گردشگری علیه فقر وارد عمل می شود

18 اوت 2015 - 10:40 dsfr.ir/ra1gk

گردشگری علیه فقر وارد عمل می شود
خراسان جنوبی - قائن - روستای همت آباد
خراسان جنوبی - قائن - روستای همت آباد

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) از طرح چین برای توسعه گردشگری در مناطق روستایی در جهت مقابله با فقر استقبال کرد.

"طالب ریفاعی"، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری اخیرا در ملاقات با مقامات چینی، از برنامه این کشور در بهره برداری از صنعت گردشگری به عنوان یک ابزار توسعه ای موثر و همچنین تمرکز ویژه آن ها بر توریسم روستایی استقبال کرد.

"ریفاعی" در این باره گفت: گردشگری در جایگاه مناسبی برای کمک به توسعه روستایی قرار دارد، به ویژه این که می تواند فرصت های شغلی فراوانی را در این مناطق ایجاد کند که دیگر فعالیت های اقتصادی محدود و یا رو به نابودی است، علاوه بر این توریسم با ایجاد این فرصت ها مانع از مهاجرت از مناطق روستایی خواهد شد.

آمار و ارقام اعلام شده از سوی مقامات گردشگری چین حاکیست، بین سال های 2011 تا 2014 بیش از 10 میلیون نفر و یا 10 درصد از جمعیت فقیر این کشور به واسطه گردشگری توانسته اند از فقر رهایی یابند. بر این اساس، دولت چین قصد دارد در سیزدهمین برنامه توسعه 5 ساله خود از طریق یک طرح ملی، 17 درصد از مناطق فقیر کشور را تا سال 2020 از طریق گردشگری از فقر نجات دهند.

سازمان ملی گردشگری چین و شورای ملی توسعه و فقرزدایی این کشور امیدوارند تا سال 2020 سه میلیون کسب و کار مرتبط با گردشگری در مناطق روستایی بتواند 2 میلیون گردشگر جذب کنند و از این طریق سالانه 2 میلیون چینی را از فقر خارج کنند. همچنین پیش بینی می شود مجموع درآمد حاصل از این طرح به بیش از 1 میلیون یوان برسد و به 50 میلیون ساکن روستایی کمک کند.

در حالی که گردشگری همواره با تأثیرات اجتماعی اقتصادی گسترده ای همراه بوده و از سوی بیش از نیمی از کشورهای کمتر توسعه یافته در جهان به عنوان یک اولویت برای برطرف ساختن فقر به کار می رود، اما همچنان توجهات کمی به آن عنوان ابزاری برای توسعه می شود.

سازمان جهانی گردشگری نیز اخیرا خواستار سرمایه گذاری بیشتری برای توسعه گردشگری شده و "طالب ریفاعی" نیز در جریان سومین کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری برای توسعه عنوان کرد: 2015 سال عمل کردن است. همچنان که برای ایجاد یک طرح توسعه پایدارتر حرکت می کنیم، فرصتی منحصر به فرد داریم تا از پتانسیل های گسترده گردشگری برای توسعه در جهان استفاده کنیم، بویژه برای کشورهایی که بیشترین نیاز را دارند.

به حداکثر رساندن سهم گردشگری در کاهش فقر یکی از اولویت ها و حوزه های اصلی فعالیت سازمان جهانی گردشگری است، علاوه بر این طرح "گردشگری پایدار-رفع فقر" حامی فعالیت های گردشگری است که موجب توسعه در مناطق و اشتغال زایی برای افرادی شود که با روزی کمتر از یک دلار زندگی می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1