16 آوریل 2024 - 21:53

نوروز ۱۴۰۱ رونق را به صنعت هتلداری بازمی گرداند؟

17 مارس 2022 - 14:00 dsfr.ir/tx1dt

نوروز ۱۴۰۱ رونق را به صنعت هتلداری بازمی گرداند؟
دریافتی
هتل آپارتمان مشهد الرضا مشهد

امسال نیز مطابق سنوات قبل #هتل ها در ماه ها و به ویژه روزهای پایانی سال با انجام عملیات بهسازی چشم انتظار میهمانان و زائران نوروزی هستند.

به گزارش «دنیای سفر» هتلداری یکی از مهم ترین متغیرهای صنعت گردشگری به حساب می آید و به عنوان بخشی تاثیرگذار در اقتصاد یک کشور نقش مهمی در توسعه و اشتغال زایی ایفا می کند. در شهری مانند مشهد که با حجم بالایی از مسافر و گردشگر روبه رو است، قطعا فراهم کردن امکانات مناسب بسیار اهمیت دارد.

متاسفانه پس از شیوع ویروس کرونا بیش از ۷۰ درصد هتل های مشهد غیرفعال شد. حالا نوروز ۱۴۰۱ پس از ۲ سال تعطیلی فعالیت های گردشگری و هتلداری می تواند نقطه عطفی برای بازگشت این صنعت به دوران خوب قبل از این بیماری باشد.

محمد نیکو، نایب رئیس جامعه هتل آپارتمان داران خراسان رضوی در خصوص تعطیلات نوروزی پیش رو و فرآیندهای صورت گرفته به ایسنا گفت: با رسیدن به این بازه زمانی و لزوم آمادگی هتل آپارتمان داران فرایندهایی را صورت دادیم که از طریق یک چک لیست و به وسیله بازرسان جامعه هتل آپارتمان داران به کلیه مدیران مجموعه ها ابلاغ شد. در این چک لیست کلیه الزامات ایمنی و بهداشتی در نظر گرفته شده است. مدیران ملزم هستند کلیه آموزش های لازم را به پرسنل خود گوشزد کنند.

وی در مورد پیش بینی خود از استقبال میهمانان اضافه کرد: امیدواریم پس از ۲ سال تعطیلی برای مجموعه های اقامتی و کمبود درآمد، آمار ورودی میهمانان در سال جدید افزایش چشمگیری داشته باشد. البته از دیدگاه من بهترین راهکار برای افزایش استقبال از یک مجموعه خدماتی پذیرایی این است که پذیرایی کامل و درخوری از میهمان صورت گیرد. ما در مشهد از کلیه مدیران هتل گرفته تا پرسنل همگی خادم امام رضا(ع) هستیم.

وی در خصوص نرخ های هتل ها در نوروز ۱۴۰۱ گفت: در ماه های مهر و آبان سال جاری ۳۰ درصد افزایش قیمت صورت گرفت اما برای نوروز ۱۴۰۱ هیچگونه افزایش قیمتی در مجموعه هتل آپارتمان داران مشهد اعمال نخواهد شد.

این مدیر هتل آپارتمان با شکایت از افزایش چشمگیر قیمت قبوض در چند ماه قبل و افزایش شدید نارضایتی مدیران هتل ها خاطرنشان کرد: هتل داران و هتل آپارتمان داران پس از ۲ سال تعطیلی و نبود درآمدزایی مناسب بعد از بازگشایی مجموعه های خود با افزایش شدید قیمت قبوض حامل های انرژی مواجه شده اند. تنها نکته ای که در این خصوص می توان به آن اشاره کرد، عدم حمایت صحیح مدیران متولی حوزه گردشگری از دست اندرکاران صنعت گردشگری است.

وضعیت واکسیناسیون میهمانان قابل رصد است

جعفر عرفانیان، مدیر یک هتل تک ستاره مشهد در این خصوص گفت: پس از بازگشایی هتل ها در مشهد همگی ملزم به رعایت شیوه نامه ها به صورت گسترده شدند و تا امروز که خود را برای تعطیلات نوروزی آماده می کنند، این موضوع از طریق بازرسان جامعه حرفه ای هتلداران استان کنترل و رصد می شود.

وی ادامه داد: در خصوص رعایت مقررات بهداشتی از سوی میهمانان خوشبختانه با استفاده از سامانه و وارد کردن کد ملی میهمان توسط پذیرشگر هتل وضعیت واکسیناسیون، تعداد، تاریخ و نوع واکسن وی نمایش داده می شود و از همین طریق از پذیرش میهمانان واکسن نزده جلوگیری به عمل می آید.

بازرس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی در خصوص احتمال تغییر نرخ هتل ها اضافه کرد: با وجود اینکه در کشور شاهد افزایش روزانه نرخ ها هستیم، در تعطیلات نوروزی هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت که این موضوع باعث می شود سفر در نوروز امسال برای زائران تا حدودی ارزان تر تمام شود.

عرفانیان افزود: با توجه به آمار اعلام شده در نوروز امسال میزبان مسافران زیادی هستیم که البته پس از اتمام تعطیلی های رسمی در تعداد مسافر افت خواهیم داشت و موج ورودی مسافر پس از این ایام چندان چشمگیر نخواهد بود. با توجه به اینکه پیش بینی ها ۱۰۰ درصد نیست اما باید با توجه به فراز و فرود وضعیت کرونا برای مقابله با این بیماری نیز آماده بود. در نهایت امیدواریم با تمهیدات لازم بتوانیم ایام تعطیلات نوروزی ۱۴۰۱ را با یک پذیرایی شایسته در خدمت زائران حضرت رضا(ع) باشیم.

صنعت هتلداری با همدلی به روزهای خوب گردشگری باز خواهد گشت

محمدرضا وزیری، مدیر یک هتل ۲ ستاره در مشهد، اظهار کرد: به جهت آمادگی هتل برای نوروز و بالطبع وجود حسی خوشایند برای هتل داران با توجه به شروع فصل بهار و نظافت های همیشگی سالانه و تعویض البسه پرسنل و گاها تغییراتی در دکوراسیون به شکلی ویژه تر با رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از عادی انگاری کرونا سعی بر آن داشتیم آمادگی خود را برای استقبال از میهمانان افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در خصوص آمادگی پرسنل تفاوتی در زمان های پیک و غیرپیک وجود ندارد. در عین حال با توجه به تخفیف کمتر در بازه پیک سال همچون این روزهای تعطیلات عید نوروز به نسبت مابقی سال خدمات بهتری در پذیرایی غذا و نوشیدنی خواهیم داشت که این موضوع حق طبیعی میهمانان است.

این مدیر هتل افزود: قطعا کیفیت خوب خدمات و قیمت ارزان در هتل های مشهد راه را برای جذب مسافران به نسبت دیگر شهرها هموارتر خواهد کرد. همچنین خدمات مطلوب تر در دوران کوتاه تعطیلات می تواند رمز موفقیت هر هتلی باشد.

وزیری ادامه داد: در صورتی که هتل ها گواهینامه استاندارد از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جوامع تخصصی مخصوص به خود را داشته باشند، فقط سالی یک بار می توانند با مجوز از اداره مربوطه افزایش نرخ اعمال کنند. اصولا در تعطیلات نوروز تفاوتی در نرخ تابلو صورت نمی گیرد و خدمات با ارائه تخفیف کمتر شکل می گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه سفر از نیازهای اساسی و اولیه جامعه نیست و مردم اجبار به رفتن به سفر ندارند، متاسفانه نرخ هتل ها به نسبت تورم بسیار عقب است و هتلداران با تورم شدید در تهیه مواد اولیه، قبوض، هزینه های جاری و حقوق و دستمزد پرسنل مواجه هستند. امیدوارم با همدلی در این صنعت زیان دیده به زودی به روزهای خوب گردشگری بازگردیم.

اخذ نرخ خدمات هتل ها بر اساس استانداردهای تعریف شده صورت می گیرد

حسین مرادی، مدیر یک هتل سه ستاره در مشهد، در خصوص آمادگی هتل خود برای نوروز ۱۴۰۱ گفت: امسال نیز مطابق سنوات قبل هتل ها در ماه ها و به ویژه روزهای پایانی سال با انجام عملیات بهسازی چشم انتظار میهمانان و زائران نوروزی هستند. در همین راستا ما به منظور میزبانی درخور شان زائران و میهمانان نوروزی آمادگی های لازم را صورت بخشیدیم. البته هتل بر اساس شیوه نامه های مربوطه تخفیفات ویژه ای برای میهمانان در تعطیلات پیش رو قائل شده است.

وی در خصوص احتمال افزایش قیمت در تعطیلات نوروزی خاطرنشان کرد: به طور کلی برنامه هتلداران در مشهد به ۲ فصل تقسیم می شود؛ فصلی پرتراکم با تعداد بالای مسافر که از ابتدای سال آغاز شده و تا اواخر شهریور ادامه می یابد. دیگری فصلی کم تراکم با تعداد پایین مسافر است که شامل نیمه دوم سال است. طبعا با توجه به تغییر فصل از یک سو و افزایش مزایای قانون کار حقوق پرسنل و افزایش سایر هزینه های سربار نرخ اسکان در ایام نوروز به نسبت نرخ های این روزها افزایش خواهد داشت؛ هر چند باید شرایط اقتصادی فعلی میهمانان نیز در نظر گرفته شود.

مرادی بیان کرد: هتل های مختلف با توجه به شیوه های مختلف بازاریابی اقدامات متفاوتی برای جذب حداکثری میهمان اعمال می کنند، ما با ایجاد ارتباط مستقیم با میهمانان دائمی و دست اندرکاران بازار گردشگری همچون دفاتر خدمات مسافرتی و دیگر سازمان های مربوطه و نیز اعلام رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با برطرف کردن نگرانی ها و دغدغه های میهمانان تا حدود زیادی در جذب میهمانان توفیق داشته باشیم.

این مدیر هتل در خصوص اینکه آیا ابلاغیه ای مبنی بر افزایش قیمت هتل در نوروز امسال صادر شده یا خیر، تصریح کرد: اساسا اخذ نرخ خدمات هتل ها بر اساس استانداردهای تعریف شده است و پس از یک دوره بازرسی و نظارت کامل و عموما در ماه های آبان و آذر صورت می پذیرد. در حال حاضر ابلاغیه ای در ارتباط با افزایش نرخ هتلی دریافت نشده و امکان افزایش نرخ خارج از فرایند مذکور به خصوص در این ایام امکان پذیر نیست.

آگاه سازی صحیح می تواند حساسیت های سفر گردشگران را کاهش دهد

محمدرضا نخ فروش، مدیر یک هتل چهار ستاره مشهدی، در خصوص آمادگی مجموعه خود برای استقبال از میهمانان نوروز ۱۴۰۱ عنوان کرد: با توجه به ارزش تعطیلات نوروزی برای روند کاری هتل دارها بالطبع ما نیز تلاش کردیم با آموزش نیروها و فراهم کردن تمهیدات لازم آمادگی خود را برای این ایام به حداکثر برسانیم.

وی با اشاره به تعطیلی های چند باره صنف گردشگری و هتلداری در طول این ۲ سال ادامه داد: بازه زمانی نوروزی امسال می تواند بسیار حائز اهمیت باشد؛ هر چند همچنان این ویروس در دنیای امروز فعالیت دارد و همین موضوع می تواند کار را برای ما تا حدودی دشوار کند اما رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در دستور کار مجموعه هتل ها است و در سیاست گذاری جامعه حرفه ای هتلداران استان نیز در اولویت قرار دارد.

این مدیر هتل خاطرنشان کرد: با توجه به شروع ماه رمضان بلافاصله پس از تعطیلات نوروز با استقبال خوبی از سوی مسافران و گردشگران روبه رو خواهیم بود که این موضوع نیز نیازمند نظارت درست و برنامه ریزی لازم در سطوح استانی و ملی است.

نخ فروش در خصوص افزایش قیمت نرخ هتل ها خاطرنشان کرد: ابلاغه نرخ ها ارسال شده ولی در آغاز عید نوروز هتل ها با همان نرخ نامه ای که در تاریخ یکم مهر ماه سال ۱۴۰۰ ارسال شده، بدون افزایش نرخ جدید فعالیت خواهند کرد.

هیچ ابلاغیه ای در خصوص افزایش قیمت صادر نشده است

خوش خرام، مدیر یک هتل پنج ستاره در خصوص پیش بینی حضور زائر و مسافر در مشهد اظهار کرد: اهمیت بالای این تعطیلات موجب شده اقداماتی در راستای بهبود رضایتمندی مسافران انجام شود. برای مثال با استفاده از نظرات کارشناسان و خریدهای لازم سعی داشتیم اتاق های هتل ها را به روزرسانی کنیم. تلاش ما بر این بوده به بهترین شکل از میهمانان خود استقبال کنیم و همه پیش بینی ها را در زمینه به حداکثر رساندن رضایت مسافران انجام دادیم.

این مدیر هتل بیان کرد: برای تعطیلات عید نوروز هیچ ابلاغیه ای در ارتباط با افزایش قیمت صادر نشده و با همان نرخ نامه قبل و بدون هیچ گونه افزایش قیمتی میهمانان را پذیرش خواهیم کرد.

1