23 ژوئن 2024 - 18:37
در حاشیه نمایشگاه بین المللی گردشگری رخ داد؛

اعطای اولین گواهینامه راهنمایان گردشگری ویژه ناشنوایان

2 فوریه 2022 - 01:00 dsfr.ir/fp595

اعطای اولین گواهینامه راهنمایان گردشگری ویژه ناشنوایان
میثم رودکی
راهنمایان گردشگری در مسجد جامع اصفهان

ناشنوای فعال #گردشگری اولین گواهینامه ویژه ناشنوایان را در رشته راهنمایان #ایرانگردی و #جهانگردی در مراسمی از معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی دریافت کرد.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی با اعطای اولین گواهینامه ویژه ناشنوایان در رشته راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به حامد نیاسری (ناشنوای فعال گردشگری) صدور این گواهینامه را نشانه اهتمام به دسترس پذیر کردن گردشگری برای تمام گروه های اجتماعی و توسعه تکنیکی گردشگری ذکر کرد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، هنگام اعطای این گواهینامه به کمک مترجم زبان اشاره، خطاب به جامعه ناشنوایان ایران گفت: همت عالی و پشتکار نماینده شما را در ورود به عرصه گردشگری تبریک می گوییم.

شالبافیان خطاب با حامد نیاسری اظهار داشت: من شخصاً از جنابعالی که در موسسات آموزش گردشگری کشور دوره های گردشگری و آزمون جامع آن را با موفقیت سپری کرده اید درخواست دارم مسیر آموزش به ناشنوایان را نیز در سرلوحه فعالیت خود قرار دهید.

معاون گردشگری با تاکید بر رسالت صنعت گردشگری برای ایجاد محیط مناسب و متناسب سازی تاسیسات گردشگری برای همه افراد جامعه با هرنوع توانمندی جسمی گفت: توانمندسازی شاغلین از طریق آموزش های تخصصی و دسترس پذیری جاذبه ها و تاسیسات گردشگری از برنامه های این معاونت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) در سراسر جهان برنامه های متنوع فرهنگی و ورزشی برای ناشنوایان توصیه کرده که بر اساس آن برگزاری تورهای گردشگری ویژه ناشنوایان در اغلب کشورها طراحی و اجرا می شود. معاونت گردشگری امیدوار است با همکاری فدراسیون گردشگری ناشنوایان جمهموری اسلامی ایران به زودی اقداماتی در زمینه برگزاری تورهای ویژه بعمل آورد.

حامد نیاسری به اتفاق دو تن از همکاران خود نیما یزدی نیا و محمدرضا بوستان افروز نسبت به طراحی نرم افزار راهنمای موزه ها و معرفی جاذبه های ایران با زبان اشاره اقدام کرده اند که این نرم افراز هم اکنون با نام تورنا در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

به گزارش «دنیای سفر»، پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وپنجمین نمایشگاه صنایع دستی تهران صبح روز شنبه - نهم بهمن ۱۴۰۰- با حضور سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیران و مسئولان این وزارتخانه و جمعی از مقامات کشوری و لشکری، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا سه شنبه - ۱۲ بهمن برپاست و علاقه مندان می توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کرونا، از ساعت ۹ تا ۱۷ از این نمایشگاه بازدید کنند.

در مدت برگزاری این رویداد در بخش گردشگری نشست های متنوع، پنل ها، کارگاه ها و میزگردهای تخصصی با حضور اساتید و فعالان این حوزه برگزار می شود. فضایی مجزا هم برای مذاکرات B to B به صورت مجازی و حضوری برای فعالان و متخصصان صنعت گردشگری در نظر گرفته شده است.

همچنین در بخش صنایع دستی علاوه بر معرفی شهرها و روستاهای صنایع دستی ملی و جهانی، بخشی برای نمایش آثار هنری اساتید و نام آوران صنایع دستی و هنرهای سنتی اختصاص داده شده است. در این نمایشگاه به منظور حمایت از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی استان های کمتر برخوردار، غرفه های رایگان به هنرمندان ١٢ استان، اختصاص یافته است.

1