25 فوریه 2024 - 19:08

کاروانسرای دیرگچین قم در راه ثبت جهانی

20 می 2022 - 13:50 dsfr.ir/x965r

کاروانسرای دیرگچین قم در راه ثبت جهانی
دنیای سفر
کاروانسرای دیرگچین

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از قرارگیری نام کاروانسرای دیرگچین در مجموعه ثبت جهانی کاروانسراهای جاده ابریشم خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، علیرضا ارجمندی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم اظهار کرد: قرار گرفتن نام کاروانسرای دیرگچین معروف به مادر کاروانسراهای ایران در فهرست مجموعه ثبت جهانی کاروانسراهای کشور از سوی وزارت میراث فرهنگی فرصت ارزشمندی برای احیای جاده ابریشم و معرفی ظرفیت های فرهنگی تاریخی استان قم در سطح بین المللی خواهد بود.

وی ادامه داد: شواهد تاریخی و قدمت بالا، سبک خاص معماری، جاذبه های متنوع کاروانسرای تاریخی دیرگچین باعث شده تا بحث جهانی شدن این کاروانسرا از منظر فرهنگی مطرح و اسناد و مدارک لازم نیز برای سازمان یونسکو تهیه و ارسال شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم با بیان این که توسعه پایدار و رونق گردشگری از مهم ترین مزایای ثبت جهانی است، افزود: ثبت میراث فرهنگی و طبیعی در فهرست جهانی یونسکو به حفاظت بهتر و بیشتر آثار می انجامد.

ارجمندی گفت: کاروانسرای تاریخی دیرگچین یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین کاروانسراهای ایران با قدمتی ۱۷۵۰ ساله است که ساخت آن به دوره ساسانی مقارن با زمان اردشیر بابکان می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم ادامه داد: در آن زمان این بنا به عنوان دژی مستحکم در مسیر جاده پر رفت و آمد جاده ابریشم قرار گرفت، اما در دوره اسلامی به عنوان کاروانسرا مکانی برای استراحت و پناهگاه مسافران مبدل شد.

ارجمندی در مورد وجه تسمیه این کاروانسرا بیان کرد: با توجه به این که اصلی ترین مصالح به کار رفته در این بنای تاریخی گچ بوده به کاروانسرای دیر گچین شهرت یافته است.

او گفت: این کاروانسرای تاریخی با وسعت ۱۹ هزار متر مربع با توجه به قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، وسعت و وجود خدمات و امکانات گوناکون شامل برج دیده بانی، مسجد، حیاط خلوت، آسیاب سنگی، هشتی ورودی، حمام، حجره و اتاق به مادر کاروانسراهای ایران معروف است.

یادآور می شود، کاروانسرای دیرگچین بر سر راه جاده تاریخی ری به قم در مرکز پارک ملی کویر به شماره ۱۰۴۰۸ در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.

1