25 ژوئن 2022 - 03:23

گردشگری و میراث فرهنگی در هفته ای که گذشت

9 آوریل 2022 - 09:00 dsfr.ir/753jh

گردشگری و میراث فرهنگی در هفته ای که گذشت
میثم رودکی
گردشگران خارجی در امامزاده حلال بن علی کاشان

استرداد اموال تاریخی ایران از فرانسه، افزایش ۸۲ درصدی منابع وزارت میراث فرهنگی، نشست وزیر با مدیران بانک ها، ثبت ملی چادر سفید ورزنه خبرهای میراث فرهنگی و #گردشگری در این هفته بود.

در هفته گذشته خبر رسید که رایزن فرهنگی ایران پس از ۵ ماه مذاکره با نوادگان سفیر شارل دوگل موفق شدند ۲۹ قلم شیء تاریخی را از پاریس به ایران برگرداند. درحال حاضر نمایشگاهی برای این آثار در موزه ملی برپا شده است.

۲۹ شی ء استردادی شامل ظرف سفالی لوله دار متعلق به دوره آهن اول، پیکرک های سفالی دوره عیلام میانه، ظرفی از جنس قیر طبیعی دوره عیلام میانه، پیکرک سفالی دوره اسلامی، دوات سفالی لعابدار دوره سلجوقی، بشقاب سفالی دوره اشکانی است. قدیمی ترین شی ء یک قطعه سفال دوره عصر مفرغ است که حدود پنج هزار سال قدمت دارد.

قرار است بخشی از این آثار استردادی پس از نمایش در موزه ملی ایران، در همین موزه و تعدادی نیز به موزه رضا عباسی منتقل شود.

افزایش ۸۲ درصدی منابع وزارت میراث فرهنگی

نشست مدیران عامل بانک ها که با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با موضوع پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد. در این نشست امید حاجتی مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها گفت: در مجموع سال گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع تبصره ۱۸ بود که در مرحله اول ۵۰ درصد از این منابع به دستگاه های مختلف تخصیص داده شد. متأسفانه عملکرد دستگاه های اجرایی در مجموع مطلوب نبود و ۱۹ هزار میلیارد تومان به تمام کشور تخصیص دادیم.

او افزود: این منابع برای ۱۰ دستگاه اختصاص داده شد، که شش دستگاه وزارتخانه بود، وزارت میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی بهترین عملکرد را داشتند به همین منظور ۸۲ درصد منابع را برای وزارت میراث فرهنگی افزایش دادیم که معادل ۱,۱۳۰ میلیارد تومان بود تا اشتغال ایجاد شود و ظرفیت های گردشگری توسعه پیدا کند.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: ۲۲۵ طرح نیمه کاره هتل های چهار و پنج ستاره وجود دارد، پیشنهاد می کنم با توجه به اینکه ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل این طرح ها نیاز است و زمان اندکی برای استفاده از این منابع داریم. این منابعی که در نظر گرفتیم را به تکمیل این هتل ها اختصاص بدهیم.

صف بستن برای خرید صنایع دستی

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشست مدیران عامل بانک ها گفت: امسال پدیده صف بستن برای خرید صنایع دستی را در ایام نوروز داشتیم که اتفاق خوبی بود. صنایع دستی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است. بیش از یک میلیون نفر در حوزه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند. باتوجه به طرح های جدیدی که داریم نیازمند یک حرکت همه جانبه برای رونق این بخش هستیم.
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد و نسبت به قبل از کرونا ۳۰ درصد افزایش سفر داشتیم تأکید کرد: روز دوم فروردین اکثر مراکز اقامتی تکمیل شدند. اگر بسیج سراسری با حضور سایر دستگاه ها مانند وزارت آموزش وپرورش، امام زاده ها، حسینیه ها و … شکل نمی گرفت، در برخی استان ها نمی توانستیم خدمات شایسته ای به مردم ارائه کنیم. البته ما این سونامی را پیش بینی می کردیم و از چند ماه قبل آمادگی های لازم را ایجاد کردیم. این استقبال از سفر نشان می دهد که این حوزه در همه بخش ها قابلیت سرمایه گذاری و سودآوری بالایی دارد.

بازدید ۳ هزار گردشگر از خانه موزه سیمین و جلال و اخوان ثالث

محمد مویدی سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۳۰۰ نفر از خانه موزه سیمین و جلال و اخوان ثالث بازدید کردند، گفت: از ۴ تا ۱۱ فروردین ماه بیش از سه هزار نفر از شهروندان این مجموعه ها را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند که این امر نشانه اقبال اهالی فرهنگ و اقشار مختلف جامعه از مراکز فرهنگی است.

به گفته سرپرست شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران از این میان نیز حدود ۵۰۰ نفر به صورت رایگان از دو خانه موزه بازدید کردند.
 
کاهش یک ساعته فعالیت کار موزه ها و کاخ ها

در این هفته از اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی خبر رسید که این اداره کل به موزه های تحت پوشش خود اعلام کرد: ساعت کاری موزه ها، محوطه ها و کاخ های تاریخی در ماه رمضان یک ساعت کمتر شد.

اگرچه در نیمه اول سال ۱۴۰۱ ساعت کاری موزه ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ است اما اکنون بر اساس بخشنامه جدید اداره کل موزه ها در ماه رمضان این زمان به ساعت ۹ تا ۱۸ تغییر کرد یعنی با یک ساعت کاهش. بنابراین فروش بلیت در موزه ها تا ساعت ۱۶ ادامه خواهد داشت. ساعت کاری واحدهای اداری موزه ها و کتابخانه آن ها نیز در این روزها از ساعت ۸ تا ۱۵ است.

اما در این میان تنها کاخ نیاوران اعلام کرده است که ۱۸ و ۲۵ فروردین ماه و هشتم اردیبهشت ماه که مصادف با ماه رمضان است، برنامه شبی با موزه را تا ساعت ۲۴ اجرا می کند.
 
ثبت ۶۰۰ هزار نفر شب اقامت نوروزی در تهران

از اداره کل میراث فرهنگی تهران خبر رسید با تجمیع و جمع بندی آمار بیش از ۶۰۰ هزار نفرشب اقامت از ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ در استان تهران ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران مدعی شده که با اعلام رسمی رئیس جامعه حرفه ای هتل ها، هتل آپارتمان ها، و پانسیون های استان تهران، مراکز اقامتی تهران حضور وصف ناپذیری از گردشگران را در ایام نوروز ۱۴۰۱ تجربه کرد که از ابتدای انقلاب اسلامی سابقه نداشته است.

تهران در نوروز سال های گذشته کمترین درصد سطح اشغال مراکز اقامتی را نسبت به میانگین سالانه خود داشته است اما در ایام نوروز ۱۴۰۱ مراکز اقامتی میانگین سطح اشغال بالای ۸۵ درصدی را تجربه کردند.
 
چادر سفید زنان شهر ورزنه ثبت ملی شد

مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی ورزنه از ثبت ملی چادر سفید زنان این شهر تاریخی در فهرست میراث ناملموس ایران خبر داد.

رضا خلیلی ورزنه گفت: پس از ارائه مستندات توسط انجمن دوستداران میراث فرهنگی ورزنه و با تلاش های مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان و شهردار ورزنه، چادر سفید زنان این شهر ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۰ به شماره ۲۶۷۳ در فهرست میراث ناملموس ایران ثبت ملی شده است.

وی با اشاره به اینکه پوشیدن چادر سفید توسط بانوان ورزنه، این شهر را به عنوان شهر فرشتگان ایران مشهور کرده است، افزود: پوشیدن چادر سفید زنان ورزنه دلایل تاریخی متعددی دارد، از جمله کشت پنبه مرغوب و وجود صنایع دستی کرباس بافی و سفره بافی و عوامل فرهنگی و دینی که اسلام به پوشیدن رنگ سفید سفارش کرده، علل پوشش چادر سفید این خطه است.

1