10 ژوئن 2024 - 21:57
وزیر میراث فرهنگی:

خدمات لازم برای توان یابان در بناهای تاریخی فراهم می شود

17 ژانویه 2022 - 11:30 dsfr.ir/7p3qa

خدمات لازم برای توان یابان در بناهای تاریخی فراهم می شود
روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
تور بازدید توان یابان از موزه پست و ارتباطات

وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی گفت: با هماهنگی وزارتخانه های مربوطه خودروهای مناسب و خدمات لازم در ابنیه تاریخی برای توان یابان فراهم می شود.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تور بازدید توان یابان امروز یکشنبه از موزه پست و ارتباطات، موزه ملی ملک و موزه ملی ایران برگزار شد و سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری با حضور در پایان این تور در موزه ملی، درباره مشکلات توان یابان در بازدید از تاسیسات گردشگری و اماکن تاریخی با آن ها گفت وگو کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه حضور در این تور در موزه ملی ایران گفت: هر کدام از ایرانیان حق دارند با هویت خود و میراث ارزشمندی که متعلق به همه دنیاست، به لحاظ تمدنی و ملی آشنا شوند. بخشی از هموطنان ما دچار معلولیت هستند و ما نسبت به آن ها یک وظیفه ملی و انسانی داریم که آنها را در جریان تمدن و گذشته خودشان قرار دهیم.

ضرغامی در ادامه با بیان اینکه فعالیت های خود را برای معرفی فرهنگ و تمدن به افراد توان یاب شروع کرده ایم و تورهای گردشگری و بازدید از موزه ها را برای آنها در نظر گرفته ایم، افزود: تلاش می کنیم تا زیرساخت ها برای بازدید این افراد از موزه ها و اماکن تاریخی فراهم شود. این دغدغه و مساله ما است.

وزیر میراث فرهنگی گفت: با وجود همه ضعفی که در ارائه خدمات به افراد توان یاب در حوزه گردشگری داشتیم، آنها از بازدیدشان از موزه ملی ایران رضایت داشتند و اعلام کردند «برای اولین بار است که بعد از سال ها چنین امکانی برایشان فراهم شده است». این موضوع مسئولیت ما را سنگین می کند.

ضرغامی ادامه داد: ان شاءالله در دولت نیز مشکلات افراد توان یاب را پیگیری می کنم و هماهنگی های لازم را با وزارتخانه های مربوطه انجام می دهم تا خودروهای مناسب و خدمات لازم در ابنیه تاریخی برای آن ها فراهم شود و راهنماهای آشنا به مسائل مربوط به این افراد تربیت شوند تا با کمک خودشان که ایده های خوبی دارند، گردشگری و خدمات مربوطه را گسترش دهیم.

توان یابان در ادامه این بازدید، از مهندس وزیر مریاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تقاضا کردند امکاناتی برایشان فراهم کند تا از خدمات حوزه گردشگری استفاده کنند. عدم مناسب سازی فضاهای شهری از دیگر دغدغه های این افراد بود.

آنها همچنین خواهان امکان سفر مستقل، تسهیلات قابل دسترس و همراهی کارکنان آموزش دیده بودند و اعلام آمادگی کردند که از حضورشان در بازاریابی گردشگری استفاده شود.

این افراد همچنین تاکید کردند که مدیریت مقاصد گردشگری، حمل و نقل و ایستگاه ها مهم است و خواستار فراهم کردن شرایط مناسب در این اماکن شدند، زیرا تفرج را در حکم درمان برای معلولان دانستند. آن ها همچنین اذعان داشتند که در حال حاضر قطار و اتوبوسی ویژه افراد توان یاب وجود ندارد تا بتوانند به سفر بروند و اقامتگاه ها و هتل ها مناسب این افراد نیست.

1