25 فوریه 2024 - 18:02

فاصله زیاد گردشگری تا رسیدن به شرایط عادی

19 ژانویه 2022 - 11:10 dsfr.ir/7d9vk

فاصله زیاد گردشگری تا رسیدن به شرایط عادی
میثم رودکی
گردشگران خارجی در میدان آزادی تهران

صنعت #گرشگری در حالی در سال ۲۰۲۱ در مجموع ۴ درصد رشد داشته که هنوز در مقایسه با آمار قبل از همه گیری #کرونا فاصله ۷۲ درصدی دارد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از سایت سازمان جهانی گردشگری، بر اساس گزارشی که به تازگی منتشر شده گردشگری در سال ۲۰۲۱ با ثبت ۴۱۵ میلیون نفر نسبت به سال ۲۰۲۰ (۴۰۰ میلیون سفر) با ۴ درصد رشد همراه بوده است؛ با این حال، بر اساس برآوردهای اولیه UNWTO، تعداد گردشگران بین المللی هنوز ۷۲ درصد کمتر از سال قبل از همه گیری ۲۰۱۹ بوده است. 

اولین شماره گزارش آماری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نشان می دهد که افزایش نرخ واکسیناسیون، همراه با کاهش محدودیت های سفر به دلیل افزایش هماهنگی ها و پروتکل های فرامرزی، همگی به افزایش نسبی تقاضا برای سفر کمک کرده است.

گردشگری بین المللی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ رشد متوسطی را تجربه کرد و ورود گردشگران بین المللی سه ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۱ نسبت به سطوح قبل از همه گیری ۶۲ درصد کاهش یافت. بر اساس داده های محدود، ورودی های بین المللی در دسامبر ۶۵ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ بوده است. تأثیر کامل سویه اُمیکرون و افزایش موارد ابتلا به کرونا نیز به زودی در آمارهای گردشگری نمودار خواهد شد. 

رشد کُند و نامتوازن

سرعت بهبود شرایط گردشگری در سراسر مناطق جهان به دلایل گوناگون چون میزان نرخ واکسیناسیون و اعتماد مسافران، متفاوت است اما در سال گذشته میلادی اروپا و قاره آمریکا بهترین نتایج را در مقایسه با سال ۲۰۲۰ ثبت کردند و به ترتیب +۱۹٪ و +۱۷٪ در افزایش ورودی گردشگران رشد داشتند اما همچنان آمار هر دو منطقه ۶۳٪ کمتر از سطح قبل از کروناست. 

بر اساس زیرمنطقه نیز کارائیب بهترین عملکرد را با رشد ۶۳٪ نسبت به سال ۲۰۲۰ داشته گرچه هنوز آمارش ۳۷٪ کمتر از سال ۲۰۱۹ است اما برخی مناطق در کارائیب به سطح نزدیک به آمارهای پیش از کرونا رسیده اند. اروپای مدیترانه جنوبی (+ ۵۷ درصد) و آمریکای مرکزی (+ ۵۴ درصد) نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بودند اما به ترتیب ۵۴ درصد و ۵۶ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۱۹ هستند. گردشگران ورودی به آمریکای شمالی (+۱۷ درصد) و اروپای شرقی مرکزی (+۱۸ درصد) نیز در مقایسه با سال ۲۰۲۰ افزایش یافته اند. 

از سوی دیگر، آفریقا در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش ۱۲ درصدی در ورودی ها داشته، اگرچه این رقم هنوز ۷۴ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است. در خاورمیانه، تعداد ورودی گرشگران بین المللی در مقایسه با سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۴ درصد افزایش و نسبت به سال ۲۰۱۹، ۷۹ درصد کاهش داشته است. در آسیا و اقیانوسیه ورود گردشگران بین المللی همچنان ۶۵ درصد پایین تر از سطح ۲۰۲۰ و ۹۴ درصد کمتر در مقایسه با مقادیر قبل از همه گیری است زیرا بسیاری از مقاصد برای سفرهای غیرضروری در این منطقه بسته باقی مانده است. 

افزایش هزینه کرد گردشگران

سهم صنعت گردشگری در اقتصاد سال ۲۰۲۱ (که با تولید ناخالص داخلی مستقیم گردشگری تعیین می شود) ۱.۹ تریلیون دلار تخمین زده شده که بالاتر از ۱.۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ است، اما هنوز بسیار کمتر از رقم ۳.۵ تریلیون دلار از قبل از همه گیری است. درآمد صادراتی حاصل از گردشگری بین المللی می تواند در سال ۲۰۲۱ از ۷۰۰ میلیارد دلار فراتر رود، که نسبت به سال ۲۰۲۰ به دلیل هزینه های بالاتر در هر سفر، افزایش ناچیزی خواهد بود اما کمتر از نیمی از ۱.۷ تریلیون دلار ثبت شده در سال ۲۰۱۹ است.

چشم انداز سال ۲۰۲۲

طبق آخرین برآورد کارشناسان UNWTO، اکثر متخصصان گردشگری (۶۱٪) چشم اندازهای بهتری را برای گردشگری سال ۲۰۲۲ متصور هستند در حالی که ۵۸٪ پیش بینی می کنند عمدتاً در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ گردشگری بازگشت خوبی خواهد داشت و ۴۲ درصد نیز این بهبود چشمگیر را تنها در سال ۲۰۲۳ عملی می دانند. اکثر کارشناسان (۶۴٪) اکنون بر این باروند که ورودی بین المللی گردشگران تنها در سال ۲۰۲۴ یا بعد از آن به سطح سال ۲۰۱۹ باز می گردد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1