28 فوریه 2024 - 20:11

اخطار به هتل ها؛ گرانی و دریافت نرخ ارزی ممنوع!

12 فوریه 2022 - 11:30 dsfr.ir/fh86z

اخطار به هتل ها؛ گرانی و دریافت نرخ ارزی ممنوع!
دریافتی
هتل تهران

همزمان با افزایش نرخ اقامت و دریافت نرخ ارزی از مسافران خارجی در برخی #هتل ها، معاونت #گردشگری این اقدام را "فاقد وجاهت قانونی" اعلام و تاکید کرد: افزایش نرخ ممنوع بوده و قیمت اقامت برای مسافر داخلی و خارجی باید "یکسان" باشد.

به گزارش «دنیای سفر»، یحیی نقی زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها اعلام کرد: پیرو بخشنامه صدور نرخنامه تاسیسات گردشگری در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۷ و با توجه به گزارش های دریافت شده درباره رعایت نشدن مفاد آن بخشنامه در برخی تأسیسات گردشگری، تاکید می شود بازه زمانی اعتبارِ نرخنامه، از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریورماه ۱۴۰۱ بوده و هرگونه تغییر نرخ و صدور نرخنامه جدید در این بازه زمانی ممنوع است.

همچنین نرخ تاسیسات گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی باید یکسان باشد. هر گونه اقدام برای تعیین نرخ متفاوت برای گردشگران داخلی و خارجی از سوی بهره برداران تأسیسات گردشگری و الزام به دریافت وجه به صورت ارزی، فاقد وجاهت قانونی است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری همچنین از مدیران استانی خواسته با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروزی و افزایش سفرها دستور دهند ضمن تشدید بازدیدهای میدانی، نظارتی مؤثر بر اجرای این موارد انجام شود.

پیش تر، جمعی از تورگردانان در دیدار با معاون گردشگری درخواست کرده بودند جلو افزایش بی رویه قیمت وسایل نقلیه و دونرخی شدن قیمت هتل ها گرفته شود تا قیمت سفر به ایران رقابتی شود. ابراهیم پورفرج رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان در این باره گفته بود: سوءتفاهم ها و برداشت های هتلداران درباره بالا رفتن قیمت ارز باید برطرف شود. همچنین، ورودیه موزه ها و اماکن تاریخی در حال حاضر دونرخی است، یعنی برای ایرانی ها یک نرخ وجود دارد و برای خارجی ها یک نرخ دیگر که این در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست و اعتراض گردشگر خارجی را به همراه دارد، به گونه ای که گردشگر خارجی تصور می کند مورد تبعیض واقع شده است. باید این مشکل برطرف شود و یک نرخ ثابت و مناسب داشته باشیم.

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری نیز اظهارات تورگردانان درباره دونرخی بودن ورودی موزه ها را منطقی دانست و گفت که موضوع دونرخی شدن هتل ها را در جلسه ای مشترک با هتلداران بررسی و حل و فصل می کند.

نرخ اقامت در هتل از مهرماه امسال تا ۳۰ درصد افزایش داده شد، درحالی که برخی هتل داران با توجه به نرخ تورم در کشور و رشد قیمت ها به ویژه در اقلام خوراکی و هزینه حامل های انرژی درخواست افزایش قیمت بین ۷۰ و ۱۰۰ را درصد داشتند. همچنین برخی از هتل ها با تعیین دو نرخ برای مسافر داخلی و خارجی اقدام به دریافت ارز و یا نرخ ارزی و دریافت معادل آن به صورت ریال می کنند که منجر به افزایش هزینه اقامت شده است. برخی از آژانس داران ایرانی نیز می گویند هتل ها به محض اینکه متوجه ملیت خارجی مسافران می شوند نرخ ارزی (دلاری) و معادل ریالی آن را اعلام می کنند، درحالی که هیچ دستورالعملی در این باره وجود ندارد و جامعه هتلداران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی درباره دونرخی شدن هتل ها و تعیین نرخ ارزی تصمیمی نگرفته اند.

1