گشایش جشنواره ملی شناخت و آموزش لباس های محلی ایران در شیراز

5 می 2015 - 09:15

نخستین جشنواره ملی علمی-تخصصی شناخت و آموزش لباس های محلی ایران و تزیینات روی آن روز سه شنبه در شیراز گشایش یافت.

نایب رییس کانون انجمن های صنفی آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد کشور در این آیین گفت: با توجه به انتقال تجربه و آموزش درباره دوخت لباس های محلی در این جشنواره، می توان گفت که گامی بی نظیر برای حفظ آداب و سنن و پوشش بومی ایران در این جشنواره برداشته شده است.

الله کرم لیراوی با بیان این که دنیای غرب به دنبال جایگزینی خرده فرهنگ ها با عناصر بی هویتی فرهنگی است گفت: تنها افتخار کردن به فرهنگ و تمدن غنی ایران در شبکه های اجتماعی تلفن همراه و فضای مجازی کافی نیست، بلکه باید همگان گام های عملی برای حفظ و احیای فرهنگ بومی و سنتی مختلف کشور بردارند.

مرتضی مبرایی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس نیز گفت: نخستین جشنواره ملی شناخت و آموزش لباس های محلی ایران اسلامی و تزیینات روی آن برای پاسداشت و حفظ آداب و سنن این مرز و بوم و انتقال آنها به نسل نو برگزار می شود. این جشنواره با ابتکار اولیه انجمن صنفی طراحی دوخت آموزشگاه های آزاد شیراز برگزار که نخستین تجربه همکاری بخش های خصوصی و دولتی در حوزه جشنواره های فنی و حرفه ای استان محسوب می شود.

جشنواره ملی شناخت و آموزش لباس های محلی ایران، با حضور 231 نفر از سراسر کشور و در سه گروه مدرسان کارگاه های آموزشی، شرکت کنندگان و غرفه داران نمایشگاه لباس های محلی و سنتی برگزار می شود. فراخوان این جشنواره اول اسفندماه 93 اعلام شد و علاقه مندان تا 31 فروردین ماه 94 برای نام نویسی در این جشنواره فرصت داشتند.

در این نمایشگاه 50 غرفه برای عرضه لباس های محلی در محل اردوگاه شهید ربانی شیراز به مدت سه روز برپا شده است. این جشنواره و نمایشگاه جانبی آن پنجشنبه 17 اردیبهشت به کار خود پایان می دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1