10 ژوئن 2024 - 14:44
سلطانی فر در جمع مدیران کل میراث فرهنگی استان ها؛

باید برای استفاده از شرایط پس از تحریم آماده باشیم

17 اوت 2015 - 12:30 dsfr.ir/xe1ck

باید برای استفاده از شرایط پس از تحریم آماده باشیم و امکانات و زیرساخت های گردشگری کشورمان پاسخگوی روند افزایشی ورود گردشگران خارجی باشد و با استفاده از ابزارهای مختلف در کوتاه ترین زمان ممکن، شرایط را مهیا کنیم و آماده مدیریت و بهره برداری مناسب از موقعیت هایی که پس از تحریم ها ایجاد می شود، باشیم.

به گزارش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمع معاونین سازمان و مدیران کل استانی گفت: مسائل مربوط به تدوین برنامه 5 ساله ششم توسعه بحث بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به لحاظ مسئولیت و وظایفش می تواند نقش پررنگ و موثری در فرآیند توسعه اقتصادی و فرهنگی داشته باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مسائل مربوط به پس از لغو تحریم ها اضافه کرد: ما در پایان یک منازعه 22 ماهه و مذاکرات پیچیده و سخت، یک پیروزی تاریخی، بزرگ و سرنوشت ساز به دست آوردیم، حقوق هسته ای ما به رسمیت شناخته شد و زمینه برچیده شدن تحریم های ناعادلانه فراهم شده است. ما باید خودمان را برای مدیریت این شرایط ویژه آماده کنیم، چراکه من معتقدم، گردشگری بیش از سایر بخش ها از توافق نامه وین، تاثیرات مثبت خواهد گرفت، هرچند در طول 2 سال اخیر روند ورود گردشگران خارجی به کشورمان افزایش داشته است اما در آینده نزدیک ما با ورود انبوه گردشگران به ایران مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه سیستم نظارتی بر پروژه های عمرانی در حال اجراست، تصریح کرد: شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از 10 سال تعطیلی این هفته تشکیل جلسه می دهد، تا در جهت حل مشکلات، از هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه های مختلف برای انجام بهتر وظایف بهره مند شویم. تمرکز و حمایت همه جانبه مسئولین عالی رتبه کشور از بخش های مختلف سازمان یک فرصت قابل توجه است، مقام معظم رهبری بارها از بخش گردشگری و میراث فرهنگی کشور حمایت کرده اند و در سیاست های اجرایی برنامه ششم هم 2 بند مشخص با اهداف کمی به صورت کاملا شفاف گنجانده شده است که این موضوع نشان دهنده عنایت ایشان به مسائل این بخش است، همچنین رئیس جمهور در هر مناسبت و فرصتی بر استفاده از همه ظرفیت ها برای توسعه سه حوزه ماموریتی سازمان تاکید دارند.

معاون رئیس جمهور در ادامه به همراهی و همکاری جدی مجلس شورای اسلامی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و افزود: در ارتباط با طرح ها و لوایح شاهد همراهی مجلس هستیم، همچنین مساعدت و همکاری دستگاه قضایی با سازمان قابل توجه است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شرایط سیاسی کشور پس از تحریم ها را فرصت دیگر این بخش دانست و گفت: این یک فرصت طلایی است که پس از فرو ریختن پایه های تحریم و در شرایط جدید کشور، مشکلات و موانع موجود در این بخش را با استفاده از امکانات برطرف کنیم.

وی با اشاره به وجود شرایط نا امنی در کشورهای اطراف ایران اضافه کرد: هرچند این ناامنی از نظر استراتژی امنیت ملی برای کشور ما مطلوب نیست اما بروز ناامنی در کشورهای مصر، عراق، تونس، لیبی، سوریه و اخیرا ترکیه موجب شده است تا گردشگران فرهنگی و تاریخی، ایران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند. در سایه این امنیت و آرامشی که به لطف ایثارگری ها و از خود گذشتگی  شهدا و ایثارگران داریم، می توانیم پذیرای گردشگران خارجی در کشورمان باشیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای احقاق حق در هر 3 عرصه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیازمند همکاری، مشارکت و حضور اثرگذار هستیم، یادآور شد: در مورد برنامه 5 ساله ششم توسعه ما نیازمند گرفتن احکامی هستیم که امکان استفاده از ظرفیت های دستگاه های دیگر را برای رسیدن به اهداف و برنامه های سازمان فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه احکام برنامه 5 ساله ششم توسعه باید دستگاه های اجرایی دیگر را ملزم به همکاری و هم افزایی با سازمان میراث فرهنگی کند، اضافه کرد: در فرآیند برنامه 5 ساله ششم برای اولین بار سازمان میراث فرهنگی یک شورای مستقل دارد، این یکی از حیاتی ترین مباحث است که از ظرفیت های این برنامه استفاده کنیم که دستیابی به این مهم، پیگیری های شما را طلب می کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه احیاء انجمن های میراث فرهنگی را یک کار اساسی دانست و افزود: این شبکه می تواند در حفظ و حراست از آثار تاریخی کارساز باشد.

معاون رئیس جمهور به لزوم ایجاد بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی در شهرستان ها اشاره کرد و گفت: در 428 شهرستانی که داریم حداقل باید یک بازارچه دائم ایجاد شود، همچنین احداث شهرک تخصصی تولیدکنندگان صنایع دستی در هر استان باید در دستور کار قرار گیرد.

1