17 آوریل 2024 - 02:05

۷۸ اثر یزد مهر اصالت ملی صنایع دستی دریافت کردند

22 ژانویه 2022 - 12:10 dsfr.ir/ia9me

۷۸ اثر یزد مهر اصالت ملی صنایع دستی دریافت کردند
میثم رودکی
ترمه یزدی

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی استان #یزد گفت: ۷۸ اثر استان یزد مهر اصالت ملی صنایع دستی دریافت کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از «روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد»؛ «سید علیرضا سالار حسینی» ضمن اعلام این خبر افزود: ششمین دوره داوری مهر اصالت ملی صنایع دستی استان های منطقه هفت کشور طی هفته گذشته با حضور پنج استان یزد، اصفهان، قم و چهارمحال و بختیاری به میزبانی این اداره کل در یزد برگزار و آثار این چهار استان مورد داوری قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این دوره از داوری، ۲۵۰ اثر مورد داوری قرار گرفت و در پایان ۱۶۸ اثر از آثار صنایع دستی مربوط به این استان ها مهر اصالت ملی صنایع دستی را دریافت کردند.

سالار حسینی با اشاره به استقبال خوب هنرمندان صنایع دستی یزد از این رویداد صنایع دستی، تصریح کرد: در این دوره ۱۱۱ اثر از استان یزد مورد داوری قرار گرفت و درنهایت ۷۸ اثر موفق به دریافت مهر اصالت ملی صنایع دستی شدند.

به گفته وی، ۷۴ اثر از اصفهان، ۸ اثر از قم و ۸ اثر چهارمحال و بختیاری مهر اصالت ملی صنایع دستی را دریافت کردند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان با بیان این که در این دوره ۲۲ داور کار بررسی و داوری آثار ارائه شده را انجام دادند، عنوان کرد: آثاری در داوری موفق به دریافت نشان مهر اصالت ملی صنایع دستی می شوند که مزایای اصالت شامل نشان دادن هویت فرهنگی و ملی هنرهای سنتی کشور، خلاقیت اعم از طرح، روش تولید و مواد اولیه، قابلیت بازیافت به عبارتی از مواد اولیه ی طبیعی تهیه شده باشند، قابلیت عرضه در بازار بین المللی، قیمت مناسب، رعایت حقوق انسانی، عدالت محوری و استاندارد مکان تولید، برتری و مزیت بر اساس معیارهای تکنیکی و مواد به کاررفته، قابلیت تولید به مقدار زیاد، کیفیت، کاربرد در زندگی روزمره و نوآوری محصول را داشته باشند.

1