شرق خبر داد:

جزئیات ورود یک قطار لوکس دیگر به ایران

17 اوت 2015 - 17:00 dsfr.ir/pv6tl

ناامنی های اخیر در ترکیه و 2 حمله به قطارهای ایرانی در این کشور، سفر قطارهای گردشگری لوکس به ایران و تمایل گردشگران خارجی برای دیدن جذابیت های کشورمان را کم نکرده است.

مدیر شرکتی که مجری این تور در ایران است می گوید: "ناامنی های اخیر در ترکیه فقط منجر به تغییر در ساعت حرکت و ورود این قطارها به ایران شده است و نیمه دوم شهریور ماه یک قطار لوکس گردشگران خارجی را به ایران خواهد آورد".

قطاری که قرار است این گردشگران را به ایران بیاورد، قطار عقاب طلایی دانوب نام دارد که شامل 13 واگن لوکس و مجلل با روکش های چوبی است و به سبک قطارهای دهه 50 میلادی طراحی شده است.

تا سال گذشته همین موقع هرگز سابقه نداشت گردشگران خارجی در قالب یک تور ویژه و با قطار به ایران سفر کنند. یک سال پیش در شهریور ماه بود که اولین خبرها از سفر گردشگران خارجی با قطارهای لوکس به ایران منتشر شد. در این مدت دست کم 4 قطار از این دست، چندین گروه از گردشگران خارجی را به ایران آورده است. قطار بعدی هم قرار است نیمه دوم شهریور ماه با حدود 60 گردشگر از ملیت های مختلف از مجارستان راهی ایران شود. این قطار در مسیر خود از مجارستان، رومانی، بلغارستان و ترکیه عبور می کند اما مسیر نهایی آن ایران است. اما بروز برخی ناامنی ها در ترکیه و ایجاد اخلال در مسیر حرکت ریلی قطارها باعث شد نگرانی هایی در زمینه ورود قطارهای گردشگری که از مسیر ریلی ترکیه به ایران می آیند به وجود آید.

با بروز همین ناآرامی ها در ترکیه و همچنین وقوع چند حمله تروریستی به قطارها و اتوبوس های ایرانیان در این کشور، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی مسیر ریلی بین المللی غرب کشور را بست و اعلام کرد تا اطلاع ثانوی هیچ قطار مسافربری در این مسیر حرکت نخواهد کرد. در همین رابطه سید حسن موسوی نژاد، مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا، نیز اعلام کرد: "تا زمانی که توضیح رسمی ترکیه در رابطه با حوادث اتفاق افتاده اعلام نشده و امنیت قطارها به شکل کامل برقرار نشود به سمت این کشور قطاری نخواهیم داشت. 2 حادثه اتفاق افتاده یکی برای قطار ترکیه و دیگری برای شرکت رجا بود، در حادثه اول که قطاری از سوی شرکت ترکیه ای در مسیر، در حال تردد بود با انفجار رخ داده متوقف شده و این مسئله باعث مسدود شدن مسیر ریلی شد. با توجه به نیاز به باز گرداندن مسافران به خاک کشور، شرکت رجا با هماهنگی های لازم یک قطار خالی را به سمت ترکیه فرستاد که متأسفانه در حرکت این قطار نیز مشکلاتی به وجود آمد".

به نظر می رسید همین وضعیت تأثیراتی را بر ورود قطارهای گردشگری به ایران بگذارد؛ به ویژه آنکه جدیدترین قطاری که قرار است با همین هدف رهسپار ایران شود طبق برنامه در نیمه دوم شهریور ماه از مرز "رازی" وارد کشور می شود.

ابراهیم پورفرج مجری این تور در ایران در این رابطه گفت: "ناامنی های ترکیه تأثیری بر ورود قطارهای گردشگری به ایران نداشته است و قطار بعدی طبق برنامه در نیمه دوم شهریور ماه به ایران خواهد آمد. تنها تأثیری که این ناامنی ها داشته است این بود که ما مجبور شدیم ساعت حرکت این قطار در این کشور را که پیش از این برای شب تعیین شده بود تغییر دهیم و آن را به حرکت در هوای روشن و روز منتقل کنیم. قطارهای قبلی هم، همه شبانه از ترکیه راه می افتادند و با طلوع آفتاب وارد ایران می شدند".

پورفرج در پاسخ به این پرسش که آیا بروز این اتفاقات در ترکیه باعث نشده است کسی از گردشگران برای آمدن انصراف دهد؟ نیز گفت: "خوشبختانه میل و اشتیاق این گردشگران برای دیدن جذابیت های ایران باعث شده است تغییری در برگزاری این تور و ورود به ایران رخ ندهد چرا که برای آن ها بیشتر از هر چیز وجود امنیت در کشور مقصد مهم است و به همین دلیل هم ظرفیت قطاری که می آید تقریبا پر است".

طبق گفته مجری این تور، قطاری که شهریورماه به ایران خواهد آمد قطار عقاب طلایی دانوب است که تاکنون 4 نوبت به ایران آمده و گردشگرانی را آورده و برده است. آخرین سفر این قطار در اردیبهشت ماه در ایران بود که بخش زیادی از مسافران آن را استادان دانشگاه استنفورد آمریکا تشکیل می دادند. طبق برنامه، قطار عقاب طلایی دانوب از طریق مرز رازی وارد شهر تبریز شده و گردشگران از این شهر دیدن خواهند کرد و سپس به صورت مستقیم راهی شهر یزد و از آنجا اصفهان و شیراز خواهند شد. در مسیر بازگشت نیز، 2 روز را در تهران می گذرانند و سپس از طریق هوایی به کشورهای خودشان باز می گردند.

گروه دوم مسافران این قطار نیز همان روز از مسیر هوایی و فرودگاه امام وارد تهران می شوند و دور دوم سفر این قطار با سفر از تهران به مشهد آغاز می شود. در ادامه نیز این قطار راهی شهر کرمان و سپس اصفهان می شود و از آنجا به صورت مستقیم به سمت تبریز می روند و بعد از دیدن این شهر، از طریق مرز رازی، از کشور خارج خواهند شد.

آن گونه که پورفرج گفته، ظرفیت کامل این قطار در دو مسیر رفت و برگشت 160 تا 180 نفر است اما با رسیدن تقاضاها برای انجام این سفر به بیشتر از 100 نفر، تور برگزار خواهد شد. قطار عقاب طلایی دانوب دارای 2 نوع اتاق های 4 و 5 ستاره است و بر همین اساس قیمت سفر با این تور به ایران برای هر گردشگر از 9 هزار دلار آمریکا شروع شده و در گران ترین حالت 15 هزار دلار است. این مبالغ همه هزینه های حضور در این تور مانند اقامت در قطار، صبحانه، نهار و شام و همچنین همه بازدیدها از موزه ها و مناطق و محوطه های گردشگری و تاریخی ایران را شامل می شود.

تا پایان سال تقاضا برای اجرای 4 تور دیگر گردشگری با قطار برای دیدن ایران ثبت شده است و مجری این تور می گوید تلاش می کنند همه این تورها بر اساس زمان بندی تعیین شده برگزار شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1