21 فوریه 2024 - 14:46

غذاهای رستوران ها ناسالم تر از فست فودها

17 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/ec4bq

غذاهای رستوران ها ناسالم تر از فست فودها
رستوران و فست فودهای میدان تجریش - عکس از میثم رودکی

مطالعات اخیر نشان می دهد که مردم با صرف غذا در رستوران ها نمک و کلسترول بیشتری در مقایسه با استفاده از فست فود وارد بدن خود می کنند.

چنانچه شما به غذاهایی که در رستوران ها سرو می شود علاقه داشته و از فست فود پرهیز می کنید ممکن است با خود فکر کنید که عدم مراجعه به رستوران های فست فود سبب سلامتی بیشتر شما خواهد شد اما مطالعات اخیر در مجله اروپایی تغذیه بالینی خلاف این انگاره را نشان می دهد.

Ruopeng An از نویسندگان و دست اندرکاران این مطالعه و استادیار در بخش حرکت شناسی و بهداشت جامعه در دانشگاه ایلینویز در گفت و گو با تایم اظهار کرد: "مردم بیش از هر زمان دیگری روی فست فود متمرکز شده اند و به نظر می رسد که به دلیل خطراتی که برای سلامتی ایجاد می کنند قصد نابود کردن آنها را دارند."

در نتیجه جزییات مربوط به غذاهای رستوران های غیر زنجیره ای بخش بزرگی از یک حوزه پژوهشی را به خود اختصاص نمی دهند. این پژوهشگر از اطلاعات مربوط به فراخوان بهداشت ملی، بررسی و آزمایش تغذیه بین سال های 2003 تا 2010 برای بررسی آنچه مردم مصرف می کنند و مکان هایی که برای صرف غذا به آنجا مراجعه می کنند، استفاده کرده است. در اطلاعات مورد استفاده 19 هزار فرد بزرگسال اطلاعات مربوط به آنچه را طی 2 روز خورده بودند شخصا ارائه کرده اند.

این مطالعه و بسیاری از مطالعات پیش از آن نشان می دهد فست فود و غذاهایی که در رستوران ها سرو می شود به مراتب زیانبار تر از غذایی است که افراد در خانه طبخ می کنند. طبق مطالعات صورت گرفته مصرف فست فود و غذاهایی که در رستوران ها سرو می شوند موجب افزایش کالری، چربی، چربی های اشباع و سدیم می شود. استفاده از فست فودها به معنای اضافه شدن روزانه 190 کالری و استفاده از غذاهای رستوران ها معادل افزوده شدن 187 کالری به بدن افراد است. این در حالی است که میزان چربی وارد شده به بدن در هر 2 مورد یکسان بوده و به میزان 10 گرم تخمین زده می شود.

نکته جالب توجهی که در مطالعه اخیر وجود دارد آن است که سدیم و کلسترولی که از طریق غذاهای ارائه شده در رستوران ها وارد بدن می شود، بیشتر از فست فودهاست. براساس آنچه در این پژوهش آمده غذاهایی که در رستوران سرو می شوند 58 میلی گرم کلسترول بیشتر وارد بدن افراد می کنند در حالی که این میزان در فست فودها تنها 10 میلی گرم است. همچنین میزان سدیمی که فست فودها در وعده های غذایی روزانه یک فرد به بدن وی وارد می کنند 297 میلی گرم برآورد شده، این مقدار در غذاهایی که در رستوران ها سرو می شود 417 میلی گرم است.

این پژوهش همچنین نشان می دهد که خرید غذا به صورت بیرون بر از مضرات کمتری در مقایسه با صرف غذا در رستوران برخوردار است. مقایسه ای که پژوهشگران این مطالعه میان صرف غذای آماده در خانه و رستوران انجام دادند مشخص شد هنگامی که افراد در رستوران غذای خود را صرف می کنند کالری، چربی و چربی های اشباع بیشتری وارد بدن خود می کنند. بر اساس اطلاعات ارائه شده این پژوهش، مردم هنگام صرف غذا در رستوران 200 کالری بیشتر به بدن خود وارد می کنند، این در حالی است که وقتی همین وعده غذایی را در منزل صرف می کنند میزان کالری مصرفی آنها 121 کالری خواهد بود. (این مطالعه، اطلاعاتی در زمینه مکان صرف فست فود و تأثیر آن در حجم کالری وارد شده به بدن افراد ارائه نمی کند)

شاید از خود بپرسید دلیل مصرف بیشتر کالری هنگام صرف غذا در رستوران چیست؟ جواب این است که وقتی مردم در رستوران به صرف غذا می پردازند زمان بیشتری را به صرف غذا اختصاص داده و از آرامش بیشتری برخوردارند چرا که حضور در رستوران برای آنها به عنوان یک رویداد اجتماعی است.

این استادیار در پایان اظهار می دارد امیدوار است با توجه به نتایج این مطالعه، مردم بیشتر داخل منزل غذا بپزند اما از طرفی اعتراف می کند که باید واقع بین بود زیرا نمی شود انتظار داشت مردم دیگر به رستوران نروند. به عقیده وی، شما حتما نباید تمامی غذایی را که برای تان سرو می شود، میل کنید بلکه می توانید بخشی از غذا را با خود به خانه آورده و روز بعد از آن استفاده کنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1