13 ژوئن 2024 - 01:28

یارانه ای که به جیب گردشگران خارجی می رود

16 فوریه 2022 - 12:40 dsfr.ir/6g1x2

یارانه ای که به جیب گردشگران خارجی می رود
میثم رودکی
گردشگر فرانسوی در هتل عباسی اصفهان

رئیس جامعه #هتلداران کشور مدعی است که در حال حاضر هیچ هتلی نرخ ارزی از گردشگران خارجی نمی گیرد این در حالی است که خارجی ها در #سفر به ایران از یارانه های پنهان زیادی برخوردار شده اند.

به گزارش «دنیای سفر» چند روز پیش اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران نشستی را برگزار کردند و در آن اعلام کردند که اعضای جامعه تورگردانان نقش مهمی در اشغال اتاق هتل ها توسط گردشگران خارجی ایفا می کنند. از این رو ضروری است تبعیضی بین گردشگران داخلی و خارجی گذاشته نشود و نرخ ها ریالی باشد و بی رویه افزایش پیدا نکند.

ابراهیم پورفرج رئیس این جامعه گفت: اعضای جامعه در ۱۱ نمایشگاه بین المللی گردشگری خارجی حضور می یابند و هزینه های آن در عمل، خدمات رایگان بازاریابی جذب و اقامت گردشگران خارجی به هتل ها محسوب می شود.

ممنوعیت دریافت نرخ ارزی توسط هتل ها

پیش تر هم، یحیی نقی زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی استان ها درباره صدور نرخنامه تأسیسات گردشگری تاکید کرده بود که بازه زمانی اعتبار نرخنامه های صادره از ابتدای مهر ماه سال جاری تا پایان شهریور ۱۴۰۱ بوده و هر گونه تغییر نرخ و صدور نرخنامه جدید در این بازه زمانی ممنوع است. همچنین نرخ تأسیسات گردشگری برای گردشگران خارجی و داخلی یکسان بوده و هر گونه اقدام برای تعیین نرخ متفاوت برای گردشگران داخلی و خارجی از سوی بهره برداران تأسیسات گردشگری و الزام به اخذ وجه به صورت ارزی فاقد وجاهت قانونی است. بنابراین با توجه به نزدیکی ایام تعطیلات نوروزی و افزایش سفرها، ضروری است بازدیدهای میدانی تشدید و نظارت مؤثر بر حسن اجرای امر انجام شود.

بخشنامه ای دریافت نکردیم که اعلام کند نرخ ارزی نگیرید

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور در این باره به خبرنگار مهر گفت: ما هیچ بخشنامه یا نامه ای را دریافت نکرده ایم که اعلام کند هتل ها باید نرخ ریالی از مسافران خارجی بگیرند و یا نرخ ارزی دریافت نکنند در حال حاضر هیچ هتلی نرخ ارزی از گردشگران خارجی نمی گیرد اگر دوستان می شناسند به ما بگویند تا بررسی کنیم.

وی در ادامه گفت: الان نرخ بلیت موزه ها برای مسافران ایرانی و خارجی دو نرخی است اما چرا کسی به آن اعتراض نمی کند ما نمی گوییم که هتل ها ۴ برابر نرخ ریالی از مسافران خارجی پول دریافت کنند اما باید این را هم مد نظر قرار دهیم فقط در ایران است که هتل پنج ستاره شبی ۲۰ دلار قیمت دارد دولت در حال گران کردن همه چیز است اما چرا کسی اعتراضی نمی کند.

حمزه زاده گفت: چرا باید مسافر خارجی یا یک هیئت تجاری که به ایران می آید از همان سوبسیدهایی استفاده کند که یک مسافر ایرانی استفاده می کند. ما می توانیم این سوبسید را به آژانس ها بدهیم یعنی اگر مسافران بین المللی، خارج از حیطه کاری آژانس ها در هتل اقامت داشته باشند و یا خارج از تور اتاق بگیرند، همان نرخ همیشگی را به آنها اعلام می کنیم اما اگر کسی با هماهنگی آژانس مسافرتی در هتل اقامت داشته باشد به آژانس تخفیف هم می دهیم.

فعلاً برای عید ۱۴۰۱ افزایش نرخ نداریم

حمزه زاده در ادامه بیان کرد: برای عید نوروز ۱۴۰۱ افزایش نرخ نداریم هرچند که باید ببینیم سویه جدید امیکرون چه سرنوشتی را برای سفرهای نوروزی رقم می زند ما در حال حاضر قصد افزایش نرخ برای هتل ها را در نوروز نداریم اما اگر حامل های انرژی تأمین نشود تجدیدنظر خواهیم کرد. با معاونت گردشگری توافق کردیم که نرخ ها متناسب با تورم باشد اما آیا در حال حاضر تورم حفظ شده است؟ خیر. بلکه چند برابر شد. هر سال مهر ماه نرخ هتل ها را اعلام می کنیم امسال ۲۰ درصد افزوده شد اما نرخ تورم ۷۰ درصد بود از مهرماه تاکنون چند درصد دیگر به نرخ تورم افزوده شده است؟

وی گفت: با توجه به پیگیری هایی که انجام گرفته است گفته شده در کمیسیون تلفیق قرار است تعرفه حامل های انرژی تأسیسات گردشگری اصلاح شود اما این موضوع باید در صحن علنی مجلس تصویب شود تا آن زمان نمی توان با قطعیت گفت که این اتفاق افتاده است.

چرا خارجی ها از سوبسید استفاده کنند؟

در پی این موضوع، احمد رضایی نسب از کارشناسان گردشگری به خبرنگار مهر گفت: چرا باید وقتی ایرانی ها می توانند از سوبسید و یارانه استفاده کنند این شرایط را برای گردشگران خارجی نیز فراهم کنیم؟ یک گردشگر زمانی که به ایران می آید از تعرفه های دولتی استفاده می کند. از آب و برقی که به آن یارانه تعلق می گیرد بهره می برد، اما وقتی ایرانیان به خارج از کشور می روند، چنین سوبسیدی عاید هیچ بخشی از سفر آنها نمی شود. از طرف دیگر تفاوت نرخ ارزی و ریالی در حال حاضر بسیار زیاد شده است و باید فکری به حال این موضوع کرد. اگر آژانس های مسافرتی می گویند سفر به ایران گران است باید صحت گفته های آنها بررسی شود چون این موضوع ناشی از اتفاقات دیگر است و گرنه همه می دانند که در حال حاضر طبق شاخص های بین المللی ایران ارزان ترین کشور دنیا شده است.

1