9 دسامبر 2023 - 14:32
آیا ایران برای پذیرایی از گردشگران آمریكایی آماده است؟

دورخیز گردشگری و جای خالی برندهای جهانی

22 اوت 2015 - 16:00 dsfr.ir/5z2ml

آمارها نشان می دهد كه آمریكایی ها رزرو بی واسطه سفرشان از طریق برندهای مشهور گردشگری را بهینه می پندارند. ایران برای استقبال از این گردشگران چقدر برند مشهور و معتبر دارد؟

ایران همیشه مقصدی مرموز و شگفت انگیز برای آمریكایی ها بوده است. حال در دوره ای قرار داریم که پس از وقفه ای چند دهه ای دوباره قرار است پای گردشگران آمریکایی به ایران باز شود. ارزش پول آنها بالا است و به همین خاطر ارزی كه از طریق آنها وارد كشور می شود می تواند صرفه اقتصادی زیادی برای گردشگری كشورمان داشته باشد؛ اما از سوی دیگر باید توجه داشت که گردشگران آمریكایی به صرفه اقتصادی ساز و كار سفرشان اهمیت می دهند.

آنها طی یک نظرسنجی اعلام كرده اند كه رزرو مستقیم پرواز و  هتل از طریق سیستم آنلاین و سایت برندهای گردشگری نه تنها برایشان راحت تر است بلكه باعث می شود كه به معامله های خوب و به صرفه تری دست یابند.

«MMGY»‌ كه یک شركت آمریكایی بازاریابی حوزه سفر و گردشگری است این نظرسنجی را انجام داده است و طی آن از بیش از 2800 گردشگر فعال آمریكایی درباره ترجیحاتشان در حوزه رزرواسیون سفر و مقاصد محبوب شان پرسیده است. درآمد سالانه تمام پاسخ دهندگان به این نظرسنجی 59 هزار دلار یا بیشتر بوده است و آنها حداقل در یک سال گذشته یک سفر یک شبه 75 مایلی دور از خانه را تجربه كرده اند.

نكته دیگر درباره این نظرسنجی این است كه گردشگران آمریكایی مایل به رزرو مستقیم هتل و پرواز خود از طریق سایت برندهای این دو حوزه هستند. در واقع بر اساس این نظرسنجی، 64 درصد گردشگران آمریكایی بر این تصور هستند كه می توانند به طور مستقیم و بدون واسطه از طریق سایت برندهای جهانی هواپیمایی و یا هتلداری به معامله های خوبی در حوزه رزرواسیون سفر دست پیدا كنند؛ تنها 15 درصد گردشگران آمریكایی به رزرو سفر از طریق آژانس های گردشگری آنلاین اعتقاد دارند.

در واقعیت نیز 67 درصد گردشگران آمریكایی به صورت مستقیم و بدون واسطه از طریق سایت یک برند گردشگری فرآیند رزرواسیون سفر خود را تكمیل می كنند و تنها 13 درصد از آنها به سایت های رزرو رجوع كرده و كار خود را با واسطه و از طریق آژانس های مسافرتی راه می اندازند.

این نتیجه می تواند خبر خوبی برای برندهای جهانی گردشگری باشد اما خبر خوبی برای گردشگری ایران نیست؛ جایی كه در آن خلاء اسامی بزرگ گردشگری دنیا و برندهایشان به خصوص در حوزه هتلداری احساس می شود. هر چند حدود 33 برند معتبر جهانی گردشگری در حوزه ایرلاین و شركت های هواپیمایی همچون "لوفتهانزا"، "امارات" و یا "پگاسوس" در ایران فعال هستند اما برندهای معتبر هتلداری حضور فعالی در ایران ندارند.

انتظار می رود با توجه به تاکیدات معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث و گردشگری، در آینده ای نزدیک شاهد حضور برندهای هتلداری همچون "روتانا" و یا گروه هتل های زنجیره ای «"آكور»" باشیم اما باید توجه داشت که پروسه ساخت هتل بیش از 2 سال زمان نیاز دارد و ایران در شرایط کنونی نیازمند تسریع در امور و ایجاد شرایط حضور سرمایه گذاران است.

1