23 ژوئن 2024 - 19:32

اذعان مقام گردشگری ایران به گران شدن هزینه خدمات سفر

31 ژانویه 2022 - 12:10 dsfr.ir/2o5du

اذعان مقام گردشگری ایران به گران شدن هزینه خدمات سفر
دنیای سفر
کودکان در حال تماشای هواپیما و فرودگاه

معاون #گردشگری از افزایش هزینه خدمات تمام شده گردشگری و افزایش غیرقابل باور تعرفه برخی حامل های انرژی خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی اصغر شالبافیان در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی گفت: درحالی این نمایشگاه برگزار می شود که به واسطه واکسیناسیون بومی و کاهش فوتی های ناشی از کرونا فرصتی برای صنعت به وجود آمده است، مؤید آن ازسرگیری سفر گردشگران خارجی به ایران با شروع صدر روادید پس از دستور ستاد کرونا است.

او ادامه داد: متاسفانه صنعت گردشگری آسیب های ممتد و جدی ای را در دوره کرونا دیده که مضاعف شده است و اکنون با افزایش هزینه خدمات تمام شده گردشگری و افزایش غیرقابل باور تعرفه برخی حامل های انرژی برای احیای این صنعت، حمایت جدی دولت را می طلبند.

معاون گردشگری همچنین به نگرانی هایی که با شیوع دوباره سویه های جدید کرونا ایجاد شده است اشاره کرد و در عین حال گفت: به اذعان مراجع ذی ربط گردشگری در دوران کرونا بیشترین دقت ها و رعایت ها را در زمینه پروتکل های بهداشتی انجام داده است.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی پیشگامی خود را در انجام وظایف داشته است و نظارت بر تاسیسات را در دستور کار داشته و برخورد سختگیرانه برای اجرای دستورالعمل ها برگ برنده گردشگری شده است.

او افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اتصال به سامانه های هوشمند مربوط به رصد بهداشتی پیشگام بوده است. همین رویکرد را در نمایشگاه امسال داشتیم که اختصاص روزهای اول هفته و تعیین ساعت محدود برای بازدید با هدف کاهش تجمع نیز در همین راستا بوده است.

شالبافیان حضور شهرهای جهانی و کم برخوردار، توجه به گونه های گردشگری از جمله خوراک و سلامت، حضور هیأت های تجاری با اولویت کشورهای همسایه، نشست با مسؤولان دولتی برای گره گشایی مشکلات از جمله سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی و شرکت ملی گاز را از جمله رویکردهای نمایشگاه امسال اعلام کرد.

معاون گردشگری همچنین گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی امسال در ۱۰ سالن برگزار شده که نسبت به سال های قبل فضای آن دوبرابر شده است که در شرایط کرونا نشان دهنده عزم فعالان گردشگری برای احیای امید در این صنعت است.

محمدرضا دشتی اردکانی، رییس فراکسیون گردشگری مجلس نیز به آسیب های گردشگری و لزوم توجه آن اشاره کرد و گفت: لازم است زیر خیلی از میزها زده شود و با برنامه فرادستگاهی، جهت گیری دولت به این حوزه تغییر کند.

او ادامه داد: برنامه هفتم توسعه فرصت خوبی برای اصلاح مسیر پیش رو است تا گردشگری به جایگاهی در گفتمان اقتصادی و فرهنگی کشور دست یابد.

دشتی اردکانی با بیان این که لازم است در دستگاه های لشگری و کشوری ساختاری با موضوع گردشگری تعریف شود، پیشنهاد کرد: در نمایشگاه سال آینده هر وزارتخانه یک غرفه با موضوع تخصصی خود داشته باشد تا موضوع گردشگری به عنوان هدف توسعه در کشور مطرح شود.

این نماینده مجلس، تمدید معافیت های مالیاتی و وام ها و بیمه ها، اعطای تسهیلات در قالب تبصره ۱۸، آموزش از طریق رسانه ملی و مرتفع کردن مشکلات سفر تورهای خارجی و فراهم کردن شرایط سفر ارزان به عنوان موتور تحریک گردشگری را از جمله اقداماتی دانست که دولت و مجلس همسو با یکدیگر می توانند برای کمک حال گردشگری انجام دهند.

دشتی اردکانی همچنین بیان کرد: با عبور از تحریم عا می توان چهره مناسبی را از ایران به تصویر کشید.

1