1 مارس 2024 - 12:26

ساخت نمونه میز قهوه خوری سرامیکی قاجار

16 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/6v3mb

برای نخستین بار در کشور نمونه ای از میز قهوه خوری سرامیکی مربوط به دوران قاجار در پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سعید سالکی هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی امروز "یکشنبه" با اعلام این خبر تصریح کرد: به دلیل پیچیدگی فناوری دوران قاجار و فرآیند دشوار ساخت تا کنون کسی به دنبال ساخت نمونه این میز نرفته بود.

سالکی ویژگی نمونه ساخته شده از میز سرامیکی را بزرگ بودن صفحه، تاب بر نداشتن و ترک نخوردن در هنگام ساخت  اعلام کرد و خاطرنشان ساخت که نمونه آن در هیچ جای ایران وجود ندارد. او با اشاره به اینکه نمونه ساخته شده از میز سرامیکی قهوه خوری دوره قاجار، سبک تر از نمونه اصلی آن است خاطرنشان کرد که با وجود سبکی این نمونه بسیار مقاوم و با کیفیت بالاتری ساخته شده است.

هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی اظهار داشت: قطر میزهای سرامیکی کاخ گلستان 4 سانتی متر ولی نمونه ساخته شده تنها 2 سانتی متر قطر دارد. نمونه میز سرامیکی قاجار کاملا طبق نمونه اصلی اش از گلی مخصوص ساخته شده است. به گفته او چند نمونه اصلی از این میز هم اکنون در کاخ گلستان موجود است.

او با اشاره به همکاری و همفکری سایر پژوهشگران این کارگاه در پیشبرد این پروژه تصریح کرد که تحقیق و پژوهش های گروهی بسیاری بر روی این گل انجام شد تا به نتیجه ای مورد نظر رسیدیم.

1