13 ژوئن 2024 - 03:09

نقش و جایگاه زنان در اداره اقامتگاه های بومگردی

16 ژانویه 2022 - 18:30 dsfr.ir/4313d

نقش و جایگاه زنان در اداره اقامتگاه های بومگردی
حجت طباطبایی
توریست های اروپایی در اقامتگاه بومگردی واقع در شهرستان کاشمر

مدیر یک اقامت گاه #بومگردی گفت: نقش بانوان در ترویج و آموزش صنایع دستی و آداب و رسوم سنتی که در #اقامتگاه های بوم گردی عرضه می شود، بسیار موثر است.

به گزارش «دنیای سفر» آزاده زارعی در خصوص نقش زنان و اثرگذاری فعالیت های آن ها در توسعه اقامت گاه های بوم گردی اظهار کرد: نقش زنان در اقامت گاه های بوم گردی بسیار پررنگ و اثرگذار است. به عقیده من زنان در مقایسه با مردان در این مزنیه نقش پررنگ تری ایفا می کنند چرا که صنایع دستی، پختن و آماده کردن غذاهای متنوع و محلی توسط آنان انجام می شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این زنان نقش بسیار مؤثری در ترویج آداب و رسوم منطقه ایفا می کنند؛ به تعبیری حضور و فعالیت بانوان در اقامت گاه ها و فضاهای ایجاد شده منجر به معرفی این مجموعه های فرهنگی و گردشگری می شود.

مدیر این اقامت گاه بوم گردی بیان کرد: میزان ارتباط زنان با میهمانان اقامت گاه ها در مناطق مختلف متفاوت است. در برخی مناطق بانوان بسیار فعال و با اعتماد به نفس حضور دارند و در ارتباط مستقیم با میهمانان چگونگی تولید صنایع دستی و پخت غذاهای متنوع و محلی منطقه را برای آن ها شرح می دهند.

وی اضافه کرد: ترویج فرهنگ و اهمیت حضور زنان و ارتباط مستقیم آن ها با میهمانان باید به مرور زمان و به تدریج ایجاد شود. در این راستا لازم است مسئولان برگزاری نمایشگاه های بیشتر با موضوع زنان روستایی توانمند و کارآفرین و همچنین عرضه محصولات صنایع دستی آنان را مورد توجه قرار دهند تا از این طریق نقش زنان بر گردشگری و اقامت گاه های بوم گردی معرفی شود و اهمیت زنان نمود بیشتری پیدا کند.

مدیر این اقامت گاه بوم گردی در خصوص آموزش فعالیت های مختلف مخصوص تاسیس و ارائه خدمات در اقامت گاه ها اظهار کرد: متأسفانه آموزش ویژه ای در خصوص ارتباط گیری با گردشگران، پذیرش میهمانان و همچنین ارتباط با کارمندان و همکاران ارائه نمی شود. از این رو در حال حاضر عمدتا این ارتباطات بر اساس آموزه های زندگی و تجربه های گوناگون ایجاد شده و صورت می گیرد.

زارعی تصریح کرد: نباید از یاد برد که آموزش فعالیت ها و بخش های مختلف مربوط به مدیریت یک اقامت گاه بوم گردی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا علاوه بر آموزش روابط اجتماعی، آموزش علمی صنایع دستی ممکن است تولید صنایع دستی را افزایش داده، تسهیل کرده و تسریع بخشد. همچنین آموزش باعث خواهد شد محصولات تولید شده توسط بانوان در این مجموعه ها به شکلی بهتر به مسافران عرضه شود. به علاوه تلفیق غذاهای سنتی و مدرن سبب جذب افراد با سنین مختلف خواهد شد.

وی با اشاره به ترویج آداب و رسوم سنتی توسط زنان خاطرنشان کرد: نقش بانوان در ترویج و آموزش صنایع دستی و آداب و رسوم بسیار سنتی مؤثر است؛ به گونه ای که علاوه بر زنده نگاه داشتن صنایع دستی و رسوم مختلف مربوط به مناطق، سبب صادرات آن به شهرستان ها و مناطق مختلف نیز می شود. از همین مسیر آنان نسل های امروزی را با آداب و رسوم و زندگی گذشتگان آشنا می کنند که به واسطه آن نقش و ارزش خانم ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: به طور کلی معرفی و جلوه نقش زنان در توسعه گردشگری روستایی و صنعت گردشگری باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا ارزش و نقش خانم ها در بخش های مختلف، به ویژه گردشگری دیده شود و بانوان مورد حمایت قرار گیرند تا در مسیر کسب توانمندی بیشتر حرکت کنند و امکان پیشرفت اجتماعی و فرهنگی برای آن ها فراهم شود. بنابراین توجه به مهارت ها و فعالیت های بانوان رشد گردشگری را تسریع می بخشد و به تبع آن بخش های اقتصادی کشور نیز رونق می یابد.

مدیر این اقامت گاه بوم گردی در خصوص درآمد زنان فعال در اقامت گاه های بوم گردی گفت: درآمد زنان فعال در اقامت گاه ها اغلب در راستای مصارف خانواده شان صرف می شود و تنها تعداد معدودی از آن ها درآمد خود را صرف امور شخصی می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1