1 دسامبر 2022 - 19:34

کشف یک کاسه رومی ۲ هزارساله در هلند

27 ژانویه 2022 - 17:00 dsfr.ir/up8ny

کشف یک کاسه رومی ۲ هزارساله در هلند
مجله آرت نیوز
کشف یک کاسه رومی ۲ هزارساله در هلند

باستان شناسان یک کاسه رومی آبی رنگ با قدمت حدود ۲ هزار سال را در قدیمی ترین شهر #هلند کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» از مجله آرت نیوز، باستان شناسان در حین حفاری در نَیمِیخِن، قدیمی ترین شهر هلند، یک کاسه دوهزار ساله رومی کشف کردند. محل حفاری در امتداد رود وال واقع است که تنها ۹.۶ کیلومتر با مرز آلمان فاصله دارد بنابراین احتمالا سازنده این کاسه با امپراطوری رم ارتباط داشته است.

این کاسه رومی هیچ گونه ترک یا شکستگی ندارد بنابراین کشف آن اتفاق قابل توجهی به شمار می رود. باستان شناسان معتقدند کاسه مذکور در کارگاه های شیشه سازی شهرهای آلمانی چون کلن یا زانتن یا ایتالیا ساخته شده است. 

در زمانی که این کاسه ساخته شده، نیمیخن یک اردوگاه نظامی رومی بود. بعدها این شهر بزرگ شد و به اولین سکونتگاه هلند امروزی تبدیل شد که یک شهر رومی نام گرفت و به بومیان آن شهروندی امپراطوری روم اعطا شد.

به گفته پپین ون دی گیر (Pepijn van de Geer)، باستان شناس، این کاسه برای مردمان محلی ارزش بالایی داشته است. براساس یکی از فرضیات موجود بومیانی که برای ارتش روم کار می کردند برای خرید چنین کاسه ای پول خوبی می دادند.

در جریان این حفاری، باستان شناسان همچنین موفق به کشف چند قبر، خانه ، چاه و اشیا رومی چون ظرف و ظروف و جواهرات شدند که امید می رود بتوان از آنها برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مردمان روم و سبک زندگی آن ها استفاده کرد.

1