13 ژوئیه 2024 - 02:41

نشست شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد

18 اوت 2015 - 17:00 dsfr.ir/pi4ts

اولین جلسه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری صبح امروز به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست که در آن اغلب 17 عضو حقیقی و حقوقی شورای مذکور حضور داشتند، بحث و بررسی پیرامون 6 دستور کار این شورا انجام شد.

اولین دستور جلسه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، ارایه گزارش ظرفیت ها و چالش های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسط مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بود. وی در این بخش اظهار داشت: آنچه 3 مقوله به ظاهر جدا از یکدیگر را در قالب یک سازمان (میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) گرد هم آورده است، مفهوم فرهنگ به ویژه در حیطه کاربرد آن در جامعه است. میراث فرهنگی و صنایع دستی هر کدام میراث دار بخش عظیمی از ذخائر فرهنگی کشور در طول هزاران سال تمدن با شکوه ایرانی-اسلامی بوده و بخش گردشگری، به ویژه در بخش گردشگران ورودی، بر جاذبه های فرهنگی متکی است.

وی افزود: اتصال مدیریت 3 بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در قالب یک سازمان تلاشی در چارچوب یک نگاه جامع به مقوله فرهنگ بوده است تا امکان ایجاد و تقویت زنجیره فعالیت های مردمی در میراث فرهنگی و صنایع دستی را از طریق تقویت و هدایت استفاده کنندگان محصولات فرهنگی در چارچوب توسعه گردشگری به وجود آورد.

سلطانی فر اضافه کرد: ایران در سال 1975 کنوانسیون ميراث جهاني  یونسکو پیوست و در سال 1979، 3 اثر (تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان) در این فهرست به ثبت رسید. و تا کنون 19 اثر از ایران در این فهرست به ثبت رسیده است که 3 مورد آن در 2 سال اخیر بوده است.

وی با اشاره به دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی از ابتدای دولت یازدهم تا مرداد 1394 افزود: پیگیری و حصول نتیجه در استرداد اموال تاریخی-فرهنگی خارج از مرزها شامل 3 مورد اساسی بوده است که عبارتند از:
الف: استرداد قطعی و نهایی 349 قطعه از اشیاء عتیقه منطقه خوروین استان البرز از کشور بلژیک
ب: استرداد قطعی و نهایی 108قطعه از اشیا عتیقه منطقه چغامیش استان خوزستان از مرکز شرق شناسی دانشگاه شیکاگو آمریکا
ج: استرداد قطعی و نهایی 30 قطعه از اشیاء قبل و بعد از اسلام از ایتالیا (که هم اکنون در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم می باشد)

وی در ادامه افزود: توسعه و راه اندازی موزه های ملی-منطقه ای و محله ای و افتتاح موزه بزرگ منطقه ای خراسان و مرمت 820 اثر تاریخی در سال 1393، آغاز مرمت 400 اثر در سال 1394 از منابع ملی و 600 پروژه از منابع استانی از جمله مهم ترین اقدامات این سازمان در 2 سال اخیر بوده است.

وی در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به ابرقدرتی ایران در حوزه صنایع دستی در دنیا افزود: صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران هر 2 مقوله اقتصاد و فرهنگ را به طور همزمان دارا بوده و از این حیث بسیار ویژه و قابل توجه است. چراکه توسعه و رشد صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، توسعه و رشد فرهنگ و اقتصاد جامعه را در پی خواهد داشت و تولید صنایع دستی و هنرهای سنتی در دورترین مناطق کشور که با محرومیت های زیادی مواجه اند، بهترین گواه برای عزم ملی و مدیریت جهادی فعالان این حوزه است.

وی افزود: کسب نشان ملی مرغوبیت کالا، 619 اثر و ثبت 324 رشته در فهرست میراث ناملموس (در سطح ملی)، کسب رتبه اول در میان کشورهای غرب آسیا با اختصاص بیش از 265 نشان مرغوبیت صنایع دستی توسط سازمان یونسکو از جمله دستاوردهای این حوزه بوده است.

رشد بازارچه های موقت عرضه و فروش صنایع دستی از تعداد 502 در سال 92 به 1300 تاکنون و اعطای گواهی نامه نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی 319 مورد به هنرمندان منتخب در برنامه مذکور و اعطای گواهی نامه بین المللی مهر اصالت توسط شورای جهانی صنایع دستی به 2 هنرمند برگزیده از ایران از دیگر اقدامات سازمان میراث فرهنگی در این زمینه بوده است.

وی در بخش دیگری از گزارش خود در زمینه گردشگری در ایران با اشاره به جایگاه جهانی ایران در حوزه گردشگری و اعداد و آمارهای موجود اظهار داشت: در سال های اخیر، رویکرد توسعه گردشگری حلال را در ایران در دستور کار قرار دادیم و معتقدیم همه زمینه های گردشگری حلال در ایران وجود دارد و به ویژه برای جذب گردشگران کشورهای مسلمان و به خصوص شیعیان جهان برنامه ریزی و هدف گذاری کرده ایم.

کسب رتبه 1 در شاخص هزینه های سفر، قرار داشتن در رتبه 15 دنیا از لحاظ مجموعه جاذبه های فرهنگی، طبیعی، مذهبی و زیارتی و عضویت در پروژه جاده ابریشم سازمان یونسکو (از نارا ژاپن تا رم ایتالیا) و همچنین وجود بیش از 32000 اثر ثبتی ملی و 19ا اثر ثبت جهانی دارا بودن بیش از 1 میلیون سایت تاریخی، تمدنی، گردشگری و اکوتوریستی در ایران از جمله ویژگی های این بخش می باشد.

وی با اشاره به اینکه در سند چشم‌انداز توسعه پیش بینی شده تا سال 1404 ایران باید میزبان 20 میلیون گردشگر و 25 میلیارد دلار درآمد ارزی کسب کند اظهار داشت: برخی از دستاوردهای حوزه گردشگری از ابتدای دولت یازدهم تا مرداد سال 1394 عبارتند از: راه اندازی نمایندگی های اطلاع رسانی و فعال سازی آنها به منظور معرفی ظرفیت های گردشگری کشور و تصویب 10 کشور در سال 1393، تشکیل کارگروه تسهیل روادید گردشگری و مصوبه هیات محترم دولت و پیگیری صدور روادید یک ماهه فرودگاهی و دستور کار قرار دادن راه اندازی ویزای الکترونیک به دولت، تعیین 40 کشور بازار هدف گردشگری، تهیه برنامه عملی توسعه همکاری های دو جانبه با کشورهای منطقه ای در 4 حوزه کشورهای همسایه همجوار، خاورمیانه، خلیج فارس، اروپایی، ارتقاء استاندارد کیفیت خدمات تأسیسات گردشگری از طریق راه اندازی سامانه الکترونیکی اجرای طرح تطبیق و صدور 44 گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات برای تأسیسات گردشگری، تصویب دستورالعمل "طرح ارتقای امنیت گردشگران خارجی" و ابلاغ به کلیه دستگاه ها و استانداری ها از سوی شورای امنیت کشور.

وی با اشاره به اینکه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری بعد از 11 سال تشکیل جلسه می دهد خواستار توجه بیشتر به ماموریت های این حوزه ها شد.

در ادامه دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت احیای این شورا، ضرورت توجه به سیاست های کلی دولت یازدهم در تصویب مصوبات شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری را یادآور شد. وی افزود: در حال حاضر در فصل ویژه ای قرار داریم و شرایط بین المللی ایران زمینه را برای رشد گردشگری فراهم کرده است و این یک فرصت است. وی گفت: باید کاری کنیم که بیش از پیش بخش خصوصی تقویت شود. وی با اشاره به سفر اخیر خود به استان مازندران گفت: باید موانع موجود را از سر راه بخش خصوصی در حوزه گردشگری برداریم تا این بخش شاهد شکوفایی بیشتر باشد.

در ادامه این جلسه، بحث و بررسی پیرامون 5 دستور جلسه دیگر شورا انجام شد و حاضران دیدگاه های خود را مطرح کردند. تشکیل هیات امنا جهت نگه داری و مدیریت اماکن و محوطه های تاریخی، تعیین نرخ جدید تعرفه ورودی موزه ها، اماکن تاریخی، فرهنگی و پایگاه های ثبت جهانی، تکلیف دستگاه های ذی ربط جهت تامین زیرساخت های لازم پایگاه های  ثبت جهانی، تصویب تعرفه خدمات صدور و تمدید مجوز فعالیت خدمات گردشگری و جرائم تخلفات قانونی و ابقاء و ارتقاء مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی دیگر دستور جلسه های نشست شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری بودند که اعضا در باره هر یک بحث و بررسی کردند و مقرر شد هر یک از موارد مذکور از طریق راهکارهای قانونی موجود پیگیری و اجرا شود.

1