29 ژانویه 2023 - 10:37

مزین شدن بیش از هزار و 500 بیلبورد تهران به آثار فاخر هنری

5 می 2015 - 09:00 dsfr.ir/tl5c4

بیش از 1500 بیلبورد شهر تهران، از امروز به ‌مدت 10 روز، میزبان آثار فاخر فرهنگی و هنری خواهد بود تا پایتخت 10 روز را بدون تابلوهای تبلیغاتی تجربه کند.

در روزهایی که بسیاری از شهروندان به ‌دلیل مشغله و کار زیاد مدت‌هاست سری به نگارخانه‌های شهر نزده‌اند، آثار برجسته هنری از دل نگارخانه‌ها به خیابان‌های شهر آمده‌اند تا مردم هر چه بیشتر با آثار فرهنگی و هنری فاخر به جا مانده از نیاکان‌شان بیشتر آشنا شوند؛ آثاری که گاه شاید نمونه‌اش را در هیچ موزه‌ای نتوان دید.

شهروندان در این مدت در نگارخانه‌ای به وسعت 636 کیلومتر مربع زندگی خواهند کرد. بیش از 700 اثر فاخر فرهنگی و هنری به جای تبلیغات شهری روی بیلبوردهای پایتخت جا خواهند گرفت. نه پیامی تبلیغاتی نه نشانی از بازاریابی و کالاهای پرزرق و برق. هر چه هست شکوه هنر است و زیبایی و تاریخ و تمدنی که از این آب و خاک برخاسته است.

یکی از آثاری که روی بیلبورد شهری جای خواهد گرفت، مرقع میرزامهدی استرآبادی است که تنها یک نسخه آن در موزه سن‌پترزبورگ است و تصاویری از آن برای نخستین بار روی بیلبوردهای پایتخت، رنگی از هنر ایران‌زمین خواهد زد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با تأکید بر اینکه بیش از 500 طرح از آثار فاخر نگارگری، خوشنویسی، فرش، کتیبه‌نویسی و بناهای تاریخی ایران به نمایش درمی‌آید، گفت: بقیه طرح‌ها، آثار فاخر دیگر کشورهای جهان است که از 15تا 25 اردیبهشت در سطح شهر تهران اکران می‌شود. جمال کامیاب با ابراز امیدواری از بابت اینکه با اکران این طرح‌ها بتوان شهروندان را به دیدن مراکز فرهنگی به‌ویژه موزه‌ها ترغیب کرد، گفت: متأسفانه آمار بازدید از موزه‌ها از تعداد افرادی که در آن مشغول به ‌کار هستند کمتر است.

وی با تأکید بر این موضوع که این کار برای نخستین‌بار در ایران و حتی جهان انجام می‌شود، گفت: تا به حال پیش نیامده که در یک بازه زمانی مشخص، بخش عمده سازه‌های تبلیغات تجاری به اکران فرهنگی اختصاص یابد. برای نخستین‌بار کل سازه‌های تجاری به اکران‌های فرهنگی اختصاص پیدا کرده که امید می‌رود بازخوردهای خوبی داشته باشد. امیدواریم با استقبال خوب شهروندان این اتفاق در تقویم سازمان زیباسازی شهر تهران جایی برای خود باز کند و هر ساله شاهد این اتفاق خوب و پسندیده باشیم. در سال اول اجرای این طرح مسلما ابعاد گوناگون این اتفاق مورد بررسی قرار گرفته است اما نمی‌توان ادعا کرد که طرح «نگارخانه‌ای به وسعت شهر» بی‌نقص است؛ از این‌رو پس از اجرای این طرح در سال‌جاری مشکلات آن بررسی و ارزیابی می‌شود تا در صورت اجرای مجدد آن در سال‌های آینده، مشکلات کمتری به‌وجود آید.

این اقدام تلاشی کوچک است از هجوم تبلیغات بی‌مهار به شهرها که برای نخستین بار در جهان به اجرا درمی‌آید. اقدامی که گامی بلندپروازانه است. گامی برای زیباتر کردن شهر و اقدامی عملی برای ارتقای فرهنگ شهر.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1