سردیس استاد سید محمد محیط طباطبایی رونمایی می شود

18 اوت 2015 - 17:30 dsfr.ir/6a3xe

سردیس استاد سید محمد محیط طباطبایی، پژوهش گر ادبی، مورخ، منتقد و ادیب معاصر ایران رونمایی می شود.

سردیس استاد سید محمد محیط طباطبایی، پژوهش گر ادبی، مورخ، منتقد و ادیب معاصر ایران روز پنجشنبه (29 مرداد ماه) در ضلع شمال شرقی میدان بهارستان، ورودی بوستان سید مصطفی خمینی با حضور دکتر احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، دکتر عیسی علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، احمد محیط طباطبایی فرزند استاد، جمعی از مدیران شهری و هنرمندان رونمایی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، این سردیس از جنس برنز بوده و به ارتفاع 70 متر توسط نگار نادرپور ساخته شده است در ورودی بوستان سید مصطفی خمینی جانمایی شده و رونمایی خواهد شد.

سید محمد طباطبائی معروف به محیط طباطبائی، پژوهش‌گر، مورخ و ادیب برجسته معاصر ایران است که به عنوان تاریخ زنده و پویای یک قرن شناخته می شود که با مطالعه مستمر تاریخ یکی دو قرن قبل از خود توانست نقش مهمی در تاریخ ادبی ایفا کند و به قول بسیاری از اساتید تاریخ و ادبیات در این زمینه راه گشا بود.

او در سال 1357 نخستین جایزه آثار ملی از سوی انجمن آثار ملی را دریافت کرد و در سال 1359 برای دومین بار در کنگره ابن سینا شرکت کرد و در اواخر سال 1362 نیز در کنگره خوارزمی سخنرانی نمود. در سال 1369 به عضویت فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد.

محمد محیط طباطبائی در روز سه شنبه 27 مرداد 1370 هجری شمسی در آستانۀ 90 سالگی در تهران درگذشت؛ پیکر او طبق وصیت در برج طغرل در مجاورت ابن بابویه در شهر ری دفن شد.

1