8 دسامبر 2023 - 22:50

پسماندهای ساختمانی، خطری خاموش برای محیط زیست

18 اوت 2015 - 16:40 dsfr.ir/tc7fi

یک کارشناس محیط زیست ایلام گفت: پسماندهای ساختمانی خطری جدی برای نابودی محیط زیست محسوب می شوند و چاره کار پسماند نخاله های ساختمانی، بازیافت است.

غلامرضا ابدالی در خصوص پسماندهای ساختمانی اظهار کرد: دفن بی رویه و روانه کردن نخاله ها و پسماندهای ساختمانی و عمرانی خطرآفرین است و خطرات زیست محیطی را افزایش می دهد.

وی با بیان این  که اگرچه پسماندهای ساختمانی و عمرانی خطرات کم تری را نسبت به پسماند شهری برای سلامت مردم و محیط زیست دارند اما رها کردن آن محیط زیست را به شدت به خطر می اندازد، تصریح کرد: با وجود این که سالانه هزاران تن نخاله ساختمانی تولید می شود، اگر مدیریت درستی در این حوزه نشود، ضربه جبران ناپذیری بر محیط زیست، گیاهان و درختان بلوط استان ایلام وارد می شود.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: برای ساماندهی نخاله های ساختمانی در ایلام سایت جدیدی بعد از تونل "گراب" در کارگروه مدیریت پسماندهای استان در نظر گرفته شده است.

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد: چاره کار نخاله های ساختمانی بازیافت است و هم اکنون دستگاه هایی وجود دارند که شن، ماسه، گچ و دیگر زباله های ساختمانی را از هم تفکیک و بازیافت می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1