش اموال تاریخی، فرهنگی حاصل از حفاری غیرمجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم می گردند.

1