22 ژوئن 2022 - 14:17

کشف کشتی غرق شده رومی در اسپانیا

13 مارس 2022 - 09:00 dsfr.ir/bi9e2

کشف کشتی غرق شده رومی در اسپانیا
allthatsinteresting.com
کشف کشتی غرق شده رومی در اسپانیا

بقایای یک کشتی غرق شده رومی و چندین اثر تاریخی نسبتا سالم در #اسپانیا کشف شد.

به گزارش «دنیای سفر» و به نقل از انشنت اوریجینز، در سال ۱۱۷ میلادی یعنی در زمان مرگ «تراژان» امپراتوری روم در اوج قدرت قرار داشت و رومی ها از کشتی ها برای فروش و یا حمل و نقل کالاها در نقاط مختلف امپراتوری استفاده می کردند. در نتیجه کشف بقایای کشتی های غرق شده متعلق به دوران امپراتوری روم در دریای مدیترانه غیرمعمول نیست. حالا بقایای یک کشتی غرق شده دیگر رومی در نزدیکی سواحل «مایورکا» واقع در اسپانیا کشف شده است.

این کشتی که به قرن چهارم میلادی تعلق دارد در وضعیت بسیار مناسبی است. این کشتی رومی در حقیقت حامل صدها کوزه شامل روغن، زیتون و مواد غذایی بوده است. این کشتی در زمان توقف در «مایروکا» با موج های سهمگینی مواجه شده که به غرق شدن آن منجر شده است.

البته شواهد وجود این کشتی رومی نخستین بار در سال ۲۰۱۹ مشخص شد. در آن زمان برآورد شده بود این کشتی حدود ۱۲ متر طول داشته باشد.

نکته جالب این جاست که این کشتی رومی در فاصله ۵۰ متری از ساحل و عمق دو متری در زیر آب قرار داشت و با وجود اینکه این ساحل سالانه میزبان میلیون ها بازدیدکننده است هیچ کدام از آثار تاریخی کشتی از زمان غرق شدن آن دچار آسیب نشده اند.

باستان شناسان هیچ بقایایی متعلق به خدمه این کشتی کشف نکرده اند؛ در نتیجه خدمه در زمان اصابت موج ها خود را به ساحل رسانده بودند و یا اجساد آن ها در طول زمان به نقاط مختلف متنقل شده است.

ادامه تحقیقات درباره این کشتی می تواند اطلاعات جدیدی درباره وضعیت کشتی های دریای مدیترانه در قرن چهارم میلادی و زندگی خدمه چنین کشتی هایی ارائه دهد.

1