13 آوریل 2024 - 20:22
معادله چند مجهولی برای صنعت هتلداری

افزایش کارشناسی نشده قیمت حامل های انرژی در هتل ها

19 فوریه 2022 - 22:30 dsfr.ir/ec5jy

افزایش کارشناسی نشده قیمت حامل های انرژی در هتل ها
دریافتی
هتل الماس مشهد

هتلداران معتقدند که نه تنها سودی در #هتلداری نیست بلکه بابت این صنعت ضرر هم پرداخت می کنند. اگر کرونا هم نبود، با افزایش قیمت حامل های انرژی پس از این هتل ها سوددهی نخواهند داشت.

به گزارش «دنیای سفر» امیر سزاوار در گفت و گو با ایسنا در خصوص تاثیر افزایش قیمت حامل های انرژی بر صنعت هتلداری اظهار کرد: بنا بر مصوبه ای که معلوم نیست بر اساس چه مستنداتی تصویب شده، باید بخشی از هزینه گاز مصرفی پتروشیمی ها را ما پرداخت کنیم. بر اساس آن مصوبه ۱۰ درصد از خوراک پتروشیمی های کشور باید از صنایع دریافت شود. بر همین اساس در قبض هایی که برای ما ارسال شده رقم ها بین پنج تا ۶ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: هر صنف و صنعتی خصوصیت کار خود را دارد. در مراکز اقامتی حامل های انرژی یکی از مواردی است که بر قیمت تمام شده خدمات تاثیر می گذارد. به عنوان مثال در مراکز اقامتی فضاهایی هست که باید همیشه برای مسافر و گردشگر گرم و قابل استفاده باشد. لابی و اتاق هتل نمی تواند سرد باشد. فرقی نمی کند که اتاق ها، لابی و رستوران هتل پر یا خالی باشد؛ الزاما باید این فضاها در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد.

رئیس هیات مدیره جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی ادامه داد: از سوی دیگر سایر صنایع مانند لبنیات افزایش هزینه حامل های انرژی را روی محصول خود اعمال می کنند و مردم نیز ناچار به استفاده از آن هستند اما در خصوص هتلداری این قضیه متفاوت است. هتلداری جزو مایحتاج اولیه مردم نیست و افراد می توانند سفر را از سبد مصارف خود حذف کنند.

سزاوار خاطرنشان کرد: مسئولان استانی در خصوص مطالبه ما اعلام می کنند که این موضوع تبدیل به قانون شده و کاری از دستشان بر نمی آید. اداره گاز نیز اعلام می کند که پیرو افزایش قیمت حامل های انرژی هتل ها هم افزایش قیمت دهند؛ در حالی که این طرح با سیاست های کلانی که در این خصوص تصمیم گیری شده، مغایرت دارد. مگر با توان کنونی مردم می توان قیمت ها را افزایش داد؟ افزایش قیمت واحدهای اقامتی سفر را از سبد هر خانواده ای خارج خواهد کرد.

سفر خارجی مقرون به صرفه تر شده است؟

وی تصریح کرد: افزایش قیمت واحدهای اقامتی به دلیل رشد قیمت حامل های انرژی باعث می شود سفرهای خارجی برای مردم ارزان تر از سفرهای داخلی تمام شود. با گرانی بلیت هواپیما و افزایش تعرفه های واحدهای اقامتی یک سفر خارجی به ترکیه، ارمنستان و آذربایجان مقرون به صرفه تر از سفر به مشهد است. شما به عنوان یک شهروند با یک هزینه مشخص سفر به مشهد، شیراز، شمال و جنوب را انتخاب می کنید یا یک سفر خارجی به ترکیه و امارات را ترجیح می دهید؟

تعریف تعرفه ای مجزا برای صنعت گردشگری در وزارت نیرو و نفت

رئیس هیات مدیره جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی اضافه کرد: به گردشگری باید با دیدگاه دیگری نگاه کرد و همانند تعرفه های مصرف خانگی، صنعتی و تجاری تعرفه ای مجزا برای گردشگری در وزارت نیرو و نفت تعریف نمود.

سزاوار یادآور شد: در حال حاضر همکاران ما معتقدند نه تنها سودی در هتلداری وجود نیست بلکه بابت فعالیت در این صنعت ضرر هم می کنند. اگر کرونا هم نبود، این اقدامات باز هم موجب می شود هتلداری سوددهی نداشته باشد.

قوانین دست و پاگیر واحدهای اقامتی غیرقانونی را فعال تر کرده است

وی تاکید کرد: یکی دیگر از معضلات این اقدامات گرایش افراد به ایجاد مراکز غیرقانونی است. به عبارتی قوانین دست و پاگیر و هزینه های سرسام آور باعث فعال تر شدن مراکز اقامتی غیرقانونی خواهد شد. باید توجه داشت مراکز اقامتی غیرقانونی از تعرفه مسکونی استفاده می کنند. برای مثال یک مجتمع چند واحدی در اطراف حرم آور به یک مرکز اقامتی تبدیل شود، از پرداخت تعرفه های پتروشیمی معاف بوده و قبض های خود را بر اساس نرخ حامل های انرژی خانگی پرداخت می کند.

رئیس هیات مدیره جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی افزود: این واحدها می توانند استانداردهای پذیرایی، ایمنی و هتلداری را رعایت نکنند تا هزینه های خود را کاهش دهند. در نتیجه با وضع قوانین عملا باعث می شود افراد به فعالیت غیرقانونی روی آورند که با ادامه چنین وضعیتی مراکز اقامتی رسمی و قانونی یکی پس از دیگری به ضرردهی می رسند و جمع می شوند.

سزاوار عنوان کرد: در برخی نقاط دنیا تعرفه گاز ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند و این موضوعی طبیعی است اما ندیده بودیم که قبض گاز یک صنعت را پنج برابر کرده باشند. ما مستاصل شده ایم و کسی بابت این موضوع پاسخگو نیست. در استان می گویند که مشکل خود را با وزارتخانه حل کنید؛ وزارتخانه هم پاسخگو استان نیست.

وزارت گردشگری چرا از صنعت هتلداری دفاع نمی کند؟

وی اظهار کرد: پیش از آنکه قیمت حامل های انرژی برای واحدهای اقامتی پنج برابر شود، وزارت گردشگری کجا بود؟ چرا از ما دفاع نکردند و نظر بخش خصوصی را جویا نشدند؟ پس از اینکه اتفاقی می افتد و ضربات سنگینی به گردشگری می خورد، می خواهند به فکر درمان باشند؟ ما که درمانی ندیدیم. همانطور که پیشگیری ندیدیم، درمان هم نخواهیم دید.

رئیس هیات مدیره جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی مدعی شد: در ایران وقتی دچار کسری بودجه می شوند، اینطور تصور می شود که هتلدارها و گردشگری وضع خوبی دارد و به همین دلیل برای تامین هزینه ها و کسری های خود به سراغ این صنعت می روند.

سزاوار با اشاره به ممنوعیت افزایش نرخ هتل ها خاطرنشان کرد: اداره گاز از یک سو به ما می گوید به دلیل افزایش نرخ حامل ها شما هم نرخ خدمات را بیشتر کنید اما از سوی دیگر بخش نامه ارسال می شود که حق افزایش قیمت ندارید. این کارها به هیچ شکلی با هم مطابقت ندارد. در واقع این موضوع تبدیل به یک معادله چندمجهولی شده است!

ممنوعیت تفاوت نرخ مسافران خارجی و داخلی

وی در خصوص ممنوعیت دریافت نرخ ارز از گردشگران خارجی گفت: نرخ مسافر داخلی و خارجی در جایی از دنیا ثابت است که آن کشور یارانه ندارد و ارزش پولی اش در عرض ۲ سال هشت برابر سقوط نکرده باشد. زمانی که میهمانی خارجی از کشور عراق وارد کشور می شود، تقریبا در حد رایگان از خدمات ما استفاده می کند.

رئیس هیات مدیره جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی ادامه داد: دولت مدعی است که در بسیاری از خدمات خود مانند حامل های انرژی یارانه می پردازد. ابتدا باید یک تعادل و ثبات اقتصادی به وجود آید وگرنه چه دلیلی دارد گردشگران خارجی از تعرفه های یارانه ای ایران استفاده کنند؟

سزاوار تصریح کرد: موافق ۲ نرخی بودن تعرفه برای گردشگران داخلی و خارجی نیستم اما باید ثبات اقتصادی به وجود آید. چرا تعرفه های درمانی توریست های خارجی با بیماران داخلی تفاوت دارد اما وقتی صحبت از هتلداری می شود، این تفاوت اعمال نمی شود؟ نباید از میهمان خارجی نرخ متفاوت دریافت کرد اما باید بین این قضیه و و بازار تعادل برقرار کرد.

1