13 ژوئن 2024 - 16:31
معاون گردشگری کشور:

امسال در نمایشگاه گردشگری آش نمی فروشیم

27 ژانویه 2022 - 12:00 dsfr.ir/kf7hi

امسال در نمایشگاه گردشگری آش نمی فروشیم
میثم رودکی
پذیرایی از راهنمایان گردشگری در کاروانسرای تاریخی در کوهپایه اصفهان

معاون #گردشگری کشور درباره کیفیت برگزاری نمایشگاه پانزدهم گردشگری #تهران گفت: الزاما در #نمایشگاه امسال آش نمی فروشیم.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری، نشست خبری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته و سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی ظهر امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با حضور معاونان گردشگری و صنایع دستی و مدیران کل برگزار شد.

در این نشست علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: امسال در نمایشگاه گردشگری الزاماً آش نمی فروشیم. نمایشگاه امسال در حالی برگزار می شود که شاهد توفیق در واکسیناسیون عمومی و کاهش تلفات ناشی از شیوع ویروس کرونا هستیم ولی هنوز نگرانی ها درباره شیوع سویه اومیکرون مرتفع نشده و در روزهای اخیر شاهد افزایش آمار مبتلایان هستیم. این موضوع از ابتدای برنامه ریزی نمایشگاه مورد توجه قرار گرفت. به همین دلیل نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی با رعایت پروتکل های مورد نظر ستاد کرونا برگزار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: ما امسال حضور نهادهای مختلف، اتاق های بازرگانی و شهرداری ها را در غرفه های استانی پیش بینی کرده ایم. همچنین تلاش این است که ایده های نو و اقدامات ارزشمندی که کمتر مورد توجه قرار داده شده بودند در نمایشگاه امسال ظهور و بروز داشته باشند. مانند فعالیت هایی که در حوزه زیرساخت ها انجام شده و افرادی که کارشناس بودند اما تریبون نداشتند این فرصت را به دست آورده اند که در نمایشگاه فعال تر شوند. همچنین بسته های سرمایه گذاری در حوزه پارک ها و جنگل ها تهیه شده که در روزهای اول نمایشگاه از آن رونمایی خواهد شد.

شالبافیان در ادامه افزود: تلاش ما ایجاد هماهنگی و همکاری در بین ذینفعان گردشگری بود تا این نمایشگاه بتواند محلی برای نشان دادن فعالیت های آنها باشد. به همین منظور تفاهم نامه های مختلفی در حاشیه این نمایشگاه بسته خواهد شد ضمن اینکه سالن مجزایی برای مذاکرات B2B اختصاص خواهیم داد. همچنین تجمع در غرفه ها را به دلیل شیوع بیماری به حداقل خواهیم رساند. ما سامانه ای را فراهم آورده ایم که بتوانیم غرفه های مجازی را نیز داشته باشیم.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: از کشورهای پاکستان، ترکیه، تاجیکستان، عمان، عراق و افغانستان هیئت های تجاری حضور پیدا کرده اند البته نمی توان انتظار داشت که از بازارهای دورتر حضور فیزیکی در این نمایشگاه داشته باشند اما نشست های تجاری مجازی را برای آنها برگزار کرده ایم. بخصوص برای چین و برخی کشورهای اروپایی در حوره گردشگری سلامت.

وی افزود: نمایشگاه های سالهای آینده با مرتفع شدن دغدغه کرونا باید به سمتی برود که تنوعی در بازارهای ما فراهم کند و حضور فیزیکی این بازارها در نمایشگاه ها تسهیل شود تا بتوانیم در زمینه جذب گردشگران ورودی موفق تر عمل کنیم. ما باید تسهیل کننده و کمک کننده به کسب و کارهای گردشگری باشیم. تلاشمان این بوده که بتوانیم اگر موانعی در این راه وجود دارد آن را حل کنیم.

شالبافیان ادامه داد: همه ادارات موظف شده اند که آسیب دیدگان کرونا و کسانی که امکان حضور دارند را به این نمایشگاه معرفی کنند. همچنین برای برپایی جشنواره ها و نمایشگاه های منطقه ای برنامه داریم. نگاه ما این است که صرفاً برگزاری نمایشگاه تهران جبران آسیب دیدگی کرونا را نمی کند. بنابراین برای تحریک گردشگری داخلی نیازمند رویدادهای منطقه ای هستیم. بنابراین تقویم این رویدادها در نمایشگاه ارائه خواهد شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: تلاشم ما این است که این نمایشگاه واقعی باشد به همین دلیل حمایت از استارتاپ ها را در دستور کار قرار داده ایم. حتی اگر کسب و کاری امکان حضور مستقل ندارد می تواند به کمک ادارات استانی در این نمایشگاه فعال باشد.

وی همچنین گفت: برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی از طریق ستادهای استانی و ملی باید انجام شود. ما بین واژه های تخصصی و خصوصی فرق می گذاریم. نمایشگاه گردشگری نمایشگاه تخصصی سفر است نه خصوصی. نمایشگاه تخصصی یعنی اینکه بتوان ذینفعان گردشگری از جمله کسب و کارها و مردم را در آن مشارکت داد. قائل نیستیم که در نمایشگاه گردشگری اقداماتی انجام شودکه شأن گردشگری در جایگاه مردم و سیاست گذاران کاهش پیدا کند. البته به همین جهت برنامه های جانبی هم به شیوه تخصصی برنامه ریزی شده است.

شالبافیان در پاسخ به خبرنگار مهر و درباره اینکه روزهای برگزاری نمایشگاه گردشگری و ساعات آن مورد اعتراض فعالان گردشگری و صنایع دستی است گفت: روزهای نمایشگاه نه تنها برای نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری بلکه برای همه نمایشگاه های گردشگری توسط متولی قانونی یعنی شرکتها و نمایشگاه ها در اول سال تعیین و ابلاغ شده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی افزود: بنابراین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی امسال در ۴ روز اول هفته برگزار خواهد شد ضمن اینکه از ابتدای سال تقویم نمایشگاه های کشور اعلام شده بود. امسال با توجه به مصوبه شورای عالی ترافیک، ساعات نمایشگاه از ۸ صبح تا ۱۵ تعیین شده است. اما با پیگیری هایی که انجام شد و اجازه موردی که توانست بگیریم ۲ ساعت به ساعت نمایشگاه افزوده شد. بنابراین ساعت نمایشگاه از ۸ صبح تا ۱۷ خواهد بود اما این موضوع برای نمایشگاه های دیگر صدق نخواهد کرد.

شالبافیان گفت: از شرکت کنندگان و مردم می خواهیم پروتکل های بهداشتی را در این نمایشگاه رعایت کنند.

در ادامه ادریس مازندرانی مجری برپایی نمایشگاه گفت: ما هم به روز و ساعت نمایشگاه اعتراض داریم اما با توجه به اینکه مدتی با تعطیلی صنعت نمایشگاهی روبرو بودیم و پیگیری های وزارتخانه، این نمایشگاه ها مجدداً شروع به کار کردند و کمیته انتظامی تقویم نمایشگاه را تا آخر سال درخواست کرد. اما به دلیل حضور حداکثری و متعادل شدن حضور مردم تلاش شد که روزهای برگزاری نمایشگاه، اول هفته باشد که دلیل محکم آن هم شیوع ویروس بود.

1