جاذبه های گردشگری ایران با فناوری های نوین معرفی شود

24 ژانویه 2022 - 10:50 dsfr.ir/pu08k

جاذبه های گردشگری ایران با فناوری های نوین معرفی شود
دریافتی
به کار گیری تکنولوژی در صنعت گردشگری ضروری است

وزیر میراث فرهنگی گفت: باید با روش های ابداعی و بهره برداری از ظرفیت های #فناوری های نوین، مسیر اثربخش و متفاوتی را در معرفی جاذبه های #گردشگری ایران ارائه شود.

به گزارش «دنیای سفر» از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سیدعزت الله ضرغامی که به دعوت زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در مادرید اسپانیا به سر می برد، در یک نشست صمیمی و کارشناسانه، پای درددل فعالان گردشگری نشست و در جریان مشکلات و موانع پیش روی آنان در رونق حضور گردشگران خارجی در ایران قرار گرفت.

فقدان برندینگ مناسب برای انگیزه بخشی به گردشگران، ایران هراسی و اطلاع نداشتن از وضعیت اجتماعی، سیاسی کشور، ضعف امکانات و مراکز اقامتی، ضرورت راه اندازی بخش ویژه گردشگری در سفارتخانه ها برای ارائه تسهیلات و هدایت لازم گردشگران، غفلت و معرفی نکردن ظرفیت های آیینی برای مقاطع زمانی خاص کشور، ضعف در راهنمایان زبان های خاص به ویژه اسپانیولی، معرفی نکردن حرفه ای گردشگری خوراک و مزیت های نسبی کشورمان در این بخش و ضرورت تخصیص بخشی از درآمدهای ناشی از خروج گردشگر از کشور به زیرساخت های گردشگری و حمایت مالی از آسیب دیدگان این حوزه در شرایط بحرانی از جمله موارد مورد تاکید فعالان حوزه گردشگری در این نشست بود.

باید غفلت های گذشته را به سرعت جبران کنیم

ضرغامی در این دیدار با تشکر از تلاش های فعالان حوزه گردشگری کشورمان بر ضرورت مقابله با ایران هراسی و معرفی صحیح وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشورمان در کنار سایر جاذبه های گردشگری تأکید کرد و از آنان خواست تا در این زمینه با طرح و برنامه مناسب و تأثیرگذار اقدام کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تشریح اقدامات وزارتخانه در ماه های اخیر به ویژه در حوزه ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه های حاکمیتی و اجرایی کشور، به عزم جدی نظام برای رونق گردشگری و رفع موانع پیش روی آنان اشاره کرد و افزود: باید به سرعت غفلت های گذشته از این حوزه مهم اقتصادی و فرهنگی را جبران کنیم.

ضرغامی با تأکید بر حضور فعالان گردشگری در نمایشگاه های مهم دنیا، از آنان خواست تا با روش های ابداعی و جدید و پرهیز از مدل های قدیمی، کلیشه ای و ناکارآمد و بهره برداری از ظرفیت های فناوری های نوین، مسیر اثربخش و متفاوتی را در معرفی جاذبه های گردشگری ایران ارائه دهند.

تسهیل صدور ویزا به شیوه های الکترونیکی

در این نشست حسن قشقاوی سفیر کشورمان در اسپانیا نیز با اشاره به رشد ۴۰ درصدی صدور ویزای ایران در اسپانیا قبل از کرونا گفت: با توجه به امکان صدور ویزای فرودگاهی در ایران و روش الکترونیکی دریافت اطلاعات از متقاضیان، نیازی به حضور آنان در محل سفارت در مادرید نیست.

به گزارش «دنیای سفر»، چهل و دومین نمایشگاه فیتور (FITUR) به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای تخصصی صنعت گردشگری، عصر چهارشنبه -٢٩ دی ١۴٠٠- در محل برگزاری نمایشگاه های (IFEMA) در مرکز شهر مادرید در اسپانیا افتتاح شد.

در این نمایشگاه که در سایه شیوع سویه اُمیکرون و تحت تدابیر شدید بهداشتی و دستورالعمل های جهانی برگزار می شود بیش از ١٠٠ پاویون کشورهای مختلف و در مجموع حدود ۶۰۰ غرفه دار و ٧ هزار شرکت از فعالان صنعت گردشگری (هتل داران، تورگردانان، دفاتر خدمات سفر) حضور دارند.

نمایشگاه فیتور ٢٠٢٢ تا ۳ بهمن ۱۴۰۰ ادامه دارد و برگزارکنندگان این رویداد انتظار دارند در طول دوره پنج روزه این نمایشگاه، حدود ۹۰ هزار نفر از این رویداد بازدید کنند که ۶۰ هزار نفر از آن ها متخصص صنعت گردشگری هستند. دو روز پایانی این نمایشگاه پذیرای عموم علاقه مندان به گردشگری از سراسر دنیا خواهد بود.

ارقام نمایشگاه فیتور ۲۰۲۲ هنوز با آمار ثبت شده در سال ۲۰۲۰ (که قبل از شروع همه گیری برگزار شد) فاصله زیادی دارد. در نمایشگاه فیتور ۲۰۲۰، بیش از ۹۰۰ غرفه دار، ۱۱ هزار شرکت، ۱۶۵ کشور و ۲۵۰ هزار بازدیدکننده شرکت کرده بودند.

در پاویون ایران که به مساحت ١٢٠ مترمربع با نماهایی از معماری ایرانی-اسلامی و دوران صفوی طراحی شده و در بخش اروپایی نمایشگاه فیتور ٢٠٢٢ قرار دارد، ١۴ شرکت تخصصی فعال صنعت گردشگری حضور دارند تا ضمن معرفی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری ایران، راه های توسعه همکاری با همتایان خود در سایر کشورهای جهان برای احیا و رونق گردشگری در پساکرونا را بررسی کنند.

هماهنگی، برنامه ریزی حضور و مدیریت پاویون ایران در فیتور ٢٠٢٢ را کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی بر عهده گرفته است.

1