هتل های مناطق آزاد در ایام نوروز گران شدند

29 مارس 2022 - 10:50 dsfr.ir/ap4ib

هتل های مناطق آزاد در ایام نوروز گران شدند
دریافتی
هتل بزرگ داریوش در کیش

اگرچه جامعه #هتلداران کشور و معاونت #گردشگری وزارت میراث فرهنگی اعلام کردند که هتلها و مراکز اقامتی در ایام نوروز افزایش نرخ ندارند اما بررسی نرخ #هتل های مناطق آزاد برعکس آن است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، افزایش نرخ هتل ها معمولاً در مهر ماه با دامنه از ۱۰ تا ۳۰ درصد متناسب با وضعیت هتل از نظر استانداردسازی و اخذ گواهی کیفیت خدمات تعیین و اعمال می شود. بنابراین هتل ها معمولاً در ایام نوروز که متقاضی زیادتری دارند نباید افزایش نرخ دیگری داشته باشند هر چند که همیشه این موضوع برای همه هتلداران صدق نمی کند و خیلی ها فرصت تعطیلات را زمانی برای جبران کسری گذشته می دانند. از طرفی معتقدند که چون نرخ تورم در کشور با رشد قیمت ها همراه بوده و آنها نیز مانند خیلی از مشاغل دیگر متضرر شده اند، می خواهند نسبت به افزایش نرخ اقلام خوراکی و هزینه های حامل انرژی که بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد بوده؛ نرخ اتاق ها را نیز بالا ببرند. اما با این وجود در ایام نوروز همیشه اعلام می شود که هتلداران افزایش نرخ نخواهند داشت حداقل به صورت رسمی!

در این باره جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران کشور نیز از دی ماه اعلام کرد: هتل ها دارای قیمت مصوب هستند که هر سال دی اعلام می شود و در نوروز نیز افزایش نخواهد داشت. البته نرخ هتل ها در مناطق آزاد با کشوری متفاوت است ولی روی نرخ آنها نیز نظارت هایی از سوی مسئولان وجود دارد.

از طرفی در وزارت میراث فرهنگی نیز مسئولان بر عدم افزایش نرخ اتاق ها در نوروز تاکید می کنند از جمله یحیی نقی زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری که گفته است: پیرو بخشنامه صدور نرخنامه تأسیسات گردشگری در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۷ و با توجه به گزارش های دریافت شده درباره رعایت نشدن مفاد آن بخشنامه در برخی تأسیسات گردشگری، تاکید می شود بازه زمانی اعتبارِ نرخنامه، از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریورماه ۱۴۰۱ بوده و هرگونه تغییر نرخ و صدور نرخنامه جدید در این بازه زمانی ممنوع است.

اگرچه به صورت رسمی هتلداران داخل سرزمین اصلی نباید افزایش نرخ داشته باشند، اما گویا این موضوع در مناطق آزاد به گونه دیگری عمل می شود و هتلداران آنها این موضوع را نقض می کنند چرا که مدیریت مناطق آزاد کشور بر عهده سازمان مربوطه و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور است بنابراین خود را از این قاعده مستثنی می دانند هر چند که خیلی از هتلداران این مناطق عضو جامعه هتلداران کشور هستند.

بررسی نرخ برخی از هتل ها در مناطق آزاد کشور به خصوص مناطقی از جمله جزایر قشم و کیش برای ایام نوروز نشان می دهد که افزایش نرخ اتاق وجود دارد و هتلی که تا قبل از سال به عنوان مثالی شبی دو میلیون تومان فروخته می شد در حال حاضر سه و نیم میلیون تومان برای یک شب اجاره می دهد.

البته برخی از آنها از این ترفند استفاده می کنند که اتاق را به همراه پکیج می فروشند به این ترتیب افزایش نرخ اتاق را به موارد دیگری مانند افزایش نرخ حمل و نقل و… می دانند!

شرایط دیگری که برای مهمانان در نظر می گیرند این است که می بایست هر مسافر بیش از یک شب در هتل اقامت کند. به عنوان مثال هتلی ۵ ستاره در جزیره کیش این روزها برای هر شب ۱۱ میلیون تومان با صبحانه و ناهار برای هر فرد اتاقش را می فروشد. اتاقی که خیلی ها در نظرسنجی سایت های رزرو درباره آن می نویسند که دیگر ویژگی های هتل ۵ ستاره را ندارد و از فرسوده بودن شیرآلات و برخی رفتارها در کارکنان ناراضی هستند. این هتل در زمان رزرو اعلام کرده که هر فرد حداقل باید برای سه شب اتاق رزرو کند. هتل دیگری که سوئیت امپریال آن برای یک خانواده چهار نفره ۲۱ میلیون تومان است نیز شرایط مشابهی را دارد.

هتل های چابهار نیز با وجود اینکه تعدادشان زیاد نیست اما در ایام نوروز از شبی یک میلیون تومان برای دو نفر تا شبی دو میلیون تومان می فروشند.

گویا افزایش قیمت اتاق هتل در مناطق آزاد پیرو قانون جداگانه ای است که به هتلداران این اختیار را می دهد تا در ایام نوروز این افزایش نرخ را اعمال کنند. این درحالی است که بسیاری از این مناطق جزو شهرهای گردشگری ایران محسوب می شوند و میزبان مسافران زیادی هستند. اما همین افزایش نرخ هاست که موجب شده تا برخی از مردم مردم به سمت تورهای گردشگری کشورهای خارجی تمایل بیشتری داشته باشند تا استفاده از این هتل ها داخل ایران. چون نرخ تورهای خارجی برابر با اقامت در هتل های همین مناطق و شاید کمتر از آن هست.

1